Blogi

Praca projektowa na stanowiskach finansowych i księgowych

Najnowsze trendy z branży i realia nowoczesnych form współpracy

Karolina Wiśniewska

Wśród firm, które w roku 2024 planują rekrutować, przeszło co druga skorzysta z nowoczesnych form współpracy, pozyskując kontraktorów B2B, pracowników tymczasowych lub zewnętrznych – wynika z Raportu płacowego 2024. Świadczy to nie tylko o potrzebie większej elastyczności i optymalizacji kosztów w niepewnych czasach, ale i występujących lukach kompetencji, które pracodawcy chcą szybko wypełnić. A na to właśnie pozwala praca projektowa i tymczasowa. Jakie są jej realia w obszarze finansów i księgowości?

Zarówno wśród profesjonalistów, jak i pracodawców rośnie zainteresowanie nowoczesnymi formami współpracy. Znajdują one zastosowanie w coraz to kolejnych sektorach, przynosząc wiele korzyści obu stronom. Przeczytaj artykuł i poznaj najnowsze trendy pracy projektowej i tymczasowej w specjalizacji finansów i księgowości.

Trendy rekrutacyjne

Pracodawcy poszukujący doświadczonych ekspertów z zakresu finansów i księgowości bardzo często decydują się na skorzystanie z pracy tymczasowej lub kontraktingu B2B. Role, na które najczęściej uruchamia się obecnie rekrutacje pozaetatowe to stanowiska głównych i samodzielnych księgowych, analityków AML/KYC, a także kontrolerów finansowych. Profesjonaliści z obszaru finansów i księgowości cieszą się dużym zainteresowaniem również w centrach usług wspólnych. Popularnym obszarem jest tam np. AP/AR, czyli obsługa wierzytelności i zobowiązań.

Choć rośnie zapotrzebowanie na role wysoko specjalistyczne, eksperckie i menedżerskie, to procesy nierzadko dotyczą także osób o mniejszym doświadczeniu, których rolą jest wspieranie pracy zespołu finansowo-księgowego. Stąd też można zaobserwować sporą liczbę rekrutacji na stanowiska juniorskie i asystenckie, najczęściej do większych projektów.

Warto zaznaczyć, że minęły czasy kiedy to rekrutacje pracowników tymczasowych i kontraktorów B2B do działów finansowych i księgowych prowadzono zazwyczaj w sezonie – np. w obliczu wzmożonych rozliczeń czy zmianach prawa podatkowego. Obecnie organizacje deklarują stałe zapotrzebowanie na kompetencje z tego zakresu, co często wiąże się z późniejszym przejęciem pracownika tymczasowego lub kontraktora B2B do firmy na stałe. Zazwyczaj odbywa się to po 6-9 miesiącach trwania współpracy tymczasowej lub projektu.

Trendy kompetencyjne

Kompetencje oraz różnorodne, zdobyte w wielu środowiskach doświadczenie finansistów i księgowych to elementy, które niezależenie od formy współpracy liczą się dla pracodawców najbardziej. Jednak dzięki pracy tymczasowej lub kontraktingowi B2B, firma jest je w stanie pozyskać szybciej.

Poza kompetencjami specyficznymi dla obszaru finansowo-księgowego, takimi jak umiejętności rozliczania, fakturowania, nadzorowania przebiegu dokumentów czy znajomością prawa podatkowego, liczy się coś jeszcze. Bardzo cenne są zdolności analityczne, biegłość w programie SAP oraz kompetencje językowe. Natomiast język angielski jest już obecnie standardem wymaganym na większości stanowisk. O wiele lepsze perspektywy zawodowe będą miały osoby, które poza nim, posługują się biegle niemieckim, hiszpańskim, włoskim, niderlandzkim lub francuskim.

Dlaczego nowoczesne formy współpracy sprawdzają się w branży finansów i księgowości?

Praca projektowa sprawdza się świetnie w branży finansów i księgowości z kilku powodów. Oto tylko niektóre z nich:

1. Odciążenie pracowników stałych

Pracodawcy z branży obserwują, że ich podwładni często pracują w nadgodzinach. Nawiązanie współpracy z pracownikiem tymczasowym lub kontraktorem B2B pozwoli rozłożyć pracę na jeszcze więcej osób, nie zwiększając jednocześnie poziomu zatrudnienia stałego.

2. Szybki dostęp do kompetencji

Niezależnie od tego, czy osoba na stanowisku księgowym czy menedżerskim, np. ds. KYC będzie na dłuższym zwolnieniu lekarskim czy w trakcie wypowiedzenia, osoba dołączająca do firmy w ramach pracy tymczasowej czy kontraktingu B2B będzie w stanie ich sprawnie zastąpić. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość kluczowej w organizacji roli przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

3. Większa elastyczność

Firma może w łatwy sposób dostosować poziom zatrudnienia zewnętrznego w zależności od swoich potrzeb i realiów rynku. Dla przykładu, zamiast przejęcia zespołu księgowych, którzy do tej pory realizowali procesy finansowo-księgowe firmy w ramach outsourcingu usług, można wybrać łatwiejszą drogę i nawiązać współpracę z pojedynczymi pracownikami tymczasowymi. Dzięki temu organizacja będzie miała realny pogląd na to, ilu ekspertów potrzebnych jest w zespole.

WSKAZÓWKA:

Praca tymczasowa sprawdzi się w finansach i księgowości również w sytuacji, w której firma została przejęta przez większą, międzynarodową spółkę i musi poszerzyć swoje zespoły z tego zakresu. Jeśli wcześniej konkretne działy nie funkcjonowały w organizacji, to w łatwy sposób można je zacząć rozbudowywać w formie zespołów składających się z pracowników tymczasowych. Będzie to sposób na wstępne zweryfikowanie potrzeb kompetencyjnych i kadrowych przy jednoczesnym spełnieniu oczekiwań nowej spółki.

Odkryj więcej trendów z branży. Pobierz bezpłatny egzemplarz Raportu płacowego 2024.

Znamy kandydatów, których szukasz. Zleć rekrutację.


Karolina Wiśniewska

Team Manager w Hays Poland
Profil autorki na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.