Blogi

Letni dress code – co można, a czego nie?

Co można, a czego nie?

Anna Tomyślak
LETNI DRESS CODE – CO MOŻNA, A CO NIE?

Wielu z nas, bez względu na wykonywany zawód i obszar specjalizacyjny, długo wyczekuje lata. Jednak kiedy wreszcie nadchodzą gorące dni i rozpoczyna się sezon urlopowy, pracownicy biurowi stają przed wyzwaniem pogodzenia wysokich temperatur i atmosfery wakacyjnego rozluźnienia ze standardami ubioru funkcjonującymi w miejscu pracy. Każdy z nas chciałby czuć się komfortowo, jednak bez względu na porę roku, niezbędne jest zachowanie profesjonalnego wizerunku. 
W ostatnich latach kanony dress code zostały nieco rozluźnione, a pracodawcy polegają przede wszystkim na rozsądku pracowników. Coraz częściej również zasady dotyczące ubioru regulują dni, w których odbywają się spotkania z klientami oraz dni, kiedy takich spotkań nie ma. Wysokie temperatury skłaniają do noszenia mniej formalnych ubrań, lecz mimo wszystko istnieje kilka żelaznych reguł, których zawsze należy przestrzegać.

GARNITUR NA LATO

Ze względu na stosunkowo mniejszą dowolność w doborze stroju biznesowego mężczyzn – najczęściej składa się on z eleganckiej koszuli i garnituru – w okresie letnim panowie również mierzą się z okrojonymi możliwościami wyboru. Najczęstszym błędem jest zakładanie koszuli z krótkim rękawem – nie wygląda to profesjonalnie, szczególnie w zestawieniu z marynarką. Takie koszule, zwłaszcza kolorowe i wzorzyste, najlepiej sprawdzają się po pracy, kiedy nie obowiązują już standardy biurowe. 
Niestety w przypadku mężczyzn letni dress code nie pozwala na większą dowolność – biznesowy strój męski przez cały rok powinien składać się z koszuli i marynarki lub garnituru. Latem dobrze jest postawić na jaśniejsze kolory i lżejsze gramatury tkanin.

SUKIENKA BEZ KWIATÓW

Kobiety mają znacznie większy wybór kombinacji biurowej garderoby, co przekłada się również na większe ryzyko popełnienia błędu w doborze letniego stroju. Latem warto jest postawić na jasne, pastelowe kolory – beż, błękit, biel czy jasne szarości. Niewskazane są natomiast mocne desenie, intensywne kolory i duże, kwiatowe wzory, mimo że są utożsamiane z letnią garderobą. Latem warto zrezygnować ze sztucznych materiałów i wybrać te przewiewne i naturalne. Dobrze sprawdzi się len, ale w przypadku strojów biznesowych koniecznie z domieszką innych włókien, by uniknąć nieestetycznych zagnieceń. Warto mieć na uwadze, aby cienki materiał nie był zbyt prześwitujący – w tym przypadku kluczowy jest wybór beżowej i gładkiej bielizny, która nie będzie prześwitywać spod jasnych i cienkich materiałów.
Kolejną istotną kwestią jest damskie obuwie. Tutaj wyraźnie widać, że w ostatnich latach wymagania względem tej części ubioru stały się znacznie mniej restrykcyjne. W kanony biznesowego stroju formalnego nadal nie wchodzą mocno odkryte sandały lub klapki, ale czółenka z odkrytymi palcami czy piętą już tak. Obecnie wiele firm w okresie letnim nie oczekuje od pracownic zakładania rajstop. Jeśli jednak takie wymaganie wciąż obowiązuje, to rajstopy powinny być możliwie jak najcieńsze i nie odbiegać kolorem od naszej karnacji.

Anna Tomyślak

Business Unit Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.