Blogi

Jak pracodawcy mogą zadbać o zdrowie psychiczne zatrudnionych?​​​​​​​

3 kluczowe elementy​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Zdrowie psychiczne to ważny aspekt nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Dobre samopoczucie pracowników wpływa bowiem na efekty współpracy całego zespołu oraz ich produktywność. Często jednak zatrudnieni potrzebują dodatkowego wsparcia od firmy w tym zakresie. Co mogą zrobić pracodawcy, aby zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Coraz więcej firm angażuje się w aktywności, których celem jest zadbanie o zdrowie psychiczne pracowników. Jest to szczególnie ważne w obliczu dynamicznie zmieniającego się świata. Które działania mogą przynieść najlepsze korzyści dla dobrostanu psychicznego zatrudnionych? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, aby podjąć skuteczne kroki.

1. Otwarta komunikacja

Wspierając zdrowie psychiczne pracowników, warto pamiętać, że jest to proces złożony z odpowiednio komunikowanych działań. Aby zatrudnieni mogli poczuć się dobrze i bezpiecznie w organizacji, należy dzielić się z nimi wiedzą na temat najlepszych praktyk poprawiających dobrostan psychiczny oraz promować postawę work-life balance. Można tego dokonać zarówno w bezpośrednich rozmowach z podwładnymi, jak również zwiększając częstotliwość ogólnej, wewnętrznej komunikacji w firmie.

Pracownicy, którzy dostrzegą, że firma otwarcie i swobodnie porusza temat zdrowia psychicznego, najprawdopodobniej chętniej pochylą się nad kwestią swojego dobrego samopoczucia. Wówczas również, mogą bardziej zainteresować się działaniami pracodawcy w tym zakresie, np. dołączając do warsztatów na temat dobrostanu psychicznego czy zwracając się do przełożonego z prośbą o wsparcie w kryzysowym momencie.

Dobrym sposobem może być również dzielenie się z pracownikami własnymi doświadczeniami i sposobami na rozwiązywanie problematycznych sytuacji. Niewątpliwie zwiększy to autentyczność i wiarygodność firmy, co będzie miało przełożenie na wzrost poczucia bezpieczeństwa pracowników w organizacji. Otwarta i szczera postawa może także wzbudzić zaufanie pracowników, którzy chętniej będą zwracali się z prośbą o pomoc lub wsparcie do przełożonych.

Należy również pamiętać, że to właśnie dzięki jakościowej i otwartej komunikacji można podejmować skuteczne kroki w zakresie wspierania zdrowia psychicznego pracowników. Aby jak najlepiej rozpoznać ich potrzeby, kluczowe jest zachęcanie podwładnych do dzielenia się opiniami i uwagami. Zebranie głosów pracowników pomoże lepiej poznać ich oczekiwania i trudności, a także podjąć odpowiednie kroki. Być może szczery feedback ze strony zatrudnionych pozwoli również na wyeliminowanie czynników, które potencjalnie mogą powodować pogorszenie zdrowia psychicznego, np. silnej presji wywieranej na pracownikach.

2. Warsztaty i profesjonalne programy wsparcia

Znaczącym wsparciem dobrostanu pracowników może być również przeprowadzanie systematycznych warsztatów dotyczących zdrowia psychicznego. Warto jednak mieć na uwadze, aby szkolenia były przeprowadzane przez profesjonalistów, np. psychologów lub psychoterapeutów. Dzięki temu, poza podstawowym wsparciem menedżerów firmy, pracownicy będą mogli zdobyć realną pomoc i praktyczną wiedzę na temat zdrowia psychicznego.

Jednocześnie warto pamiętać, że nie wszyscy pracownicy mogą wykazywać zainteresowanie grupowymi warsztatami. Wówczas warto zastanowić się nad nawiązaniem współpracy z ośrodkami specjalistycznymi lub prywatnymi instytucjami opieki zdrowotnej, które oferują pakiety indywidualnych konsultacji ze specjalistami – bezpośrednich i/lub telefonicznych. Będzie to rozwiązanie szczególnie wartościowe w przypadku podwładnych, którzy zmagają się z nagłym kryzysem i potrzebują indywidualnej pomocy.

3. Wsparcie ze strony menedżerów i zespołu HR

Aby wsparcie zdrowia psychicznego pracowników było skutecznym procesem, warto go stale udoskonalać. Może nawet stać się częścią kultury organizacyjnej firmy. Dzięki temu każdy z zatrudnionych będzie miał świadomość, że jego samopoczucie jest ważne dla pracodawcy, który jest gotów udzielić wsparcia w trudnych momentach.

Wobec powyższego, warto stale rozwijać umiejętności menedżerów i specjalistów ds. HR w firmie, aby mogli jak najskuteczniej wesprzeć zdrowie psychiczne pracowników. Szczególnie ważne może być doskonalenie kompetencji miękkich – inteligencji emocjonalnej, umiejętności społecznych, komunikacyjnych oraz motywowania zatrudnionych. Dzięki temu, atmosfera w zespole może się znacznie polepszyć, co będzie miało pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny wszystkich pracowników.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że również menedżerowie i specjaliści ds. HR mogą potrzebować wsparcia. Nierzadko bowiem ich praca i poczucie odpowiedzialności za kierowany zespół może wywoływać dodatkową presję, a ta z kolei przekładać się na pogorszenie samopoczucia. Aby uniknąć takiej sytuacji, ważne jest, aby każdy pracownik, również ten, który zajmuje wysokie stanowisko, znał swoje granice, zachowywał równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, a także mógł korzystać z programów wsparcia, które odpowiadają jego potrzebom. Dzięki temu wszyscy zatrudnieni będą mogli odczuwać satysfakcję i poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Twoi pracownicy praktykują elastyczne modele pracy? Przeczytaj, jak zadbać o well-being zespołów hybrydowych.

Co zrobić, gdy podwładnym brakuje odwagi i pewności siebie w codziennej pracy? Dowiedz się, jak sprawić, aby pracownicy nie bali się mówić o swoich problemach w miejscu pracy.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.