Blogi

​​​​​​​Budowanie kariery zawodowej w nowej erze pracy

​​​​​​​5 zasad skutecznego rozwoju

Agnieszka Pietrasik

Rynek pracy ewoluuje w bardzo dynamicznym tempie i stale definiuje nowe potrzeby biznesowe. Oznacza to, że pracownicy, którzy chcą dotrzymać mu kroku, muszą nieustannie dbać o rozwój swojej kariery zawodowej. Istnieje kilka sposobów na to, aby skutecznie tego dokonać. O czym należy pamiętać?

Specjaliści chcący efektywnie funkcjonować w nowej erze pracy powinni pamiętać o tym, aby nieustannie rozwijać swoją karierę. Jeżeli Twoim priorytetem jest samorealizacja i doskonalenie swojego profilu zawodowego, zapoznaj się z kluczowymi elementami tego procesu.

1. Utrzymuj tempo rozwoju

Aby dotrzymać kroku zmianom na rynku pracy, postaraj się jak najlepiej wykorzystywać możliwości rozwoju, dostępne na obecnie zajmowanym stanowisku. Oznacza to nie tylko dążenie do awansu, ale również uczestniczenie w konferencjach branżowych czy szkoleniach. Wykazuj się otwartością na nową wiedzę, odkrywaj trendy rynkowe i bierz udział w sesjach networkingowych. Dzięki zaangażowaniu i ciekawości możesz bowiem zwiększyć swoje szanse na osiąganie sukcesów zawodowych.

Dobrą praktyką jest również uczestniczenie w kursach, dzięki którym możesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub udoskonalić kompetencje. Z czasem zauważysz, że dbałość o samorozwój nie tylko pozytywnie przełoży się na wykonywaną pracę, ale również zwiększy ogólną satysfakcję i zadowolenie.

2. Akceptuj porażki

W życiu każdego człowieka zdarzają się porażki. Warto jednak pamiętać, że w ich obliczu nie należy się poddawać, a zrozumieć istotę problemu i wyciągać z nich lekcje. Zatem, jeśli zdarzy się, że zakończysz współpracę z dotychczasowym pracodawcą lub poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia długo nie będą przynosić efektów, zachowaj spokój i spróbuj skorzystać z innych rozwiązań. Umiejętność radzenia sobie z problemami stanowi bowiem dużą wartość na rynku pracy i pomaga w rozwijaniu kariery zawodowej.

O tym, jak nauczyć się ponosić porażki, przeczytasz tutaj.

3. Ustalaj cele i stawiaj poprzeczki

W procesie rozwijania kariery ważne jest również, aby umiejętnie ustalać swoje długo- i krótkoterminowe cele, a także stawiać sobie poprzeczki. Jeżeli masz możliwość angażowania się w dodatkowe projekty związane z Twoją branżą lub przejścia na wyższe stanowisko, wykorzystaj tę szansę.

Pamiętaj jednocześnie, aby zachować rozwagę. W budowaniu kariery nie chodzi o pracę w nadmiarze czy traktowanie jej jako jedynego priorytetu w życiu. Dostosuj swoje zamiary i plany do rzeczywistych możliwości, aby uniknąć potencjalnego rozczarowania lub nawet wypalenia zawodowego.

4. Poszerzaj sieć kontaktów

Nie ulega wątpliwości, że zyskiwanie szans zawodowych często rozpoczyna się od nawiązywania kontaktów z pracodawcami, pracownikami czy rekruterami. Warto zatem zadbać o utrzymywanie dobrych relacji w obecnym miejscu pracy, a także stale poszerzać sieć kontaktów na profilach społecznościowych, np. na LinkedInie lub forach branżowych. Poznawanie nowych, wartościowych osób pozwoli Ci na rozwijanie kariery poprzez wzajemne dzielenie się wiedzą i doświadczeniami.

5. Wykaż się gotowością na zmiany

Choć najlepiej jest rozwijać swoją karierę na podstawie indywidualnej strategii, to wierna realizacja każdego zaplanowanego kroku nie zawsze jest właściwym podejściem. Rynek pracy zmienia się bowiem bardzo dynamicznie, a kluczem do osiągnięcia sukcesu jest elastyczność, umiejętność dopasowania się do nowych okoliczności. Oznacza to, że oprócz posiadania odpowiedniego planu, należy też umieć reagować na sytuacje kryzysowe. Aby udoskonalić umiejętność przystosowania się do zmian, naucz się podejmować ryzyko i opracuj potencjalne rozwiązania naprawcze.

Zauważ, że nieprzewidzianą sytuacją może być również konieczność zmiany pracy. Jeżeli uznasz, że dzięki temu zyskasz więcej możliwości i będzie miało to pozytywny wpływ na rozwój Twojej kariery, podejmij taką decyzję. Zmiana dotychczasowego planu może bowiem zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego i zmotywować Cię do przeniesienia kariery na kolejny poziom.

Mimo że nie wszystko da się przewidzieć, to warto być przygotowanym na potencjalne zmiany, które mogą wystąpić na drodze zawodowej. Potraktuj je jednak jak dodatkową szansę na samorozwój i poznawanie swoich możliwości. Pamiętaj również o optymistycznym podejściu, które w obliczu niespodziewanych sytuacji może być niezwykle przydatne.

Nie wiesz, jak opracować plan kariery? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Planujesz zmienić pracę, aby skuteczniej rozwijać swoją karierę? Zobacz, jakie oferty przygotowaliśmy dla Ciebie.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Zleć rekrutację

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.