Blogi

Powrót do biura po pandemii

Jak po długiej przerwie odnaleźć się w tradycyjnym modelu pracy?

Agnieszka Pietrasik

Ostatnie miesiące izolacji stanowiły niemałe wyzwanie. Koniecznością było przywyknięcie do ograniczonego kontaktu z ludźmi, przyswojenie nowych technologii, a w znacznej większości – także przejście na zdalny tryb pracy. Dla wielu pracowników był to trudny czas, wymagający nauki i wsparcia w przystosowaniu się do tak drastycznych zmian. Ponad rok od wybuchu pandemii, gdy firmy ponownie otwierają się na pracę z biura, pracownicy ponownie stają przed wyzwaniem zmiany nawyków. Jak ułatwić sobie powrót do siedziby firmy?

To, co kiedyś było powszechnie uznawane za codzienność, obecnie może wzbudzać niepewność. Kilkanaście miesięcy pracy z domu to przecież wystarczający czas, aby wypracować zupełnie nowe nawyki, sposoby funkcjonowania w sferze zawodowej i komunikacji biznesowej. Wiele osób w tym okresie ani razu nie widziało się ze swoim zespołem. Są też osoby, które dołączyły do firmy w czasie pandemii i nigdy nawet nie odwiedziły biura, a swoich najbliższych współpracowników znają wyłącznie z ekranu komputera.

Adaptacja na nowo

Pomimo wciąż obowiązujących ograniczeń, organizacje starają się stopniowo powracać do sposobu pracy sprzed pandemii. Spadek liczby zachorowań oraz powszechny dostęp do szczepień pozwalają oczekiwać, że tym razem otwarcie biur będzie miało stały charakter. Wymaga to odpowiedniego planowania i początkowo może wydawać się niekomfortowe. Natomiast większość specjalistów i menedżerów powinno przynajmniej mentalnie przygotować się na częściowe przywrócenie tradycyjnego modelu pracy.

Powrót do biura może być swego rodzaju szokiem, jest jednak całkowicie możliwy. Warto pamiętać, że na początku pandemii przejście na pracę wykonywaną wyłącznie z domu również wymagało przyzwyczajenia. W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, powrót do biura wcale nie musi być stresujący. Zatem jakie kroki należy podjąć, aby na nowo odnaleźć się w pracy stacjonarnej? Przede wszystkim warto przeanalizować swoje odczucia związane z tą sytuacją. Przydatnymi mogą okazać się następujące kroki:

1. Porozmawiaj z zespołem

Podziel się swoimi odczuciami z przełożonym i kolegami lub koleżankami z zespołu. Opisz swoje obawy i przemyślenia. Powiedz, na co się cieszysz i wyjaśnij, co wywołuje największy stres. Zauważ, że na pewno wielu z nich czuje się podobnie. Dzięki temu będziecie mogli wymienić się radami i być dla siebie wzajemnym wsparciem.

2. Wyćwicz nową, odpowiednią dla siebie rutynę

Powrót do pracy w biurze będzie wymagać od Ciebie skoordynowania planu dnia na nowo. Zadbaj o dobry sen, wyznacz sobie konkretny czas na przygotowanie się do wyjścia i ustal codzienną drogę do pracy. Postaraj się, żeby te aktywności nie były sprzeczne z Twoim zegarem biologicznym. Warto przystosować się do tych zmian jak najszybciej i np. dopasować porę pójścia spać i porannej pobudki do realiów pracy z biura. Realizując rzeczony plan, zminimalizujesz swój stres gdy to nastąpi.

3. Pamiętaj o przerwach

Ustal przedziały czasu, które przeznaczysz na krótkie przerwy w biurze. Odpoczynek jest istotnym elementem w zwiększaniu efektywności pracy, a także odgrywa kluczową rolę w procesie przyswajania się do nowych warunków. Dobrym rozwiązaniem jest pójście z zespołem na szybką kawę lub zjedzenie razem lunchu w przyjaznym miejscu, np. w ogródku restauracyjnym nieopodal biura. Spędzenie kilkunastu minut na zewnątrz pozwoli Ci wrócić do obowiązków ze zdwojoną siłą, a wspólny posiłek jest dobrym sposobem na ponowne zintegrowanie się.

4. Przypomnij sobie o oczekiwaniach

Wracając do modelu pracy stacjonarnej upewnij się, że wiesz jakie są wobec Ciebie oczekiwania. Home office różni się w wielu kwestiach od pracy w biurze. Warto zatem przypomnieć sobie wszelkie wytyczne i warunki obowiązujące w Twojej organizacji, szczególnie gdy funkcjonowanie w biurze wciąż może podlegać dodatkowym wymogom sanitarnym. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na wsparcie zespołu i przełożonego. Im także może być ciężko – spróbujcie więc wypracować konkretny plan działania. Należy jednak pamiętać, że choć praca w biurze mogła mieć miejsce dawno temu i ponowne przyzwyczajenie się do niej wymaga czasu, to nie jest to dla Ciebie nowa sytuacja. Zadbaj o pozytywne nastawienie i bądź wobec siebie wyrozumiały.

5. Przeanalizuj efekty pracy z domu

Weź pod uwagę to, co udało Ci się osiągnąć podczas pracy zdalnej. Zastanów się, które praktyki zwiększały Twoją efektywność i pomyśl czy możliwym byłoby zastosowanie ich w biurze, w odpowiednio zmienionej formie. Przeanalizuj swoją rutynę pracy w modelu home office. Które z nawyków pomogły Ci się zrelaksować, a jednocześnie pracować wydajnie? Spróbuj przenieść je do biura, aby zachować psychiczną i fizyczną równowagę.

Wzmacnianie relacji w zespole

Przymusowa izolacja była dużym wyzwaniem dla licznego grona pracowników. Wiele miesięcy rozłąki spowodowało, że powrót do biura przez wielu może być postrzegany jako stresujący, a bezpośrednie relacje ze współpracownikami jako peszące. Mogłoby się wydawać, że utrzymywanie kontaktów w miejscu pracy nie będzie już tak łatwe. Okazuje się jednak, że da się to wypracować, a relacje mogą być nawet bliższe niż kiedyś. Jak zatem odbudować osłabione przez pandemię poczucie więzi?

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Pamiętaj, że już niebawem przywykniesz do nowych warunków pracy, a grono osób, z którymi utrzymujesz bezpośredni kontakt, będzie się stale powiększać. Początki są zawsze najtrudniejsze, niezależnie od aktywności, którą zaczynasz. Daj sobie czas i pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą, która doświadcza tej sytuacji.

Bądź w zgodzie ze sobą

Rób cokolwiek będzie dla Ciebie pomocne w odnalezieniu się w nowym modelu pracy i zachowaniu własnych potrzeb, wpłynie na Twój komfort, a ten z kolei – może pozytywnie oddziaływać na atmosferę w pracy. Gdy pozostali pracownicy zauważą Twoje rozluźnienie, będą chętniej nawiązywać z Tobą kontakt.

Wskazówka ta dotyczy również selekcji współpracowników, z którymi chcesz budować towarzyskie relacje. Jeżeli czujesz potrzebę zawężenia kręgu znajomych w pracy – zrób to. Pamiętaj jednak, by nie zamykać się całkowicie na relacje. W końcu biuro jest miejscem pracy, w którym wiele zależy od udanej współpracy. Nie każdy musi być Twoim przyjacielem, natomiast warto budować dobre relacje. Zadbaj zatem o zachowanie zdrowej równowagi i działaj zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Nie dodawaj sobie kolejnej dawki stresu

Podczas rozmów z kolegami i koleżankami poruszaj neutralne tematy. Oczywiście, nie zawsze jest to proste, aczkolwiek warto spróbować znaleźć wspólną nić porozumienia i przyjemne dla wszystkich wątki, tym bardziej gdy widzicie się po raz pierwszy od bardzo dawna. Trudne czy frustrujące konwersacje są źródłem dodatkowego i niepotrzebnego stresu. Znaj swoje granice i komunikuj rozmówcom ewentualne przytłoczenie danym tematem. Niech kieruje Tobą szczerość, ale również wyczucie.

Sprawdź się w praktyce

Choć koncepcja powrotu do biura wydaje się stresująca, to w rzeczywistości może okazać się zupełnie inaczej. Spotkanie z zespołem na żywo po kilku miesiącach pracy z domu prędzej będzie miłym wydarzeniem niż sytuacją wywołującą krępację. Nie nastawiaj się negatywnie i pozostań sobą. Z czasem będzie tak, jak dawniej.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.