Blogi

Zwolnienie z pracy​​​​​​​

Jak poradzić sobie z takim doświadczeniem?​​​​​​​

Agnieszka Pietrasik​​​​​​​

Zwolnienie z pracy należy do jednych z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji w karierze zawodowej. Warto jednak pamiętać, że jest to okres, który wymaga dokładnego przemyślenia kolejnych działań i pozytywnego nastawienia. Nawet jeśli na początku wydaje się to niemożliwe, to z czasem, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik, sprostanie temu wyzwaniu okazuje się realne. Jak zatem zaakceptować chwilowy przestój w karierze i ruszyć dalej?

Kwestia zwolnienia jest w dużej mierze tematem drażliwym, który w codziennych rozmowach poruszany jest niechętnie i stosunkowo rzadko. Osoby, które straciły pracę często wstydzą się przyznać do tego faktu i wydaje im się, że będą postrzegane wyłącznie przez ten pryzmat. Warto jednak pamiętać, że stygmatyzowanie ze względu na zwolnienie nie jest powszechnym zjawiskiem na rynku pracy i ma miejsce tylko w skrajnych przypadkach.

Neutralne nastawienie do kandydatów, którzy zostali zwolnieni z poprzedniej organizacji, mają również rekruterzy przy okazji rozmów o pracę. Jako eksperci HR dobrze wiedzą, jak trudne jest podjęcie tej decyzji przez firmę i jak ciężki czas jest to dla pracownika. Mają również świadomość, że zwolnienie nie zawsze jest efektem niesatysfakcjonujących rezultatów pracy zatrudnionego. Czasem jest to decyzja biznesowa, uzasadniona zmianą strategii, restrukturyzacją czy przeniesieniem pewnych funkcji do innych oddziałów firmy.

Tym samym, tracąc pracę, warto zadbać o swoje samopoczucie i odsunąć negatywne myśli. Nie jest to powód do wstydu, ale pewnego rodzaju próba poradzenia sobie w trudnej sytuacji.

Pierwsza rekrutacja po zwolnieniu

Ponowne odnalezienie się w roli kandydata może być kłopotliwe. Przede wszystkim, pierwszym krokiem powinno być zdobycie rozeznania w aktualnych trendach i sytuacji na rynku prac. Istotne informacje znajdziesz w naszym Raporcie płacowym. Dzięki temu, szukanie odpowiedniej oferty pracy będzie znacznie łatwiejsze i skuteczniejsze. Pamiętaj również o zaktualizowaniu swojego CV zgodnie z profilem organizacji, do której aplikujesz. W tym celu zapoznaj się z Przewodnikiem pisania CV, opracowanym przez ekspertów Hays. Informacje w dokumencie przedstaw zgodnie z prawdą tak, aby przy okazji odwoływania się do nich podczas rozmowy z rekruterem brzmieć pewnie i bez pomyłek odnosić się do jego treści. Pamiętaj o następujących kwestiach:

1. Odpowiednio opisz daty zatrudnienia

Dzięki temu rekruter będzie mógł przeanalizować Twoją ścieżkę zawodową, okresy zatrudnienia i zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie.

2. Zaprezentuj swoje największe osiągnięcia

Przedstaw swoje sukcesy i mocne strony. Będzie to znakiem dla rekrutera, że nawet pomimo zwolnienia z pracy, w dalszym ciągu umiesz siebie docenić i cechujesz się pewnością siebie.

3. Uwzględnij pozostałe sukcesy

W dokumencie nie pomijaj swojej aktywności pozazawodowej – szczególnie tych działań, które miały miejsce podczas przerwy w karierze. Przypomnij sobie o wszystkich kursach, wolontariatach i osiągnięciach, zwłaszcza o tych związanych z samorozwojem.

Przygotuj się na rozmowę o zwolnieniu

Gdy firma zaproponuje Ci spotkanie rekrutacyjne, przygotuj się, że najprawdopodobniej zostanie na nim poruszony temat utraty pracy. Pytanie o kontekst rozstania z poprzednim pracodawcą jest bardzo powszechne, więc nie pozwól, by Cię zaskoczyło. Aby uniknąć dodatkowego stresu, lepiej przygotować wcześniej swoje odpowiedzi na potencjalne pytania ze strony rekrutera.

• Opowiedz o sytuacji w szerszym kontekście

Wskaż przyczynę zwolnienia i opisz rekruterowi kontekst całej sytuacji. Postaraj się skoncentrować na faktach i opowiedzieć o tym w sposób neutralny, bez silnych emocji. Dzięki temu rozmówca będzie mógł zrozumieć sytuację, w której się znajdujesz i poznać Twoje stanowisko w tym temacie.

Jeżeli nie masz pewności, jak przedstawić sytuację w sposób neutralny, możesz posłużyć się przykładową wypowiedzią: „Wskutek zmian kadrowych mój poprzedni pracodawca musiał dokonać cięć budżetowych. W związku z tym, moje stanowisko zostało zlikwidowane i po okresie wypowiedzenia zostałem bez pracy. Od tego czasu aktywnie szukam nowej. Starałem się produktywnie wykorzystać ten czas i śledziłem zmiany w branży.”

• Okaż swój entuzjazm

Opowiedz o odczuciach, które towarzyszą Ci w kontekście poprzedniego miejsca pracy, koncentrując się na pozytywach – co udało Ci się osiągnąć, jakie doświadczenia i umiejętności zdobyłeś. Możesz powiedzieć wprost, że odczuwasz dumę. Dzięki temu zaimponujesz rekruterowi i zaprezentujesz się jako osoba zdeterminowana, która zna swoje potrzeby, jest świadoma swoich możliwości i wie, w jakim sektorze będzie mogła się spełniać.

• Nie przedstawiaj byłego pracodawcy w złym świetle

Odczuwanie negatywnych emocji w związku ze zwolnieniem jest naturalną reakcją. Nie należy jednak źle wypowiadać się o poprzednim pracodawcy, gdyż w konsekwencji może to rzutować na opinię rekruterów na Twój temat. Możesz odnieść się do poprzedniego miejsca pracy poprzez nawiązanie do możliwości rozwoju i nauki, którą oferowała Ci poprzednia firma. Przedstaw także konkretne korzyści, np. zbudowanie solidnej sieci kontaktów biznesowych.

• Opowiedz o czasie poszukiwania pracy

Celem wywarcia jeszcze lepszego wrażenia, wyraźnie zaznacz, że czas bez pracy nie był dla Ciebie stracony. Być może był to okres podnoszenia kwalifikacji lub uczestnictwa w webinarach branżowych? Niezależnie od rodzaju podejmowanych działań – opowiedz o tym z pasją, aby utwierdzić rozmówcę w przekonaniu, iż ma do czynienia z prawdziwym ekspertem, posiadającym odpowiednie przygotowanie do pracy.

Rozpoczęcie nowego rozdziału

Choć utrata pracy niesie za sobą wiele negatywnych emocji, to warto zachować zimną krew i podejść do tego racjonalnie. Takie sytuacje nie są niespotykane i zdarzają się wielu osobom w toku kariery, więc tym bardziej należy to zrozumieć i zaakceptować. Podstawą jest zadbanie o pozytywne nastawienie. Pomyśl, że chociaż zwolnienie z pracy nie jest przyjemne, to oferuje Ci szansę na rozwój i zmierzenie się z nowymi wyzwaniami w innej firmie. Być może będzie to też właściwy czas na przeanalizowanie ważnych kwestii zawodowych i ewentualną zmianę ścieżki kariery. Pamiętaj, że z podobnym problemem borykają inni i zawsze możesz skorzystać ze wsparcia bliskich.

Szukasz pracy? Odwiedź naszą zakładkę z najnowszymi ofertami lub prześlij swoje CV.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Zleć rekrutację

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.