Blogs

Poznaj swoje ukryte talenty​​​​​​​

​​​​​​​Skuteczna analiza umiejętności i predyspozycji

Aleksandra Tyszkiewicz

Znajomość swoich umiejętności jest bardzo ważna i przydaje się w rozwijaniu kariery zawodowej. Nie wszyscy mają jednak świadomość posiadanych kompetencji lub nie wiedzą, jak w pełni odkryć swoje talenty i predyspozycje. Często dotyczy to młodych specjalistów lub absolwentów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Aby skutecznie budować karierę zawodową, warto wiedzieć, jak poznawać swoje umiejętności.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z posiadanych kompetencji. Tymczasem, jest to kluczowe, ponieważ wzmacnia samoświadomość i pewność siebie. Pozwala też świadomie kierować swoją karierą zawodową. Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, aby dowiedzieć się, jak odkrywać swoje umiejętności.

1. Samodzielna analiza

Aby zyskać pełny ogląd posiadanych umiejętności i zdolności, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i poprzednie doświadczenia. Zastanów się, co sprawia Ci radość, z jakimi zadaniami radzisz sobie najlepiej i za co cenią Cię inni – przełożony, nauczyciele, bliscy itd.

Analizując swoje doświadczenie zawodowe, weź pod uwagę największe sukcesy i porażki oraz zestaw je z informacją zwrotną otrzymaną od szefa. Być może uda Ci się zdefiniować umiejętności lub zdolności, które nie były wcześniej przez Ciebie odkryte. Zastanów się, z którymi zadaniami radzisz sobie najlepiej, oceń to, jak organizujesz swoją pracę oraz pomyśl, jaki styl pracy preferujesz. Przykładasz większą wagę do szczegółów czy patrzysz na cały projekt w szerszej perspektywie? Dzięki szczerej odpowiedzi na to pytanie, będziesz mógł/ mogła określić swoje potencjalne kompetencje, np. innowacyjność i wnikliwość lub umiejętność pracy w sposób zadaniowy i według wytycznych.

Pamiętaj, że możesz odkryć swoje umiejętności nawet w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie pracowałeś/ pracowałaś zawodowo. Często bowiem to właśnie inne sytuacje życiowe potwierdzają posiadanie danych kompetencji. Dla przykładu, jeżeli uczestniczyłeś/ uczestniczyłaś w działaniach wolontariackich, być może cechujesz się dużą samodzielnością, empatią i zaangażowaniem. Z kolei chęć uczestnictwa w warsztatach rozwojowych czy projektach społecznych, może świadczyć o łatwości uczenia się, dobrej samoorganizacji lub cennych kompetencjach komunikacyjnych.

Warto również odkrywać swoje umiejętności analizując sukcesy i wybory podejmowane na polu edukacji. Dla przykładu, być może zdecydowałeś/ zdecydowałaś się na dany kierunek studiów ze względu na zainteresowanie konkretnym obszarem lub naturalną zdolność do zgłębiania tematów z danej dziedziny. Są to ważne informacje, z których można wyciągnąć wnioski, a następnie zdefiniować swoje umiejętności.

2. Konsultacja z ekspertem

Dobrym sposobem na poznanie swoich umiejętności może być również spotkanie z doradcą zawodowym lub rozmowa z przełożonym/ mentorem firmy. Są to osoby z dużym doświadczeniem, które szybko potrafią określić cechy i kompetencje, które posiadasz.

Jeżeli jesteś aktywny/ aktywna zawodowo, poproś o wsparcie przełożonego lub mentora w firmie. Wspólnie zastanówcie się nad cechami, dzięki którym osiągasz sukces w pracy i obszarami, które warto rozwijać. Dzięki opinii szefa łatwiej będzie Ci w pełni poznać swoje zdolności. Pamiętaj, aby zachować otwartą postawę – informacje, których udzieli Ci przełożony, mogą być naprawdę wartościowe w procesie analizowania posiadanych umiejętności.

Z kolei jeśli obecnie poszukujesz pracy i nie masz możliwości otrzymania wskazówek od szefa, skorzystaj z pomocy doradców zawodowych, np. na uczelni. Opowiedz o swoich zainteresowaniach, usposobieniu i cechach charakteru. Są to informacje, które mogą pomóc we wspólnym odkrywaniu Twoich umiejętności.

3. Kwestionariusze i testy

Osoby, które chcą jeszcze lepiej poznać swoje umiejętności, korzystają również z testów kompetencyjnych. W Internecie istnieje wiele materiałów, które mogą pomóc Ci w określeniu swoich zdolności. Ważne jest, aby na pytania odpowiadać uczciwie – dzięki temu możesz poznać potencjalny zakres swoich umiejętności.

Pamiętaj jednak, że kwestionariusze nie zawsze mogą rzetelnie odzwierciedlać Twoje rzeczywiste zdolności. Jest to jedynie obraz cech i umiejętności, które możesz posiadać, na podstawie odpowiedzi, których udzieliłeś/ udzieliłaś. Jest to jednak dobra wskazówka i kolejna informacja, którą możesz wykorzystać w poznawaniu siebie. Często, aby w pełni odkryć swoje kompetencje, warto jest angażować się w nowe działania oraz analizować swoje zachowania i osiągnięcia.

Czym różnią się kompetencje twarde od miękkich? Poznaj specyfikę umiejętności.

Potrzebujesz więcej podobnych porad? Zajrzyj tutaj i dowiedz się, jak dokonać skutecznej autorefleksji.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.