Blogi

Praca elastyczna - moda czy konieczność?

Rozwiązania pracy elastycznej

Praca elastyczna to temat coraz częściej poruszany przez praktyków HR. Z jednej strony firmy z ciekawością patrzą na korzyści związane z pracą zdalną. Z drugiej jednak możliwość pracy z domu lub wyboru godziny rozpoczęcia dnia pracy staje się jednym z głównych oczekiwań pracowników i kandydatów. Czy włączenie w ofertę rozwiązań pracy elastycznej jest korzystne zarówno dla firm, jak i zatrudnionych?

Badania przeprowadzone przez Hays Poland pokazują, że już blisko 70% firm umożliwia swoim pracownikom korzystanie z różnych form pracy elastycznej. Wielu naszych klientów zachęcając potencjalnych kandydatów do swojej marki, podkreśla ten aspekt w ofertach pracy. Najczęstsze formy pracy elastycznej to przede wszystkim ruchome godziny pracy oraz praca zdalna.

W podobnym badaniu przeprowadzonym przez nas w ubiegłym roku zapytaliśmy kandydatów o to, jakie pozafinansowe elementy biorą pod uwagę podczas analizy oferty pracy. Nie jest wielkim zaskoczeniem, że tutaj również możliwość pracy elastycznej zajęła wysokie drugie miejsce. Pracodawcy dążący do pozyskania pracowników niezbędnych do realizacji strategii rozwoju stają przed koniecznością określenia, czy umożliwienie zatrudnionym korzystania z rozwiązań pracy elastycznej jest atrakcyjnym dodatkiem, czy raczej wyrasta na standardowy element oferty.

CZAS TO PIENIĄDZ

Czy praca elastyczna to dobre rozwiązanie? Jakie korzyści z takiego modelu czerpie pracownik i co w zamian uzyskuje pracodawca? Część pracy, którą większość z nas wykonuje, może być z powodzeniem realizowana w zaciszu domowym – innymi słowy w trybie home office. Wystarczy komputer, telefon i technologia umożliwiająca zdalny dostęp do systemów stosowanych przez przedsiębiorstwo. Praca zdalna umożliwia ograniczenie wydatków związanych z podróżą i pełną koncentrację w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie pracy koncepcyjnej.

Jednak pracownik dzięki home office zyskuje coś jeszcze – oszczędność czasu, który przeznaczony byłby na dojazdy do pracy, co ma szczególne znaczenie dla osób dojeżdżających z przedmieść lub w godzinach szczytu. Bez względu na to, czy pracownik dodatkową godzinę spędzi z najbliższymi, na siłowni czy spacerze z psem, plusy takiego rozwiązania odczuwają obie strony – pracodawca i zatrudniony. Efektem ograniczenia czasochłonnych i stresujących dojazdów do pracy jest bardziej wypoczęty i bardziej efektywny pracownik, który w czasie ośmiu godzin pracy lepiej zrealizuje swoje obowiązki.

Rozważając pozytywne aspekty pracy zdalnej często przychodzi mi na myśl kandydat, który kilka miesięcy temu rozpoczął pracę na stanowisku regionalnego dyrektora sprzedaży u jednego z naszych klientów. Jego rola polega na pozyskiwaniu klientów biznesowych na dużym terenie, a co za tym idzie – odbywaniu licznych spotkań biznesowych. W jego przypadku możliwość pracy z domu była kluczowym aspektem w procesie podejmowania decyzji o zmianie pracy. Nie tylko z powodu chęci zachowania zdrowej równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, ale przede wszystkim ze względów finansowych. Czas, który inni codziennie poświęcają na dojazd do pracy, wspomniany kandydat przeznacza na dojazd do klientów. Dzięki lepszej organizacji czasu może osiągać lepsze wyniki finansowe, co oczywiście przekłada się na jego zarobki. 

Dla innych kandydatów rozważających zmianę pracy istotna jest możliwość wyboru godzin spędzanych w biurze. Takie rozwiązanie pozwala chociażby na odebranie dziecka z przedszkola o określonej godzinie lub uniknięcie korków w drodze do pracy. Ma to ogromne znaczenie – badania Hays Poland dowodzą, że co piąta osoba podaje brak możliwości pracy elastycznej jako jeden z powodów rozważania zmiany pracy. 

DRUGA STRONA MEDALU

Niestety nie na każdym stanowisku praca zdalna jest możliwa. Pracownik infolinii, obsługi klienta, zakładu produkcyjnego, bądź po prostu osoba koordynująca liczne wewnętrzne projekty musi być „na posterunku” każdego dnia. Są również pracownicy, którzy skarżą się na trudności ze zmobilizowaniem się do sumiennej pracy przez 8 godzin dziennie w warunkach domowych. Innym zaś brakuje firmowej społeczności i codziennych rytuałów. 

Dla wielu osób możliwość pracy z domu to zbawienie, ale nie jest to praca dla każdego i na każdym stanowisku. Elastyczność zatrudnienia to ważny, ale nie jedyny aspekt, za pomocą którego jako pracodawcy możemy przyciągnąć kandydatów. Warto jednak pamiętać, że uwzględnienie elastycznych form pracy w swojej ofercie znacznie zwiększa atrakcyjność oferty firmy na rynku.

Autor: Tomasz Stolarski, Team Leader w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.