Blogi

5 porad, jak uniknąć zagrożeń w sieci​​​​​​​

Bezpieczeństwo i rozwaga w Internecie​​​​​​​

Alicja Malok

Internet daje nieograniczone możliwości. Jego rozwój pozwala na swobodne komunikowanie się, efektywną naukę i pracę, poznawanie nowych osób. Jednocześnie jednak jest miejscem, które może zagrażać prywatności i bezpieczeństwu. Coraz częściej bowiem słyszy się o cyberatakach lub oszustwach w sieci. Co za tym idzie, warto pamiętać o kluczowych praktykach rozważnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.

Październik jest miesiącem cyberbezpieczeństwa. W akcję szerzenia świadomości dotyczącej zagrożeń w Internecie włączył się również Hays. Poniżej przedstawiamy zestaw najlepszych praktyk, które pomogą w bezpiecznym poruszaniu się w sieci.

1. Zawsze ustawiaj silne hasła

Niezależnie od rodzaju strony, na której zakładasz konto, pamiętaj, aby zawsze tworzyć zaawansowane hasła. Dzięki temu właściwie zabezpieczysz swoje dane na profilu. Dobrze jest używać wielkich i małych liter, cyfr, a także znaków specjalnych.

Tworząc hasło, nie wykorzystuj imion ani dat – dzięki temu Twoje konto będzie silniej zaszyfrowane. Kluczowe jest również ustawianie oddzielnych danych logowania do każdego portalu. Pamiętaj jednak, aby nigdzie ich nie zapisywać.

Jeżeli jednak posiadasz konta na wielu stronach i ciężko jest Ci zapamiętać dane do logowania, możesz je dodać do wirtualnego magazynu haseł w swoim urządzeniu prywatnym, np. w smartfonie. Ważne jest jednak, aby i tę aplikację zabezpieczyć odpowiednio silnym hasłem.

Możesz również rozważyć systematyczne zmienianie haseł – dzięki temu jeszcze silniej wpłyniesz na swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci.

2. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Dodatkową formą zabezpieczania kont jest dwuetapowe logowanie. Polega ono na podwójnej weryfikacji danych przypisanych do profilu. W pierwszym etapie konieczne jest zalogowanie się standardowym trybem, podając e-mail lub nazwę użytkownika i hasło. Następnie wymagane jest potwierdzenie logowania, np. podając kod wysłany na numer telefonu.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest dostępne m.in. w mediach społecznościowych lub bankowości elektronicznej. Dzięki niemu możliwe jest dodatkowe zabezpieczenie swoich kont, a co za tym idzie – ochrona danych przypisanych do profilu.

Jest to rozwiązanie, które niewątpliwie warto rozważyć w dobie coraz częstszych cyberataków. Choć jest bardziej czasochłonne, to pozwala uniknąć wielu zagrożeń w sieci.

3. Nie klikaj w podejrzane linki

Obecnie jednym z najczęstszych typów ataków w sieci jest tzw. phishing. Jest to sytuacja, w której cyberprzestępca wysyła wiadomość SMS lub e-mail, podszywając się pod inną osobę lub firmę w celu wyłudzenia danych.

Chcąc chronić się przed takim oszustwem, pamiętaj, aby każdorazowo weryfikować otrzymywane wiadomości. Nie pobieraj instynktownie plików oraz dokładnie sprawdzaj linki do stron przed ich kliknięciem.

Ważne jest także zweryfikowanie wiarygodność adresu e-mail lub poszukanie w Internecie informacji na temat numeru telefonu, z którego został wysłany SMS. W miarę wzrostu świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa, powstaje bowiem coraz więcej stron, na których można podzielić się doświadczeniami dotyczącymi interakcji z danymi numerami telefonów.

Warto również zwrócić uwagę na język, w jakim komunikuje się nadawca. Błędy językowe, nienaturalnie brzmiące zdania i literówki mogą być wystarczającą przesłanką do zignorowania wiadomości.

4. Zainstaluj program antywirusowy

W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń elektronicznych programuje się tak, aby ograniczały dostęp do stron z wirusami. Warto jednak upewnić się, czy telefon lub laptop, z którego korzystasz, na pewno gwarantuje Ci bezpieczeństwo w sieci.

Jeśli masz wątpliwości co do oprogramowania swojego urządzenia, warto rozważyć zainstalowanie dodatkowej aplikacji antywirusowej. Wówczas prawdopodobieństwo, iż Twoje dane oraz sprzęt są bezpieczne, będzie większe.

Pamiętaj jednak, aby instalować programy tylko z zaufanych źródeł. W tym przypadku warto zrobić dokładny research bądź poprosić o radę kogoś znajomego.

5. Ogranicz widoczność swoich kont

Częstym atakiem cyberprzestępców są również szantaże stosowane po wyłudzeniu danych konkretnej osoby, np. z profili w mediach społecznościowych. Aby jak najlepiej chronić swoją prywatność, warto ograniczyć widoczność informacji powiązanych z kontem. Możesz w łatwy sposób zarządzić tym w ustawieniach swojego profilu.

Ważne jest również, aby grono odbiorców Twojego konta składało się tylko z osób, które znasz. Przed zaakceptowaniem zaproszenia w social mediach, dokładnie zweryfikuj profil osoby, która je wysłała. Zwróć uwagę na datę założenia konta oraz publikowane treści. Dzięki temu informacje, którymi dzielisz się na swoim profilu, będą dostępne wyłącznie dla zaufanej grupy osób.


Alicja Malok

IT Perm Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.