Blogi

Jak budować karierę z większą świadomością?​​​​​​​

Autorefleksja jako klucz do sukcesu​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Świat pracy zmienia się bardzo dynamicznie i coraz więcej osób nie ma czasu, aby zatrzymać się i dokładnie zastanowić nad swoimi decyzjami zawodowymi. Rynek nierzadko wymaga od specjalistów funkcjonowania „w biegu” i automatycznego działania. Tymczasem taki styl pracy może mieć negatywne skutki i znacząco zmniejszać satysfakcję z pełnionej roli. W obliczu tej sytuacji warto się na chwilę zatrzymać i dokonać autorefleksji, która może być pomocna w rozwoju zawodowym.

Samoświadomość jest niezwykle ważną cechą w obecnych realiach. Dzięki niej rozwijanie się i podejmowanie rozsądnych decyzji zawodowych jest znacznie łatwiejsze. Jeżeli nie masz pewności co do swoich umiejętności, możliwości czy celów, przeczytaj dalszą część wpisu i dokonaj skutecznej autorefleksji.

Proces autorefleksji

Autorefleksja jest świetnym narzędziem do zwiększania samoświadomości. Warto jednak dokładnie wiedzieć, czym jest ten proces. Polega on na dokładnemu przyjrzeniu się swoim cechom, umiejętnościom, możliwościom i celom.

Nie ulega wątpliwości, że dokładna analiza tych aspektów jest zadaniem wymagającym, a może nawet kłopotliwym. Często też może być trudna, szczególnie gdy dokonuje jej młoda osoba lub pracownik dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową.

Z drugiej strony warto pamiętać, że jest to praktyka sprzyjająca rozwojowi. Co za tym idzie, warto podejść do autorefleksji z otwartością i ciekawością. Ważne jest także, aby był to proces, w którym jesteś ze sobą szczera/ szczery. Choć Twoje rozważania nie będą przez nikogo oceniane, to warto wiedzieć, że tylko dzięki uczciwości i rzetelności możesz w pełni zwiększyć swoją samoświadomość.

Poznanie siebie – najważniejsze pytania

Autorefleksję najlepiej jest przeprowadzić w ciszy i na osobności. Dzięki temu nie będziesz odczuwać stresu czy poczucia presji. Analizując poniższe kwestie, pamiętaj, aby dokładnie zastanowić się nad odpowiedzią, zachować jak największy obiektywizm i wykazać się otwartością na różne możliwości. Pomoże Ci to zagłębić się w najważniejsze kwestie, które są kluczowe dla Twojego rozwoju i kariery. Jeżeli jakieś pytanie będzie sprawiać Ci problem, przejdź dalej i zostaw je na koniec. Możesz również zapisywać odpowiedzi na kartce tak, aby zawsze móc do nich wrócić.

Zastanów się zatem:

Jaki jest Twój ostateczny cel w karierze? Czy obecna rola gwarantuje Ci osiągnięcie go?

• Jaka jest Twoja definicja sukcesu zawodowego?

• Czym są dla Ciebie zmiany? Jak będziesz się czuł/ czuła za jakiś czas, gdy nie wprowadzisz ich do swojej kariery?

• Czy znasz obszary, które należy udoskonalić? Wiesz, jak możesz tego dokonać?

• Na jakim etapie kariery zawodowej czułeś/ czułaś się najlepiej? Czy masz wpływ na to, aby dalej się tak czuć?

• W czym jesteś dobry/ dobra? Czy w pełni wykorzystujesz swoje zalety?

• Z których osiągnięć jesteś najbardziej dumny/ dumna? Czy coś powstrzymuje Cię przed tym, aby osiągać więcej podobnych sukcesów? Jeśli tak – jak możesz to zmienić?

• Kiedy ostatnio wyszłaś/ wyszedłeś ze swojej strefy komfortu? Co to dla Ciebie oznacza?

Dlaczego chcesz rozwijać swoją karierę?

• Co mogłeś/ mogłaś osiągnąć ostatnio, lecz tego nie dokonałeś/ dokonałaś? Dlaczego?

Po dokładnym przeanalizowaniu powyższych kwestii zastanów się nad dalszym planem działania. Teraz, mając większą samoświadomość, na pewno łatwiej będzie Ci podejmować odpowiednie decyzje zawodowe.

Jeśli nie masz pewności co do któregoś z aspektów – poproś o pomoc menedżera lub bliską osobę. Choć autorefleksja jest w większości samodzielnym procesem, to często obiektywne spojrzenie na siebie i swoje działania może być problematyczne.

Zalety praktykowania autorefleksji

Systematyczne analizowanie swoich cech, potrzeb, możliwości czy decyzji niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, proces ten może być pomocny w momencie poszukiwania nowej pracy. Dzięki dokładnemu poznaniu swojego profilu możliwe jest lepsze przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. Kandydaci z wysokim poziomem samoświadomości niewątpliwie zrobią też lepsze wrażenie na spotkaniu z rekruterem czy podczas pierwszych dni w nowej organizacji.

Autorefleksja ma również pozytywny wpływ na pracowników, którzy pozostają u boku tego samego pracodawcy przez wiele lat. Mianowicie, dzięki samoświadomości mogą w łatwy sposób zwiększyć poziom motywacji i zaangażowania w pełnione obowiązki. Dzieje się tak dlatego, że dokładnie znają oni swoje plany zawodowe i mocne strony, a także dostrzegają więcej możliwości rozwoju. Często osiągają również większą satysfakcję zawodową, ze względu na świadomość swojej wartości i roli w organizacji.

Dzięki autorefleksji możliwe jest również podejmowanie lepszych decyzji. Znając swoje szanse, wady oraz zalety, łatwiej jest wówczas zadbać o rozwój kariery i osiągać lepsze wyniki w pracy. To z kolei może zwiększyć pewność siebie.

Istotną korzyścią jest także sprawniejsze doskonalenie obszarów, które wymagają poprawy. Mając świadomość swoich słabych stron czy braków kompetencyjnych, łatwiej jest zaplanować właściwe działania rozwojowe, np. uczestnictwo w odpowiednich szkoleniach.

Po dokonaniu autorefleksji uważasz, że Twój plan kariery powinien być zmodyfikowany? Dowiedz się, jak opracować skuteczną strategię rozwoju zawodowego.

Masz wątpliwości, czy Twoja praca ma sens? Przeczytaj wpis i odnajdź cel swojej roli.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.