Blogi

Optymistyczne podejście do spotkania z rekruterem ​​​​​​​

Jak zachować spokój przed rozmową rekrutacyjną? ​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Dla wielu kandydatów, najtrudniejszym etapem poszukiwania pracy jest rozmowa rekrutacyjna. Spotkanie z rekruterem często wywołuje niemały stres i obawy. Warto poznać sposoby panowania nad emocjami, gdyż wówczas odpowiednie zaprezentowanie swojej kandydatury staje się znacznie łatwiejsze. Jak zapanować nad stresem i zadbać o pozytywne nastawienie przed spotkaniem w sprawie pracy?

Rozmowa rekrutacyjna może wywoływać silne emocje, co jest naturalną reakcją. To, jak (nie)radzisz sobie z napięciem, może jednak mieć ogromny wpływ na przebieg procesu rekrutacyjnego oraz Twoje szanse na otrzymanie pracy. Skorzystaj z poniższych porad, aby dowiedzieć się, jak skutecznie opanować stres i zachować pozytywnie nastawienie.

1. Przećwicz swoje odpowiedzi

Aby zminimalizować poziom stresu, pamiętaj o dokładnym przygotowaniu się do spotkania. Przećwicz odpowiedzi na potencjalne pytania od rekrutera i zastanów się, o co chcesz go spytać. Taka praktyka nie tylko sprawi, że poczujesz się pewniej, ale także pozwoli Ci powtórzyć wszelkie kwestie, o których w wyniku zdenerwowania możesz zapomnieć podczas rozmowy.

Możesz również poprosić bliską osobę, aby przećwiczyła z Tobą udzielanie odpowiedzi i podzieliła się szczerą informacją zwrotną na temat tego, jak sobie radzisz. Dzięki temu dowiesz się, co należy poprawić, aby na spotkaniu z rekruterem wypaść jak najlepiej. To z kolei zapewni Ci większy komfort podczas rzeczywistej rozmowy i wzmocni pewność siebie.

Pamiętaj jednak, że nie wszystko da się zaplanować. Możesz znaleźć się w sytuacji, w której rekruter zada Ci pytanie, którego się nie spodziewałeś/ spodziewałaś. W takim przypadku nie panikuj, weź głęboki oddech i poproś o chwilę na zastanowienie się. Dzięki temu zaprezentujesz swojemu rozmówcy, że potrafisz zachować spokój nawet w stresującej sytuacji.

2. Przypomnij sobie wszystkie swoje osiągnięcia

Kluczowym elementem przed spotkaniem z rekruterem jest zadbanie o pozytywne nastawienie. Przeanalizuj swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz sukcesy i uwierz w swoje możliwości. Pogratuluj sobie tego, że zaproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną i pamiętaj o swojej wartości jako kompetentnego pracownika. Dzięki temu przystąpisz do rozmowy z dużą pewnością siebie i optymizmem, a także zaprezentujesz się jako osoba świadoma swoich zalet.

Niezależnie od wyniku rekrutacji, potraktuj spotkanie z rekruterem jako kolejne doświadczenie w swojej karierze zawodowej. Jeśli rekrutacja nie zakończy się dla Ciebie powodzeniem, pozwoli Ci to szybciej zaakceptować porażkę i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.

3. Zmień sposób postrzegania rekrutera

Rozmowa z rekruterem może być znacznie bardziej stresująca, jeśli nie znasz swojego rozmówcy. Warto zatem zdobyć informacje o rekruterze, np. odwiedzając jego profil na LinkedIn czy szukając wzmianki na stronie kariery firmy, do której aplikujesz.

Pamiętaj także, że Twój rozmówca w toku kariery nieraz brał udział w spotkaniach rekrutacyjnych w roli kandydata. Na pewno zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi emocjami możesz się mierzyć. Tym samym, nie postrzegaj rekrutera jak wroga czy surowego sędziego, lecz jak osobę, która chce Cię poznać i przedstawić Ci możliwości rozwoju w firmie.

Podobną zmianę nastawienia możesz zastosować także w kontekście samego spotkania rekrutacyjnego. Aby zminimalizować stres, podejdź do niego, jak do zwykłej rozmowy. Potraktuj to jako okazję do wzajemnego poznania się i zdecydowania, czy każdej ze stron odpowiada potencjalna współpraca. Takie podejście obniża odczuwaną presję i pomaga zapanować nad stresem.

4. Zadbaj o dobre samopoczucie

Spotkanie rekrutacyjne może być znacznie przyjemniejsze i mniej stresujące, jeśli dzień wcześniej zadbasz o swoje potrzeby. Zrób dla siebie coś miłego, a także pamiętaj o odpoczynku i jakościowym śnie. Dobrym pomysłem może być wykonanie rano zestawu ulubionych ćwiczeń, dzięki którym w organizmie wytworzą się endorfiny. Przed spotkaniem nie zapomnij o pożywnym posiłku.

Pamiętaj też, że zawsze możesz podzielić się z rekruterem informacją o tym, że jesteś zestresowany/ zestresowana. To powinno pomóc w całkowitym wyeliminowaniu napięcia. Powodzenia!

Potrzebujesz więcej wskazówek? Pobierz nasz poradnik i zdobądź pracę marzeń.

Nie wiesz, o co spytać rekrutera? Tu znajdziesz podpowiedź.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.