Studia kierunkowe a kariera w IT

Dominka Kaczmarek, Senior Consultant w Hays Poland

Obecnie rynek pracy stwarza wiele możliwości rozwoju dla pracowników IT. Na atrakcyjne propozycje mogą liczyć nie tylko doświadczeni eksperci. Nic dziwnego, że dostrzegając atrakcyjne perspektywy rozwoju, wiele osób decyduje się na zmianę dotychczasowej ścieżki zawodowej i poszukiwanie nowych wyzwań w IT. Bardzo często pojawia się jednak pytanie czy bez ukończonych studiów w zakresie nowych technologii można z sukcesem zbudować karierę w IT? Czy sama wiedza i zainteresowanie technologiami wystarczą, aby przekonać pracodawców do rozważenia aplikacji takiego kandydata?

 

STUDIA A STANOWISKA JUNIORSKIEJeśli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku IT, to studia informatyczne na pewno zapewniają większe możliwości w znalezieniu ciekawej pracy. Już studenci pierwszego roku mogą liczyć na role we wsparciu IT. Zazwyczaj ścieżka rozpoczyna się od pierwszej linii wsparcia, co pozwala na zdobycie doświadczenia i otwiera drzwi do kolejnych etapów. Ponadto studenci, którzy mają na swoim koncie własne projekty – zarówno wykonywane w ramach studiów, jak również realizowane w wolnym czasie – zwiększają swoje szanse na zdobycie atrakcyjnej oferty.

Zdecydowanie trudniej mają kandydaci, którzy aspirują do objęcia pierwszej roli związanej z IT, ale nie studiują informatyki, ani żadnego pokrewnego kierunku, jak np. telekomunikacja, elektronika, matematyka czy automatyka. Jeśli takie osoby nie ukończyły również technikum informatycznego, nie uczestniczą w kursach kierunkowych (również tych bezpłatnych lub online), to prawdopodobieństwo otrzymania pierwszej pracy w IT jest niewielkie. 
 

CENNE DOŚWIADCZENIEW innej sytuacji są osoby z doświadczeniem – nawet kilkunastoletnim – zdobytym w innej branży, niezwiązanej z IT. Przekwalifikowanie się i związanie swojej ścieżki zawodowej z IT nie wymaga ukończenia studiów. Konieczna jest jednak wiedza oraz umiejętności, które można zdobyć korzystając z dostępnych na rynku szkoleń, kursów oraz intensywnych bootcampów. Zdobycie umiejętności programowania w określonych językach skutkuje propozycjami pracy w roli programisty, choć najczęściej ścieżka zawodowa zaczyna się od juniorskich stanowisk. Pytanie jakie muszą sobie zadać doświadczeni kandydaci z innych branż powinno więc dotyczyć gotowości do pracy wśród zdecydowanie młodszych osób i budowania swojej kariery od początku.
 

STUDIA DLA EKSPERTÓWCzy osoba zajmująca atrakcyjne stanowisko w obszarze IT, ale nie posiada kierunkowego wykształcenia, może stale rozwijać się w tej specjalizacji? Oczywiście, że tak! Zdobyte doświadczenie w branży przekłada się na wybór ofert pracy. W przypadku takich kandydatów największe znaczenie ma doświadczenie praktyczne. Brak wykształcenia kierunkowego często rekompensują odbyte kursy i autoryzowane szkolenia, kończące się nawet uznawanymi na świecie certyfikatami. 

Biorąc pod uwagę stale niewystarczającą liczbę specjalistów IT na polskim rynku pracy i nowe stanowiska, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał, na doświadczonych pracowników czekają ogromne możliwości. Obecny rynek pracy to z pewnością szansa dla kandydatów, którzy z branżą nowych technologii związali się już wcześniej.
 

NIEZASTĄPIONY JĘZYK OBCYNiezależnie od poziomu stanowiska oraz przebiegu kariery zawodowej, o atrakcyjności otrzymywanych ofert decyduje obecnie znajomość języka angielskiego. Procesy rekrutacyjne lub ich poszczególne etapy często prowadzone są w tym języku, a zespoły IT w wielu firmach są rozproszone. W wielu firmach codzienna komunikacja i dokumentacja techniczna prowadzone są w języku obcym.
 

DOBRE PERSPEKTYWYRozwój branży IT obserwujemy od dawna i wiele wskazuje na to, że również w nadchodzących latach nie zabraknie atrakcyjnych możliwości zawodowych dla kandydatów w tym obszarze. Zmieniające się technologie przekładają się na nowe role, stanowiska i obszary specjalizacji dla osób na różnym etapie ścieżki zawodowej. Studentom rekomendujemy, aby już w trakcie nauki zdobywali doświadczenie komercyjne. Jako absolwenci będą w lepszej sytuacji niż ich koledzy bez doświadczenia. Z kolei osoby, które myślą o zmianie dotychczasowej specjalizacji i chcą wejść do świata IT, nie powinny bać się wyzwań i poszukiwać możliwości nauki. W krótkiej perspektywie również dla nich nie zabraknie ciekawych ofert pracy.
00

Related Assets