Blogi

​​​​​​​Rekrutacja zakończona niepowodzeniem

Najczęstsze powody odrzucenia kandydatury ​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Najważniejszym elementem w procesie rekrutacyjnym jest komunikacja. Zdarza się jednak, że nikt nie odpowiada kandydatowi na przesyłane aplikacje lub po spotkaniu o pracę, rekruter nie dzwoni z zaproszeniem do udziału w kolejnym etapie rekrutacji. W obliczu takiej sytuacji aplikujący sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego jego kandydatura została odrzucona. Istnieje kilka powodów takiej sytuacji. Które z nich są najczęstsze?

Osoby, które biorą udział w procesach rekrutacyjnych, odczuwają wiele emocji związanych z oczekiwaniem na ostateczną decyzję pracodawcy. Negatywne odczucia biorą górę, gdy aplikujący nie otrzymują żadnej odpowiedzi na przesyłane CV lub po wstępnej rozmowie z rekruterem kontakt się urywa. Wówczas jedyną opcją jest samodzielne wywnioskowanie powodu takiej sytuacji. Jeżeli znajdujesz się w podobnej sytuacji, rozważ poniższe potencjalne uzasadnienia.

1. Nie spełniasz wytycznych

Najczęstszą przyczyną nieskutecznego aplikowania jest niedopasowanie do ogłoszenia pod kątem posiadanego doświadczenia lub wiedzy. Nie oznacza to, że rekruterzy nigdy nie biorą pod uwagę aplikacji osób, które nie do końca spełniają wymagania organizacji. Zdarza się bowiem, że potencjał i motywacja pracownika rekompensują braki w innych obszarach. Jeżeli jednak rekruter nie udzielił Ci żadnej informacji zwrotnej, może oznaczać to, że na ogłoszenie aplikowało wielu innych kandydatów, których profile okazały się bardziej dopasowane do oczekiwań firmy.

2. Twoje CV jest niespójne z rzeczywistym doświadczeniem

Być może okazało się, że doświadczenie przedstawione przez Ciebie w dokumentach aplikacyjnych jest niezgodne z tym, które rzeczywiście posiadasz. Przed zaproszeniem na spotkanie w sprawie pracy, rekruterzy przeprowadzają wnikliwą analizę profilu pracownika i zazwyczaj przeprowadzają z nim wstępną rozmowę telefoniczną celem zrozumienia jego motywacji do zmiany pracy. Jeśli na tym etapie pojawiają się pierwsze nieścisłości, to niesie to za sobą ryzyko odrzucenia kandydatury. Szczerość w rekrutacji jest kluczowa. Przed wysłaniem CV warto więc pamiętać o kilkukrotnym sprawdzeniu jego treści i upewnieniu się, iż jest ona zgodna ze stanem rzeczywistym.

Zwróć również uwagę na to, aby w CV umieszczać mierzalne dowody osiągniętych sukcesów i rozpoznawalne źródła informacji na temat Twojego doświadczenia. Podaj więc konkretne liczby projektów czy dni szkoleniowych, w których uczestniczyłeś/ uczestniczyłaś. W rozmowie z rekruterem precyzyjnie opowiedz o swoich wynikach i osiągnięciach, nawiązując do konkretnych liczb. Jeżeli zabrakło tych elementów w dotychczasowych spotkaniach – pamiętaj o nich przy okazji kolejnych rekrutacji, aby zwiększyć swoje szanse na nawiązanie współpracy.

3. Nie opisujesz swojego rozwoju zawodowego

Pracownik dbający o własny rozwój zawodowy stanowi dużą wartość dla pracodawców. Poszerzanie swoich kompetencji poprzez uczestniczenie w szkoleniach czy konferencjach branżowych jest zatem bardzo cenione na rynku pracy. W związku z tym, pracownicy, którzy nie angażują się w działania mające na celu budowanie swojej kariery, mają mniejszą szansę na otrzymanie propozycji współpracy. Miej zatem na uwadze, jak istotny jest samorozwój i zaangażowanie na ścieżce zawodowej. Komunikuj podejmowane działania rozwojowe zarówno w CV, jak i podczas rozmów z rekruterami.

4. Podczas rozmów zjada Cię stres

Niepowodzenie w rekrutacji może być również wynikać z odczuć rekrutera po rozmowie. Mogło zdarzyć się, że nie poszła najlepiej, ze względu na towarzyszący Ci stres lub brak pewności siebie. Jest to z kolei sygnał dla rekrutera, że nie do końca potrafisz kontrolować swoje emocje, co potencjalnie może przełożyć się na efekty wykonywanej pracy. Warto więc nauczyć się zwalczać stres i wypracować pewność siebie, bowiem są to kluczowe aspekty autoprezentacyjne, cenione na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. W opanowaniu stresu pomoże również solidne przygotowanie do spotkania w sprawie pracy oraz proste techniki relaksacyjne.

5. Brakuje Ci profesjonalizmu

Spotkanie w sprawie pracy jest formalną sytuacją, do której należy podejść w sposób profesjonalny. Źle odbierany jest zatem zarówno brak merytorycznego przygotowania do rozmowy, jak i niewyciszenie telefonu lub położenie go na stole. Wskazuje to bowiem na brak szacunku wobec rozmówcy. Przypomnij sobie więc, czy wykazałeś/ wykazałaś się odpowiednią dbałością w tej kwestii.

Zadbaj również o odpowiedni strój dopasowany do profilu organizacji. Nieschludne i nieadekwatne ubranie może bowiem rzutować na postrzeganie kandydata i pomniejszyć jego szanse na dołączenie do organizacji.

Co dalej?

Mimo iż nieudana rekrutacja nie należy do przyjemnych sytuacji – nie rezygnuj z aplikowania na inne oferty pracy. Po przeanalizowaniu powyższych punktów zastanów się, czy któryś z wymienionych elementów miał miejsce na minionych spotkaniach rekrutacyjnych i zadbaj o to, aby do czasu kolejnych – wyeliminować go. Wówczas zwiększysz swoje szanse na nawiązanie współpracy w nowej organizacji.

Szukasz pracy? Odwiedź naszą zakładkę z najnowszymi ofertami.

Chcesz wiedzieć, jak jeszcze możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty współpracy? Przeczytaj poradnik ekspertów Hays.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.