Blogi

Zastosowanie pracy tymczasowej i kontraktingu w branży inżynierii

Trendy z Północy i Południa 

Lidia Białowąs, Piotr Niewieściuk

Rozwój wielu sektorów, takich jak technologiczny, produkcyjny czy przemysłowy, pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na inżynierów. Firmy poszukują doświadczonych ekspertów z kierunkowym wykształceniem i niszowymi kompetencjami. Sami inżynierowie zaś – ciekawych projektów i atrakcyjnego wynagrodzenia. Coraz częściej wspólną potrzebą obu tych stron jest elastyczność, którą zapewniają nowoczesne formy współpracy, takie jak praca tymczasowa czy kontrakting B2B. Jakie są trendy w tym zakresie?

Na rynku pracy występuje bardzo duża konkurencja o profesjonalistów na stanowiskach inżynieryjnych. Firmy mają wobec tych ekspertów bardzo sprecyzowane oczekiwania i są w stanie wiele zapłacić za ich cenne kompetencje. Jeśli jednak można w jakimś stopniu zoptymalizować koszty – organizacje chętnie z tego korzystają. Pomaga w tym m.in. zastosowanie pracy tymczasowej i kontraktingu B2B.

Praca tymczasowa i kontrakting w inżynierii

W porównaniu z rynkami zachodnimi, wykorzystywanie nowoczesnych form współpracy w branży inżynierii w Polsce nie jest aż tak popularne. Lokalnie jeszcze „raczkujemy” w zakresie tego rozwiązania, a organizacje stopniowo uczą się otwartości na nowe, wcześniej nieznane możliwości.

Tymczasem zarówno praca tymczasowa, jak i kontrakting B2B są rozwiązaniami przynoszącym korzyści tak firmom, jak i ekspertom. Organizacjom umożliwiają pozyskanie brakujących kompetencji przy jednoczesnej optymalizacji kosztów, a inżynierom – rozbudowywanie swojego portfolio, rozwijanie umiejętności i zdobywanie doświadczenia w różnorodnych środowiskach.

Należy jednak mieć na uwadze, że w zależności od regionu Polski – realia i trendy w zakresie projektów inżynieryjnych, wyglądają inaczej. Niewątpliwie warto mieć to na uwadze, planując nawiązanie współpracy z inżynierem na określony czas. Poznaj podobieństwa i różnice na północy i południu Polski.

• Region Północy:

Pracodawcy z Polski północnej rekrutujący na stanowiska inżynieryjne preferują zatrudnienie w oparciu o kontrakt B2B niż umowę o pracę tymczasową. W samym Gdańsku bardzo popularny jest także outsourcing usług.

Obszarami, w których często korzysta się z pracy projektowej inżynierów, są m.in.: sektor odnawialnych źródeł energii, morskiej energetyki wiatrowej czy offshore. Popularne stanowiska inżynieryjne to m.in. konstruktorzy kadłubowi, inżynierowie ds. OZE czy piping engineers (projektanci orurowania).

Projekty z obszaru inżynierii realizowane w ramach współpracy projektowej bardzo często wymagają dużej elastyczności. Wynika to ze specyfiki regionalnych branż. Wiele z nich jest bardzo nieprzewidywalnych, z sytuacjami wymagających szybkiej reakcji. Przykładem takiego projektu może być wypływanie w morze na kilkumiesięczne kontrakty lub bycie w gotowości, aby szybko zastąpić w tym innego inżyniera, jeśli tylko pojawi się taka potrzeba.

Stąd też firmy nawiązujące współpracę z inżynierami na określony czas oczekują od nich dużej elastyczności, łatwości w zarządzaniu czasem i dobrego zorganizowania, co praca projektowa niewątpliwie może ułatwiać.

Szczególną wartość dla firm ma także połączenie kilku kompetencji. W cenie są szczególnie eksperci, którzy jednocześnie mają umiejętności automatyka i montera, lub chemika i handlowca sprzedającego polimery czy aerożele.

Projekty B2B w inżynierii w regionie północnym trwają najczęściej rok i zakładają docelowe przejęcie eksperta przez firmę, która zatrudni go na stałe. Zdarza się również, że współpraca podejmowana jest na kilka miesięcy w okresie sezonowym dla konkretnego obszaru specjalizacyjnego.

Patrząc nieco bardziej na południe, warto również pochylić się nad trendami w pracy projektowej na Mazowszu. W tym obszarze najczęściej poszukiwanymi specjalistami w dziedzinie inżynierii są automatycy oraz inżynierowie budowy i konstrukcji maszyn.

• Region Południa:

W Polsce południowej firmy nawiązują współpracę z pracownikami tymczasowymi lub kontraktorami B2B głównie w sytuacjach implementacji nowych narzędzi lub procesów. Projekty bardzo często zakładają wdrażanie nowych modułów SAP czy testowanie funkcjonalności do relokowania linii produkcyjnych.

Stąd też najpopularniejsze role, które inżynierowie obejmują na Południu w ramach pracy projektowej to menedżerowie projektu oraz wszelkiego rodzaju specjaliści – ds. usprawnień, procesu, automatyzacji, jakości i produkcji. Co za tym idzie, ekspertom niezbędne są silnie rozwinięte umiejętności techniczne, znajomość innowacji, zdolności adaptacyjne, elastyczność i szybkość działania.

Z uwagi na specyfikację projektów inżynieryjnych na południu Polski, w cenie jest także znajomość programów i narzędzi logistyczno-magazynowych, systemu S/4HANA i oprogramowania SAP ze specjalizacją w poszczególnych jego modułach w zależności od specyfiki biznesu.

To, co najbardziej ułatwia skuteczną implementację projektów, to jednak świeże spojrzenie inżynierów, zapewnione przez pracę projektową i rozwijanie kompetencji w różnorodnych środowiskach.

Współpraca w oparciu o umowę o pracę tymczasową lub kontrakt B2B trwa w tym regionie najczęściej rok lub półtora roku. Jest to zazwyczaj optymalny czas, aby wesprzeć organizację potrzebnymi kompetencjami, a następnie zakończyć projekt.

WSKAZÓWKA:

Jeśli Twoja firma ma w planach wzięcie udziału w przetargu inwestorskim na daną usługę lub produkt, np. właśnie z zakresu inżynierii, to pamiętaj, że w swojej ofercie możesz wykazać nie tylko pracowników zatrudnionych na stałe, ale zdywersyfikować ją o zewnętrzne zasoby ludzkie. Takie działanie pozwoli wprowadzić do oferty wartość dodaną w postaci dużo większej elastyczności w wykorzystaniu zasobów, co może sprzyjać osiągnięciu lepszej efektywności kosztowej.

Twojej organizacji doskwiera luka kompetencji? Znajdziemy dla Ciebie wykwalifikowanego eksperta z potrzebnymi umiejętnościami – na stałe, tymczasowo lub na projekt.

Poznaj więcej trendów z branży inżynierii. Pobierz Raport płacowy 2024.

Autorzy: Lidia Białowąs, Consultant w Hays Poland; Piotr Niewieściuk, Senior Consultant w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.