Rekrutacje na stanowiska juniorskie ​​​​​​​

Jakich pytań możesz się spodziewać?​​​​​​​

Nie ulega wątpliwości, że rozmowy rekrutacyjne różnią się od siebie, w zależności od stanowiska czy firmy. Istnieje jednak wspólny element, którego można się zawsze spodziewać – pytania od rekrutera. Które z nich pojawiają się najczęściej i jak najlepiej na nie odpowiadać, jako kontraktor B2B aplikujący na stanowisko juniorskie?

W przygotowaniach do rozmowy o pracę warto pamiętać o przećwiczeniu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. O co może zapytać rekruter i jak należy omawiać dane kwestie? Zapoznaj się z poniższą listą, aby wypaść na spotkaniu jak najlepiej.

1. Powód zainteresowania ofertą

Podstawowym pytaniem, które pojawia się nie tylko podczas rozmów dotyczących współpracy B2B, jest powód zainteresowania ofertą pracy. Poruszając tę kwestię, rekruter chce poznać motywację kandydata oraz jego cele zawodowe.

Odpowiadając na to pytanie, odwołaj się do swojej kariery. Przedstaw, jaki wpływ może mieć na nią udział w projekcie, a także wskaż, które elementy oferty zainteresowały Cię najbardziej np. duża samodzielność, interesująca technologia, branża firmy.

Warto również odwołać się do doświadczenia lub mocnych stron, które mogą stanowić duże ułatwienie w pracy projektowej i jednocześnie odpowiadają na wymagania rekrutującej firmy. Znajomość treści ogłoszenia oraz wykazanie się szczerym zainteresowaniem potencjalną współpracą mogą bowiem stanowić potwierdzenie Twoich ambicji.

2. Zdolność do adaptacji

Praca projektowa wymaga dużej elastyczności i umiejętności przystosowywania się do zmian. Tym samym, rekruter może zapytać Cię o sytuację, w której musiałeś/ musiałaś wykazać się takimi kompetencjami.

Aby zapewnić rozmówcę, że posiadasz wskazane umiejętności, odwołaj się do swojego doświadczenia zawodowego i wskaż, jaką strategię stosujesz najczęściej. Możesz opowiedzieć o innych projektach lub konkretnej sytuacji kryzysowej, która wymagała od Ciebie szybkiego dostosowania się do nowych warunków.

Aby wypaść jeszcze lepiej, możesz przytoczyć zdobyte do tej pory informacje o nowej firmie, dzięki którym wdrożenie będzie łatwiejsze.

3. Umiejętność pracy w grupie

Choć eksperci współpracujący z firmami na zasadach B2B czasem nie mają bliskiego kontaktu z resztą współpracowników, to dla wielu pracodawców ważne jest, aby posiadali oni umiejętność pracy w grupie. Oznacza to, że rekruter może zapytać Cię, jak radzisz sobie z zadaniami zespołowymi.

Przypomnij sobie sytuację, w której byłaś/ byłeś częścią danego projektu i opisz, w jaki sposób przebiegała Wasza współpraca. Przedstaw, jak udało Ci się zadbać o relacje i poradzić sobie z ewentualnymi przeszkodami. Dzięki temu zapewnisz rekrutera, że masz odpowiednie cechy nie tylko do realizacji indywidualnych celów, ale również do pracy w grupie.

4. Cenne kompetencje

Kolejne pytanie, które z pewnością pojawi się na rozmowie, będzie dotyczyło Twoich umiejętności. Rozmówca może zapytać Cię, które kompetencje – zarówno techniczne, jak i miękkie – sprawiają, że jesteś właściwym kandydatem.

Kluczowym w udzielaniu odpowiedzi na to pytanie jest podanie szczegółów. Opowiedz o konkretnych sytuacjach, w których przydatne okazały się Twoje umiejętności oraz przedstaw konkretne informacje, np. osiągnięte wyniki lub sukcesy z poprzednich projektów.

Aby właściwie opisać kompetencje twarde, zaprezentuj swoje doświadczenie i wiedzę. Możesz opowiedzieć o językach programowania, z których korzystasz, zdolnościach analitycznych lub umiejętności posługiwania się konkretnym narzędziem.

Może się również zdarzyć, że aby to zweryfikować, rekruter poprosi Cię o wykonanie zadania w późniejszych etapach rekrutacji lub dostarczenie portfolio, na co również warto być przygotowanym.

Potrzebujesz więcej wskazówek, jak odpowiednio przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Zajrzyj tutaj.

Nie wiesz, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć w nowej pracy? Poznaj stawki oferowane w branży IT w 2022 roku.

00

Related Assets