Blogs

Czas wolny jako benefit

Czy benefit dający więcej wolnego jest atrakcyjny?

Na wybór nowego pracodawcy składa się wiele elementów – oferowane wynagrodzenie, zakres zadań, możliwości rozwoju, lokalizacja firmy, ale też kultura organizacyjna i dostępne benefity pozapłacowe. Wśród tych ostatnich coraz popularniejsze stają się świadczenia, które oznaczają dla pracownika dodatkowy czas wolny. Czy czas jest zatem wartościowym benefitem?

Zachowanie równowagi między pracą a życiem zawodowym jest coraz ważniejsze nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców. Firmy widzą, że troska o dobre samopoczucie zatrudnionych przekłada się na rzadsze występowanie wypalenia zawodowego oraz odejść z pracy, co z kolei pozytywnie wpływa na biznes i lojalność zatrudnionych. W rezultacie coraz więcej organizacji sięga po nowe benefity, w tym związane z czasem wolnym. Pytanie jednak jak nimi zarządzać i które z rozwiązań wybrać?

5 kroków przed wprowadzeniem benefitu

1. Sprawdź obłożenie pracą

  • Uważnie przyjrzyj się wynikom badania zaangażowania lub satysfakcji.
  • Sprawdź, czy pojawiły się sygnały mówiące o przepracowaniu zatrudnionych.
  • Poszukaj usprawnień lub wprowadź procesy, które ograniczą nakład pracy, dopasują zadania do tempa zespołu lub zmniejszą czas niezbędny do wykonywania obowiązków.
  • Wygospodaruj dodatkowy czas wolny, który przekujesz w benefit dla pracowników.

2. Wyeliminuj potencjalne zaległości

  • Upewnij się, że pracownik korzystający z benefitu w postaci czasu wolnego, nie będzie musiał z tego powodu nadrabiać zaległości.
  • Przyjrzyj się szczególnie stanowiskom, gdzie ważna jest realizacja wytyczonych celów w określonym czasie.

3. Dowiedz się, czego potrzebują zatrudnieni

4. Zadbaj o przejrzystość zasad

  • Ustal jasne zasady i kryteria korzystania z benefitów związanych z dodatkowym czasem wolnym.
  • Pamiętaj, że nawet nielimitowany urlop jest przyznawany na określonych zasadach.

5. Policz wydatki

  • Przelicz koszty i wydatki dla organizacji związane z wprowadzeniem nowego benefitu.

Benefity związane z czasem wolnym – jakie wybrać?

Benefitów związanych z czasem wolnym jest wiele. Znając potrzeby pracowników oraz możliwości organizacji, warto postawić na te, które z jednej strony zostaną najbardziej docenione przez zatrudnionych, a z drugiej – będą miały najlepszy wpływ na biznes.

Dodatkowe dni urlopowe: Możliwości jest wiele – np. przyznanie 26 dni urlopu wszystkim pracownikom, niezależnie od stażu pracy. Dodatkowo można zaoferować urlopy lojalnościowe w wymiarze od 1 do nawet 10 dodatkowych dni. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na potencjalne koszty, np. wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Dzień wolny z okazji urodzin: Rozwiązanie, które rokrocznie zyskuje na popularności. Dobrą praktyką jest uwzględnienie wszystkich zatrudnionych – również tych, których urodziny wypadają w dni wolne od pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest też zaproponowanie odebrania dodatkowego dnia wolnego w miesiącu, w którym pracownik ma urodziny.

Czas dla rodziny i bliskich: Dodatkowy dzień wolny na spędzenie czasu z bliskimi to świetny sposób na podkreślenie, że wartości rodzinne są cenione w firmie. Niezależnie od tego, jak pracownicy spędzą czas, będą wiedzieli że pracodawca stara się im pomóc w znalezieniu chwil dla najbliższych.

Dzień na rozwój: Zazwyczaj szkolenia związane ze specjalizacją zawodową odbywają się w czasie pracy. Część firm idzie o krok dalej, oferując pracownikom możliwość wykorzystania określonego czasu – np. 1 dnia w miesiącu – na naukę czegoś nowego. Może to być nauka nowego  języka obcego, rozwój pasji, a nawet kurs garncarstwa. Pracodawcom opłaca się zachęcanie swojej kadry do rozwoju, ponieważ zyskują spełnionych i zaangażowanych pracowników, a firma która im w tym pomaga postrzegana jest jako dbająca o swoich ludzi.

Dzień na działania charytatywne: Wprawdzie nie jest to klasyczny dzień wolny, niemniej pracownicy spędzają go poza biurem na indywidualnym lub wspólnym działaniu w szczytnym celu. Dzięki temu nie tylko czynią dobro, ale też uczą się współpracy, zdobywają doświadczenia w zarządzaniu projektami i motywowaniu innych.

Krótkie piątki: Niektórzy pracodawcy oferują możliwość korzystania ze skróconego dnia pracy w każdy piątek, inni dają taką możliwość w zamian za wydłużone godziny pracy w pozostałe dni.  Jeszcze inni proponują pracownikom wspólne aktywności w piątkowe popołudnia – spacer, wspólne uprawianie sportu, wyjście do kina. Ważne jest, aby czas był spędzony razem, na działaniach nie związanych z pracą.

Długoterminowy płatny urlop: Urlop długoterminowy pozwala na wzięcie kilku tygodni lub nawet miesięcy wolnego i przeznaczenie tego okresu na coś, na co pracownicy zazwyczaj nie mają czasu. Może to być wykończenie mieszkania, podróż dookoła świata, zadbanie o swoje zdrowie, realizacja marzenia związanego ze swoją pasją, bądź po prostu – szeroko rozumiany odpoczynek, złapanie dystansu. Na rynku działają firmy, które oferują taki benefit lojalnym pracownikom – po przepracowaniu określonej liczby lat w firmie.

Nielimitowany urlop: Nielimitowany urlop wymusza na pracownikach skuteczne zarządzanie swoim czasem pracy, projektami i zadaniami. Może się to przełożyć na wzrost efektywności, jednak pracownicy muszą być świadomi zagrożeń płynących z tego rozwiązania. Nielimitowany urlop powoduje, że każdy pracownik działa jak właściciel małego przedsiębiorstwa. Realizuje określone cele i czerpie z tego określone zyski, np. wydłużone wakacje. Z tego może wynikać ciągłe zaangażowanie w bieżące spawy – np. sprawdzanie maili na urlopie. Pracownicy korzystający z nielimitowanego urlopu muszą mieć możliwość pełnego odcięcia się od spraw zawodowych.

Czas na sprawunki: Każdy z nas ma mnóstwo codziennych spraw do załatwienia, takich jak zakupy, odbiór paczki, wizyta w urzędzie, oddanie ubrań do pralni. Pracodawcy coraz chętniej proponują więc benefit, w ramach którego dedykowana osoba załatwia drobne sprawunki pracowników. Oferując takie rozwiązanie „kupujemy” czas zatrudnionych i ich koncentrację w pracy oraz oszczędzamy ich czas prywatny.

Jak zostać pracodawcą z wyboru?

Dodatkowy czas jako benefit jest – i wiele wskazuje na to, że nadal będzie – coraz popularniejszy. O ile wiele benefitów cenionych przez pracowników pozwala oszczędzać pieniądze, o tyle ten pozwalający na oszczędność czasu ma dla nich wyjątkowe znaczenie.

Firmom rozważającym wprowadzenie takich rozwiązań rekomendujemy jednak dopasowanie oferty do specyfiki biznesu i upewnienie się, że wszyscy pracownicy będą mogli z nich skorzystać. Ważne jest też dopasowanie benefitów do kultury organizacyjnej i wartości, jakimi się kierujemy w codziennej pracy. Na polskim rynku benefity związane z czasem wolnym są wciąż nowe i mało popularne, więc zagwarantowanie pracownikom dodatkowego czasu wolnego w ramach benefitu, pomaga pracodawcy pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać miano pracodawcy z wyboru.

Jeśli jako pracodawca poszukujesz wsparcia w tworzeniu polityki świadczeń pozapłacowych, sprawdź, jak możemy pomóc.

Autor: Jadwiga Miśtak, HRC Manager w Hays Poland

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.