Trendy płacowe w branży IT​​​​​​​

Lukasz Grzeszczyk, Head of IT w Hays Poland

Przegląd wydarzeń z pierwszej połowy 2021 roku
 
Trendy płacowe w branży IT są jednoznaczne – wynagrodzenia rosną na niemal każdym stanowisku. Jest to konsekwencją kilku czynników, natomiast dominującym jest powiększająca się luka kompetencyjna. Pandemia poskutkowała ogromnym przyspieszeniem tempa cyfryzacji procesów biznesowych w firmach, co doprowadziło do znacznego wzrostu zapotrzebowania na kompetencje umożliwiające realizację projektów.
 
Różnica pomiędzy popytem na specjalistów IT a ich rzeczywistą dostępnością na polskim rynku pracy jest zatem coraz większa. Rośnie też presja płacowa, a pracodawcom nie pozostaje nic innego, jak na nią odpowiadać. Obecnie firmy bardzo często stają przed dylematem, czy przystać na wysokie oczekiwania finansowe kandydata i pozyskać cenne z punktu widzenia biznesu umiejętności, czy też szukać dalej i ryzykować długotrwałym utrzymywaniem się wakatu na kluczowym stanowisku.
 
 

Najlepiej opłacane specjalizacje IT w pierwszej połowie 2021 roku

  • Technologie chmurowe – Rozwiązania z zakresu cloud computing zyskały na znaczeniu w okresie pandemii i powszechnej pracy zdalnej. Zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się procesami migracji oraz utrzymaniem działania aplikacji operujących w środowisku chmury (DevOps) zdecydowanie przewyższa ich dostępność, co skutkuje podwyżkami wynagrodzeń.
  • Cyberbezpieczeństwo – Na bardzo atrakcyjne wynagrodzenia mogą obecnie liczyć pentesterzy, specjaliści zatrudniani w tzw. Security Operations Centres, którzy są odpowiedzialni za monitorowanie sieci i zdarzeń w czasie rzeczywistym, a także Security Architekci, a więc osoby tworzące strategię cyberbezpieczeństwa w oparciu o bieżące potrzeby danej organizacji.
  • Rozwój oprogramowania – W przypadku developerów na rynku utrzymuje się stały trend wzrostu wynagrodzeń. Najlepiej opłacani są obecnie developerzy programujący w językach Java, C++, .NET/C#  oraz tworzący aplikacje na urządzenia operujące w systemie Android
  • Technologie webowe i front-endowe – Ogromne przyspieszenie tempa digitalizacji firm obecnych na polskim rynku istotnie zwiększyło zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. W konsekwencji jest to obecnie jeden z najlepiej wynagradzanych obszarów specjalizacyjnych na polskim rynku.

Luka kompetencji cyfrowych

 
Według niektórych analiz, niedobór pracowników IT w Polsce może wynosić aż 80 tysięcy. Oznacza to, że gdyby na rynku pojawiło się teraz 80 tysięcy dodatkowych specjalistów, to bez większych problemów mogliby znaleźć zatrudnienie. Sytuacji nie ułatwia rosnące zainteresowanie pracą dla zagranicznych podmiotów. Grupa pracowników sektora IT poszukujących kontraktów za granicą rośnie od początku pandemii. Wynika to z popularyzacji pracy zdalnej i możliwości dokonania migracji zarobkowej, bez konieczności przeprowadzki do innego kraju. Co więcej, Polska nadal przyciąga nowych inwestorów, chcących ulokować na terenie kraju swoje centra IT.
 
Aktualna sytuacja wzmocniła zaufanie do polskich pracowników tegoż sektora, znanych z jakości i solidności, o które w czasach pandemicznych coraz trudniej. Popyt na kompetencje IT rośnie zatem o wiele szybciej niż podaż, a firmy nie mają wyjścia i muszą oferować coraz wyższe wynagrodzenia. W pewnym momencie wzrost płac będzie jednak musiał wyhamować, ponieważ istnieją granice, powyżej których firmy nie będą już w stanie płacić. Wciąż jednak trudno określić, kiedy to nastąpi, a kiedy już nastąpi – jaką strategię przyjmą pracodawcy.
 

Etat czy kontrakt?

Na aktualnym rynku pracy bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której firmy posiadają określony budżet, jaki mogą przeznaczyć na współpracę ze specjalistą IT. Natomiast to kandydat decyduje jaką umową chce się związać z firmą. Z uwagi na różnice w zapisach umowy, rozliczaniu kosztów współpracy i podatków, wynagrodzenie oferowane w ramach współpracy B2B zazwyczaj jest wyższe niż to oferowane pracownikowi etatowemu. Na konto kontraktora często wpływa wyższa kwota, ale ten samodzielnie musi zapłacić podatek i budować poduszkę bezpieczeństwa, z uwagi na mniejsze zabezpieczenia z tytułu ubezpieczeń społecznych. Wybór kontraktu często wynika z chęci korzystania z preferencyjnego opodatkowania, natomiast różnice w wynagrodzeniach kontraktorów i pracowników etatowych są względne. Decyzje kandydatów są uzależnione nie tylko od perspektyw zarobkowych, ale też osobistych przekonań, poczucia komfortu i przyzwyczajeń.
 
Potrzebujesz więcej informacji na temat wynagrodzeń? Zapoznaj się ze stawkami oferowanymi pracownikom etatowym oraz kontraktorom IT.

 

00

Related Assets