Ostatnie miesiące izolacji stanowiły niemałe wyzwanie. Koniecznością było przywyknięcie do ograniczonego kontaktu z ludźmi, przyswojenie nowych technologii, a w znacznej większości – także przejście na zdalny tryb pracy. Dla wielu pracowników był to trudny czas, wymagający nauki i wsparcia w przystosowaniu się do tak drastycznych zmian. Ponad rok od wybuchu pandemii, gdy firmy ponownie...
Trwająca od ponad roku nowa rzeczywistość wywołała ogromne zmiany gospodarcze. Pandemiczna sytuacja wpłynęła na kształtowanie się globalnych trendów i tendencji. Transformacje są obecnie zauważalne w niemal każdej branży i we wszystkich krajach. Jak zatem ukształtował się rynek pracy na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy? Potrzeba digitalizacji Przymus pozostawania w domu sprawił, że...
W wyniku pandemii wiele firm przeniosło realizację różnorodnych procesów biznesowych do przestrzeni wirtualnej. Wyjątkiem pod tym względem nie były zadania wykonywane w ramach strategii zatrudnienia, m.in. poszukiwanie nowych pracowników. Rekrutacje prowadzone zdalnie na dobre zagościły w wielu firmach i przestały być nowością dla kandydatów. Chociaż procesy prowadzone online niosą za sobą...
Nowa normalność postawiła firmy przed koniecznością refleksji nad elementami wchodzącymi w skład pakietu świadczeń pozapłacowych. Dotychczas jednym z najbardziej cenionych przez pracowników benefitów była elastyczność związana z czasem i miejscem pracy. Taką możliwość oferowała jedynie część organizacji, natomiast w dominującej większości firm obowiązywał model tradycyjny, związany z...
Niepokój związany z pandemią Covid-19 wystawił na próbę kondycję psychiczną pracowników. Długotrwałe podwyższenie poziomu stresu, w połączeniu z kontynuacją pracy zdalnej, może skutkować zaburzeniami samopoczucia zatrudnionych. Jak wynika z badania Hays Poland, pogorszenia stanu zdrowia psychicznego w wyniku pandemii doświadczył co trzeci pracownik. Mimo że firmy w ostatnim czasie zaczęły...
„Pozostali kandydaci pewnie są ode mnie lepsi.” „To moja pierwsza zdalna rozmowa kwalifikacyjna, więc pewnie się nie uda.” Większość myśli pojawiających się przed spotkaniem w sprawie pracy ma negatywny charakter. Tymczasem od tego, z jakim nastawieniem przystąpisz do spotkania zależy Twój sukces. Dowiedz się, jak zadbać o pozytywne nastawienie przed rozmową kwalifikacyjną.
Zasady dystansowania społecznego mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii wymusiły przejście na pracę zdalną na niespotykaną dotychczas skalę wśród wykwalifikowanych specjalistów na całym świecie. Chociaż zostało to wprowadzone jako tymczasowe rozwiązanie, wielu pracowników docenia korzyści płynące z pracy w domu i pragnie zachować elastyczność po powrocie do normalności.
Towarzyszące pandemii ograniczenie aktywności prowadzonej poza domem oraz okresowe przeniesienie życia zawodowego i towarzyskiego do sieci, gwarantowały pracownikom dodatkową przestrzeń do zdobywania nowych umiejętności. Z pojawiających się w okresie pandemii możliwości rozwoju skorzystał niemal co drugi specjalista. Czas izolacji oraz pracy zdalnej dla części pracowników był jednak na tyle...
Spotkanie w sprawie pracy to okazja do poznania się kandydata i potencjalnego pracodawcy, ustalenia wzajemnych oczekiwań i oceny, czy potrzeby obu stron mogą być spełnione. Jak to się dzieje? Przede wszystkim za pomocą zadawania odpowiednich. Przed spotkaniem warto przygotować odpowiedzi na trzy pytania, które niezywkle często pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Praca zdalna jest coraz popularniejsza, a pierwsze doświadczenia w tym zakresie zdobywają kolejne firmy oraz ich pracownicy. Jednocześnie dla wielu osób wdrożenie się jest wyzwaniem, wymagającym wyrobienia nowych nawyków. Jednak bez względu na to, czy praca w domu jest dla Ciebie nowością, czy też nie, warto pamiętać o kilku zaleceniach, dzięki którym Twoja praca będzie skuteczna.
Skuteczna rekrutacja i pozyskanie wykwalifikowanego pracownika to obecnie jedno z wyzwań, z którymi mierzą się pracodawcy. Potencjalne problemy nie wynikają wyłącznie ze złej strategii rekrutacyjnej, lecz również z kontroferty, czyli propozycji od dotychczasowego pracodawcy, złożonej pracownikowi na wieść o jego odejściu. Jak można zmniejszyć ryzyko, że kandydat przyjmie kontrofertę?
Nie bez powodu mówi się, że pierwsze wrażenie jest często decydujące, a obraz może wyrazić więcej niż tysiąc słów. Dotyczy to również zdjęcia profilowego na najpopularniejszym serwisie społecznościowym o charakterze biznesowym – LinkedIn. Zdjęcie to element pozwalający pozytywnie wyróżnić się i zapaść w pamięć rekrutra bądź pracodawcy. Jakie zdjęcie profilowe warto wybrać?
Zdalne rozmowy rekrutacyjne wpisują się w codzienność firm na całym świecie. I choć przygotowanie do takiego spotkania jest bardzo podobne do przyjęcia kandydata w progach firmy, to pod uwagę warto wziąć też kilka dodatkowych elementów. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby rozmowa rekrutacyjna online przebiegła pomyślnie?
Zmiana sytuacji ekonomicznej, restrukturyzacja, spadek rentowości firmy – zdarza się, że z tych i innych powodów pracodawcy stają przed wyzwaniem rozstania z częścią pracowników. Są to okoliczności stresujące dla obu stron, zwłaszcza gdy znalezienie nowej pracy może zająć więcej czasu. Coraz więcej firm stawia na outplacement, czyli wsparcie zwalnianych pracowników w trudnym momencie kariery.
Stres jest nieodłącznym elementem rozmów rekrutacyjnych, odczuwanym przez wszystkich kandydatów. Dla rekruterów i pracodawców to podwójne wyzwanie – z jednej strony sami nie wiedzą jak wymagające będzie dla nich spotkanie, natomiast z drugiej czują, że ich rolą jest m.in. obniżenie stresu kandydata i doprowadzenie do sytuacji, w której rozmowa jest komfortowa, a atmosfera sprzyja zadawaniu pytań.
Specjaliści branży IT nie narzekają na brak pracy. Różnicę między dostępnością a popytem na programistów w Polsce szacuje się nawet na 50 tysięcy osób. Sprawia to, że specjaliści o poszukiwanych kompetencjach otrzymują w miesiącu wiele propozycji zawodowych. Firmy dążą jednak do zatrudnienia najlepszych. Aby zaprezentować się jak najlepiej, konieczne jest przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej.
Kompetencje miękkie mają coraz większe znaczenie – dla pracodawców i pracowników. Z jednej strony wynika to z wyzwań rekrutacyjnych firm, które stawiają na uniwersalne zdolności i dodatkowe przeszkolenie pracownika. Z drugiej natomiast zatrudnieni chcą rozwijać swoje umiejętności miękkie, ponieważ – jak sami zauważają – pomagają im one w pracy. Które kompetencje miękkie są dziś najcenniejsze?
Studia to przede wszystkim czas na rozwój i zdobywanie doświadczeń. Im bliżej uzyskania dyplomu, tym poważniejsze stają się jednak myśli o karierze. Pracodawcy są otwarci na młodych – oferują szkolenia i okazje do nabycia umiejętności – to jednak o lepszy debiut na rynku pracy warto zatroszczyć się dużo wcześniej. Z jakich możliwości warto skorzystać i zwiększyć swoje szanse na zawodowy sukces?
Wieloletni pracownik to dla firmy zarówno cenny skarb, jak i ogromne wyzwanie. Z jednej strony jest to osoba, która udowodniła swój profesjonalizm i skuteczność, doskonale zna organizację, posiada silne relacje ze współpracownikami. Z drugiej jednak – pracownik, którego trudniej motywować i odpowiadać na jego często wysokie i sprecyzowane oczekiwania. Jak budować zaangażowanie wśród takich osób?
Wyświetlanie 141 - 160 z 274 rezultatów.
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.