Blogi

Osiągnij swój cel​​​​​​​

Jak wytrwać przy swoich postanowieniach?​​​​​​​

Bartosz Dąbkowski

Wyznaczanie sobie celów jest nieodłącznym elementem życia. Dotyczy to zarówno tych związanych ze sferą zawodową, jak i prywatną. Jak się okazuje, jest to również cenna umiejętność, którą można stale udoskonalać. Dzięki wypracowywaniu odpowiednich nawyków możliwym jest nauczenie się skutecznego wyznaczania i osiągania celów. Zatem, jakie kroki należy podjąć, aby utrzymać swoje zaangażowanie na drodze do sukcesu?

Spełnianie marzeń jest formą zaspokajania pierwotnej potrzeby stawiania czoła nowym wyzwaniom, dążenia do większej różnorodności w życiu. Jednak nie zawsze udaje się wytrwać przy swoich postanowieniach do końca. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia i osiągnięcia założonego celu, weź pod uwagę kilka kwestii.

Przeanalizuj swój cel

Ważnym jest, aby cel, który sobie postawisz był dla Ciebie naprawdę ważny. Łatwiej będzie Ci do niego dążyć, jeżeli sprawa będzie w Twoim odczuciu rzeczywiście znacząca. Ponadto cel powinien być osiągalny i dostosowany do Twoich możliwości, sytuacji oraz zasobów. Jeśli będzie zbyt ambitny lub zwyczajnie przeznaczysz na jego realizację za mało czasu, to nietrudno o zniechęcenie i zaprzestanie jakichkolwiek działań.

Zatem ponownie rozeznaj się w tym aspekcie, aby uniknąć potencjalnego rozczarowania. Możesz również skorzystać z metody SMART, która pozwala ocenić skonkretyzowanie celu, jego mierzalność, a także istotność.

Zadaj sobie kluczowe pytania

Jeżeli w kryzysowym momencie masz trudności z argumentacją, dlaczego warto trwać przy swoim postanowieniu, spróbuj rozeznać się w podstawowych kwestiach. Przypomnij sobie, dlaczego chcesz osiągnąć dany cel oraz jak wiele udało się już zrobić. Podsumowanie dotychczasowej pracy może okazać się dodatkową motywacją do zrealizowania planu w całości. Możesz także zwizualizować swoją sytuację po osiągnięciu celu. Sposób ten jest skuteczny ze względu na fakt, że mózg nie odróżnia bodźców wywołanych przez rzeczywiste zdarzenia od tych, które stanowią jedynie wyobrażenie. Zastanów się zatem jak sukces wpłynie na Twoją samoocenę oraz jakie korzyści będą się z tym wiązać. Pomoże Ci to maksymalnie się zaangażować i poszerzy Twoją samoświadomość. Postaraj się również zidentyfikować przyczynę problemu. Przemyśl, co powstrzymuje Cię przed osiągnięciem celu i jakie bariery stoją na drodze do sukcesu. Zrozumienie przyczyny spadku zaangażowania pozwoli wyeliminować niesprzyjające czynniki i będzie cenną lekcją przy okazji wyznaczania kolejnych wyzwań.

Stawiaj małe kroki

Trzymanie się swoich postanowień może okazać się łatwiejsze, jeżeli będziesz systematycznie zwracać uwagę na pojedyncze, mniejsze sukcesy i tzw. kroki milowe. Po wykonaniu każdego zadania na liście działań przybliżających Cię do osiągnięcia celu, poświęć chwilę na refleksję. Skoncentruj się na pozytywnych aspektach wykonanej pracy i nagradzaj się małymi przyjemnościami. Pozwoli Ci to na postrzeganie drogi do celu w lepszym świetle, nawet jeśli wiąże się ona z niemałymi wyrzeczeniami.

Zadania przybliżające Cię do osiągnięcia sukcesu formułuj w sposób, który będzie skupiał się na pozytywach. Dla przykładu, jeżeli masz zrealizować wymagający projekt, a brakuje Ci motywacji – zmień sposób jego postrzegania. Zamiast myśleć o nim jak o długotrwałej i uciążliwej pracy, spróbuj rozpatrywać go w kategorii możliwości, jakie za sobą niesie, np. jako szansę na samorozwój, usamodzielnienie się lub przezwyciężenie swoich słabości. Być może dzięki projektowi możliwy będzie awans, zdobycie uznania współpracowników, a nawet otrzymanie dodatkowej premii czy dni wolnych.

Pamiętaj jednak, że niepowodzenia są nieodłącznym elementem drogi do celu. Nawet jeśli nie zawsze udaje Ci się sprostać wszystkim zadaniom i czujesz, że poniekąd oddalasz się od swoich postanowień, nie poddawaj się. Przemyśl sytuację racjonalnie i zacznij na nowo. Nadmierne przywiązywanie wagi do porażki może bowiem zniechęcić Cię do dalszych działań i wpłynąć negatywnie na Twoją podświadomość. Naucz się zatem traktować błędy jako cenne lekcje, które mogą być wskazówką do podejmowania skuteczniejszych kroków. Dzięki temu będziesz się stale rozwijać i wypracujesz wartościowy nawyk trwania przy swoich postanowieniach, a co za tym idzie – realizacji planów.


Bartosz Dąbkowski

Executive Director w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.