Blogi

Wirtualne spotkanie z kandydatem

O czym warto pamiętać?

Anna Czyż

Zdalne rozmowy rekrutacyjne wpisują się w codzienność firm na całym świecie. I choć przygotowanie do takiego spotkania jest bardzo podobne do przyjęcia kandydata w progach firmy, to pod uwagę warto wziąć też kilka dodatkowych elementów. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby rozmowa rekrutacyjna online przebiegła pomyślnie?

Decydując się na rozmowy online, warto korzystać z komunikatorów wideo. Możliwość zobaczenia swojego rozmówcy sprawia, że ludzie czują się bardziej zaangażowani i oprócz wypowiadanych słów mają styczność z reakcjami oraz emocjami drugiej osoby. Dobrze również włączyć do rozmowy potencjalnego przełożonego, aby kandydat podczas jednego spotkania porozmawiał zarówno z rekruterem, jak i menedżerem liniowym.

Pamiętajmy też, że etykieta obowiązująca podczas spotkania online powinna być podobna do tej na spotkaniu bezpośrednim. Skoro rozmawiając z kimś w cztery oczy, wyciszamy dźwięki w telefonie i nie realizujemy innych zadań, tak samo powinniśmy zachować się podczas rozmowy wirtualnej. Tym bardziej, że po drugiej stronie znajduje się kandydat, którego poziom stresu często jest podwójny – stresuje się nie tylko samą rozmową rekrutacyjną, ale też możliwymi problemami technicznymi.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych spotkań w sprawie pracy, znaczenie ma plan rozmowy. Dobrze jest uzgodnić go na samym początku i trzymać się ustaleń. Pamiętajmy też, że wyzwaniem związanym z rozmową video jest to, że kandydat nie ma szansy na zobaczenie biura i poczucia atmosfery w firmie. Aby to zrekompensować, musimy powiedzieć nieco więcej na temat kultury organizacyjnej oraz podać konkretne przykłady z życia firmy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Przedstaw plan rozmowy
  • Zamiast szybkiego przejścia do zadawania pytań, zacznij od prezentacji firmy i swojej roli
  • Przeznacz czas na opowiedzenie o wartościach firmy oraz sposobach, w jakie są realizowane
  • Podziel się informacjami o wdrożeniu, zapleczu szkoleniowym oraz możliwościach oferowanych pracownikom
  • Wyjaśnij, z czego wynika wakat i rozwiej ewentualne wątpliwości, podyktowane m.in. niepewnością gospodarczą
  • Zapewnij kandydatowi czas na zadawanie pytań

Dzięki tym zabiegom odwzorujesz atmosferę tradycyjnego spotkania i ukoisz nerwy kandydata. Rozwiewając wszystkie wątpliwości i poświęcając rozmówcy pełną uwagę, pozytywnie wpłyniesz na jego nastawienie do udziału w procesie rekrutacyjnym. Zdalna rozmowa rekrutacyjna ma równie wielką wagę, co tradycyjne, bezpośrednie spotkanie. Nie pozostaje nic innego, jak wykorzystać jej potencjał


Anna Czyż

Head of People & Culture w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.