Blogi

Czy warto podawać w CV swoje zainteresowania?

Odpowiednie przygotowanie dokumentów aplikacyjnych kluczem do udanej rekrutacji

Karol Kopyciński

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych to kluczowy etap poszukiwania pracy. W końcu to od profesjonalnego i merytorycznego CV, a czasami też listu motywacyjnego, w dużej mierze zależy, czy firma zaprosi Cię na spotkanie rekrutacyjne. O ile zasadność umieszczania w swoim życiorysie doświadczenia czy kompetencji nie budzi wątpliwości, o tyle wielu kandydatów zastanawia się, czy powinno się tam zawrzeć także zainteresowania. Jak wygląda to w rzeczywistości?

CV to szansa na „sprzedanie” swojej kandydatury i przyciągnięcie uwagi rekrutera. Jest to przestrzeń do zabłyśnięcia historią zatrudnienia oraz umiejętnościami, które mogą zagwarantować Ci sukces w nowej pracy. A co z pasjami? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, czy taka informacja może coś zmienić dla Twojej kandydatury.

Zainteresowania w CV – nie jest to tak jednoznaczne

Życiorysy nadsyłane przez kandydatów zwykle mają podobną strukturę. Obejmują historię zatrudnienia, opis kompetencji, wykształcenie. W części z nich pojawia się także nieco mniej zawodowa sekcja, dotycząca pasji i osobistych zainteresowań. Jednak czy jest ona niezbędna? W rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od natury Twojego hobby i samego stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja.

Jeśli dodasz informację o zainteresowaniach, tym samym rozbudujesz swój profil i zyskasz szansę na zaciekawienie odbiorcy oraz potencjalny temat do „przełamania lodów” na rozmowie rekrutacyjnej. Z drugiej strony, nie jest to tak kluczowe jak inne sekcje CV i rekruter bynajmniej nie będzie Cię gorzej postrzegał, jeśli zrezygnujesz z tego elementu.

Zapoznaj się z poniższymi argumentami za i przeciw, aby podjąć właściwą dla swojej kandydatury decyzję.

Dodaj do CV sekcję „zainteresowania” jeśli…

  • Twoje pasje w jakiś sposób łączą się z ofertą pracy lub są unikatowe

Twoje zainteresowania wcale nie muszą być związane ze stanowiskiem, które chcesz objąć. Jeśli jednak zauważasz jakieś punkty wspólne pomiędzy tymi dwoma obszarami – warto o nich wspomnieć. Mogą być bowiem informacją dla rekrutera, że naprawdę odnajdziesz się w nowej roli. Na przykład, jeśli aplikujesz na stanowisko specjalistki_ specjalisty ds. obsługi klienta i interesują Cię zagadnienia z obszaru psychologii biznesu lub reklamy, może to oznaczać, że będziesz w stanie dobrze rozpoznawać i przewidywać zachowania oraz decyzje swoich potencjalnych klientów.

  • Masz niewielkie doświadczenie zawodowe

Każdy kiedyś był na początku swojej drogi zawodowej. Nie ma zatem nic złego w tym, że nie masz jeszcze doświadczenia w pracy lub wciąż jest ono niewielkie. Jeśli w takiej sytuacji chcesz lepiej nakreślić rekruterowi swoje usposobienie lub mocne strony, zamieszczenie informacji o hobby będzie dobrym rozwiązaniem. Dla przykładu, jeśli interesujesz się kulturą Japonii i uczysz się japońskiego – może to świadczyć o Twojej determinacji, zaangażowaniu i gotowości do rozwoju, pomijając już sam fakt znajomości niszowego języka.

  • Chcesz mieć pewność, że dołączysz do właściwej kultury organizacyjnej

Praca to nie tylko wykonywanie zadań, ale także wspólny cel, misja, która przyświeca wszystkim pracownikom i wartości, którymi się kierują. Okazuje się, że dopasowanie do kultury organizacyjnej może zweryfikować w pewnym stopniu także hobby. Na przykład, jeśli Twoją pasją są wszelkie aktywności wolontariackie, w które angażujesz się w wolnym czasie, to istnieje szansa, że dobrze poczujesz się w organizacji, która często podejmuje ważne działania CSR. Będzie to dobra wskazówka dla osoby zapoznającej się z Twoim CV.

Nie dodawaj do CV sekcji „zainteresowania” jeśli…

  • Twoje zainteresowania nie mają silnego związku z umiejętnościami, których poszukuje pracodawca

Choć strzelanie z łuku czy zbieranie znaczków pocztowych może być dla wielu osób fascynujące, to nie zawsze będzie wywoływało tak silne emocje w rekrutacji, np. na stanowisko menedżerskie w branży stalowej. W wielu podobnych przypadkach – kiedy Twoje umiejętności związane z hobby nie mają uzasadnienia w biznesie – możesz zwyczajnie zrezygnować z tej sekcji.

  • Nie masz wielu hobby lub nie są one silnie sprecyzowane

Niektórzy poświęcają każdą wolną chwilę na realizację swoich – często unikatowych lub ekstremalnych – pasji, a niektórzy mają wiele różnych zainteresowań lub w wolnym czasie wybierają czytanie, spacer czy spotkania towarzyskie – i nie ma nic w tym złego. W przypadku, gdy zaliczasz się do tej drugiej grupy, możesz na spokojnie pominąć część o hobby w CV, na rzecz dopracowania sekcji „wykształcenie” lub „kursy i certyfikaty”.

  • Potrzebujesz skrócić CV

Przeglądając oferty pracy być może spotkałaś_ spotkałeś się z sytuacją, w której na jedno ogłoszenie aplikowało nawet 100 osób. W takich sytuacjach warto rozważyć dostarczenie krótkiego, ale treściwego CV, które zmieści się na jednej stronie. Wówczas nie tylko ułatwisz pracę i weryfikację życiorysu rekruterowi, ale i zwiększysz swoje szanse na to, że wnikliwie się zapozna z Twoim dokumentem. Potrzeba ograniczenia objętości CV do minimum to kolejny argument przemawiający za tym, żeby zrezygnować z sekcji opisującej pasje.

Jak opisywać hobby w CV?

Jeśli po zapoznaniu się z powyższymi argumentami zdecydujesz się na dodanie do swojego CV sekcji o zainteresowaniach, skorzystaj z 3 wskazówek, aby zrobić to najlepiej:

1. Przemyśl swój wybór

Choć możesz mieć w życiu wiele ciekawych zainteresowań, w CV zawrzyj tylko kilka takich, które rzeczywiście mogą mieć powiązanie z rolą, na którą aplikujesz. Pomyśl, jakie umiejętności mogą stać za pasjami, które zdecydujesz się wybrać.

Pamiętaj też, aby niczego nie koloryzować – ani w tej, ani w żadnej innej sekcji dokumentu. W końcu zweryfikowanie jakiejkolwiek informacji, którą podałaś_ podałeś nie jest dla rekrutera trudne, a na pewno nie chcesz wypaść nieprofesjonalnie.

2. Postaw na konkrety

Aby jak najlepiej dać się poznać i ułatwić rekruterowi odczytanie Twoich umiejętności, usposobienia czy wartości płynących z hobby, zadbaj o to, aby je sprecyzować. Możesz lubić wszelkie aktywności fizyczne, natomiast opis „sport” niewiele mówi. Skonkretyzuj go, tak, aby przekazać jak najwięcej, np. „pilates na macie na świeżym powietrzu”. Taka informacja może być już nieco bardziej merytoryczna, świadcząc np. o Twoim spokojnym, harmonijnym usposobieniu, czy umiejętności radzenia sobie ze stresem. Pamiętaj jednak, że nie w każdym przypadku będzie niezbędna.

3. Zrób miejsce w CV

Informację o zainteresowaniach możesz umieścić albo w nowej, oddzielnej sekcji „zainteresowania”, albo na końcu krótkiego opisu „o mnie”. W przypadku tej pierwszej opcji użyj pojedynczych słów kluczowych lub krótkich sformułowań, takich jak w punkcie nr 2. Natomiast jeśli zdecydujesz się opowiedzieć o tym w notce na górze CV – postaw na jedno niedługie, konkretne zdanie, np.: „Prywatnie pasjonują mnie europejskie podróże typu „city-break”, które rozwijają moje umiejętności planowania i kompetencje językowe.”

Więcej o sekcjach w CV przeczytasz tutaj.

Lista hobby, które warto zawrzeć w CV

Jeśli potrzebujesz inspiracji co do tego, które pasje warto wybrać i co mogą oznaczać, zapoznaj się z poniższymi przykładami. Pamiętaj, aby odpowiednio je rozbudować i skonkretyzować na potrzeby prowadzonej rekrutacji:

  • Hobby mogące świadczyć o wysoko rozwiniętych umiejętnościach rozwiązywania problemów, przydatnych np. na stanowiskach IT, analitycznych, menedżerskich:

Gra w szachy, zagadki typu escape room, łamigłówki matematyczne, programowanie lub testowanie aplikacji, układanie puzzli, składanie modeli

  • Hobby mogące świadczyć o wysoko rozwiniętych umiejętnościach komunikacyjnych, przydatnych np. na stanowiskach menedżerskich, HR, PR:

Pisanie, blogowanie, literatura, sporty zespołowe, nauka języków, psychologia, udział w debatach

  • Hobby mogące świadczyć o wysoko rozwiniętych umiejętnościach pracy zespołowej, przydatnych np. na stanowiskach menedżerskich, sprzedażowych, ds. zarządzania projektem:

Sporty zespołowe, wolontariat, grupy teatralne, gry terenowe, gry drużynowe online, zagadki typu escape room, organizacja wydarzeń, np. w ramach aktywności studenckiej

Szukasz pracy? Setki ofert czekają na Ciebie tutaj.

Znajdź możliwości zatrudnienia, których nie odkryli jeszcze inni kandydaci. Przeczytaj artykuł o „ukrytym” rynku pracy.


Karol Kopyciński

Recruitment Partner w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.