Blogi

Sztuczna inteligencja a efektywność w pracy

Jak zwiększyć swoją wydajność dzięki AI?

Z badań przeprowadzonych przez Open AI – firmę, która opracowała narzędzie ChatGPT, wynika, że 80% pracowników z USA może w najbliższym czasie zautomatyzować co najmniej 10% swoich zadań. Podobne prognozy płyną z raportu Goldman Sachs – pod koniec marca 2023 roku organizacja przewidywała, że aż 300 milionów miejsc pracy na całym świecie zostanie dotkniętych rozwojem sztucznej inteligencji. Twórcy publikacji zaobserwowali jednak, że pomimo nieuniknionej likwidacji niektórych stanowisk, AI może rozwinąć wiele profesji i zwiększyć produktywność pracowników.

Trwająca fala automatyzacji będzie miała większy wpływ na pracę specjalistów i menedżerów niż jakiekolwiek wcześniejsze transformacje. Jednak warto wiedzieć, że rozwój AI możne mieć pozytywny wpływ na profesjonalistów. Sztuczna inteligencja może bowiem pomóc Ci zwiększyć swoją efektywność poprzez ograniczenie nakładu powtarzalnych i nieangażujących zadań. Przeczytaj, jak w pełni wykorzystać potencjał takich narzędzi jak ChatGPT.

Jak zwiększyć swoją produktywność dzięki AI?

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby jak najlepiej wykorzystywać sztuczną inteligencję w swojej pracy.

1. Przeanalizuj swoje obowiązki

Pomyśl, które z Twoich codziennych zadań mogłyby zostać zautomatyzowane. Przed premierą najnowszej wersji ChatGPT-4, wiele osób wykorzystywało go do copywritingu. Jednak po aktualizacji narzędzia można zauważyć, że liczba jego funkcjonalności sukcesywnie się zwiększa, tak samo jak potencjał AI. Obecnie ChatGPT może pomóc Ci w planowaniu i przygotowywaniu treści do prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych czy dokumentów.

Jak z kolei prezentuje się w formie narzędzia badawczego, służącego do wyszukiwania informacji? Początkowo chatboty wykorzystywane były do generowania danych w formacie wskazanym przez użytkownika. Pomimo pojawiających się błędów, programy są jednak stale ulepszane. Rozwój Google Bard i Microsoft Bing pokazuje, że różnica w kontekście niezawodności pomiędzy chatbotami AI, a tradycyjnymi wyszukiwarkami, jest coraz mniejsza.

2. Wgraj odpowiednie wtyczki

Jednym z dużych usprawnień, które pojawiły się wraz z premierą ChatGPT-4 było wprowadzenie wtyczek dających wiele nowych możliwości. Dla przykładu, dzięki oprogramowaniu Slack możesz gromadzić konwersacje i przygotowywać odpowiedzi, za pomocą FiscalNote – analizować dane w czasie rzeczywistym, a dzięki Zoom – generować podsumowania spotkań. Ponadto wtyczka Zapier integruje narzędzia takie jak Microsoft Office, Google Suite, Hubspot i Facebook Ads.

Wszystkie powyższe programy mają duży potencjał i mogą zaoszczędzić Twój czas oraz dostarczyć cenne dane. Jednocześnie ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie, szczególnie jeśli wykorzystujesz programy AI w pracy z wrażliwymi danymi swojej organizacji.

3. Zadawaj precyzyjne i konkretne pytania

Dużą zaletą w modelach językowych (LLM) jest to, że zadawanie pytań lub poleceń programom AI jest intuicyjne, a ich odpowiedzi łatwe do zrozumienia. Nie potrzebujesz zatem specjalistycznej wiedzy ani umiejętności technicznych.

Jednak aby czerpać duże, realne korzyści z programów takich jak ChatGPT, warto zadbać o sposób formułowania poleceń i podsuwać narzędziom jak najlepsze podpowiedzi. Co ciekawe, na ten moment niektóre firmy zatrudniają już inżynierów specjalizujących się w tym obszarze, aby pozyskiwać z programów AI najbardziej przydatne treści.

Możesz jednak samodzielnie ulepszać ten proces i wpływać na algorytmy oraz odpowiedzi chatbotów. Zobacz, jakie działania warto podjąć w tym zakresie:

• Zadając chatbotowi polecenie, pamiętaj o jasnym i konkretnym komunikacie – do swojego zapytania dodaj informację o oczekiwanym formacie i przeznaczeniu tekstu

• Podpowiedz również narzędziu, do jakiej grupy odbiorców ma trafić treść – dzięki temu odpowiedź będzie lepiej dopasowana i bardziej użyteczna

• Wypróbuj różne polecenia – dzięki temu będziesz w stanie porównać, jak sformułowanie zapytania wpływa na odpowiedź chatbota

• Podziel długie zapytania na krótkie formy – w ten sposób łatwiej będzie zmienić konkretne fragmenty komunikatu wysyłane do programu

• Skorzystaj z techniki „inżynierii odwrotnej” – pracujesz nad prezentacją lub przygotowujesz się do prelekcji? Poproś chatbota o potencjalne pytania od publiczności, przed którą wystąpisz. Możesz także zapytać, jakie odpowiedzi wówczas sugeruje, lub zlecić mu stworzenie agendy spotkania, która sprosta oczekiwaniom uczestników

4. Dokładnie weryfikuj odpowiedzi chatbota

Używając narzędzi AI do wyszukiwania informacji, dobrze jest dwukrotnie sprawdzić prawdziwość otrzymanych danych. Możesz także skupić się na pojedynczej informacji, której nie jesteś pewien/ pewna i na nowo zapytać o nią program. Rozbicie pytań może pomóc Ci w uzyskaniu bardziej przejrzystych wyników.

W przypadku materiałów copywritingowych lub kodu IT może się zdarzyć, że nawet po wielokrotnych podpowiedziach i zwięzłych komunikatach, otrzymasz od programu treść, którą i tak będzie trzeba poprawić. Wówczas usuń wszelkie błędy i samodzielnie dopisz fragmenty tekstu zgodne z przeznaczeniem i grupą odbiorców treści.

Aby zwiększyć swoją produktywność na przyszłość, pomyśl, jak możesz ulepszyć swoje kolejne polecenie wysyłane do chatbota, aby odpowiedź była bliższa tego, czego potrzebujesz.

5. Obserwuj trendy

Powyższe wskazówki mogą usprawnić Twoją codzienną pracę, jednak warto pamiętać, że narzędzia AI stale się rozwijają i wkrótce mogą mieć jeszcze inne funkcjonalności. Z tego powodu ważne jest, aby systematycznie śledzić najnowsze trendy i aktualizacje programów. Dzięki temu możesz zachować swoją produktywność na podobnym, wysokim poziomie.

Jakie umiejętności będą przydatne w pracy z narzędziami sztucznej inteligencji?

Aby efektywnie korzystać z narzędzi AI, nie są potrzebne umiejętności techniczne. Warto jednak wykazać się kompetencjami miękkimi, które dodatkowo wpłyną na zwiększenie Twojej produktywności. Przeczytaj, które z nich mogą być przydatne w pracy ze sztuczną inteligencją:

• Kreatywność

Biorąc pod uwagę liczne możliwości AI, jesteśmy w punkcie, w którym jedynym ograniczeniem jej wykorzystania jest wyobraźnia użytkownika. Innowacyjne myślenie o tym, jak podejść do danego zadania, może dostarczyć Ci nowych, cennych informacji i wyników

• Umiejętności komunikacyjne

To, co czyni modele językowe wyjątkowymi, jest sposób, w jaki się z nimi komunikujesz. Niezależnie od tego, czy zlecasz chatbotowi wyszukanie danej informacji czy przygotowanie tekstu, każdorazowo ważne jest odpowiednie sformułowanie zapytania

• Krytyczne myślenie

Będzie to niezwykle przydatna umiejętność w sytuacjach, gdy chatbot podsuwa nie do końca wiarygodne wyniki. Wówczas kluczowe jest zauważenie błędu i pogłębienie researchu

• Chęć do nauki

Aby nie popełniać tych samych błędów w pracy z AI, ważne jest, aby zawsze je analizować i wyciągać wnioski. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas przy okazji kolejnych zapytań wysyłanych do chatbotów

AI w pracy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja już teraz wpływa na sposób, w jaki pracujemy. Jeśli wykonujesz pracę umysłową, istnieją duże szanse, że w AI będzie oddziaływać na Twoją branżę lub stanowisko.

Należy pamiętać, że AI niekoniecznie musi Cię zastąpić w przyszłości, ale może to zrobić osoba z większymi umiejętnościami z zakresu pracy ze sztuczną inteligencją. Z tego powodu, stopniowe zapoznawanie się z programami typu ChatGPT może zabezpieczyć Twoją karierę i polepszyć produktywność. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/ nie zrobiłaś, już teraz sprawdź, jakie programy oferuje AI i jak mogą pomóc Ci w codziennej pracy.

Autor: Travis O’Rourke, President w Hays Canada

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.