Blogi

Odkryj ukryte oferty pracy

Jak znaleźć możliwości zatrudnienia, które nie są promowane?

Badania oraz obserwacje Hays jednoznacznie wskazują na to, że większość pracodawców prowadzi obecnie procesy rekrutacyjne. Jednak nie wszyscy kandydaci wiedzą, że mogą zwiększyć swoje szanse na zmianę pracy, poszukując jej także na „ukrytym” rynku. Jest to mniej oficjalna przestrzeń, która zamiast na jawnych ogłoszeniach o pracę, opiera się na sieci kontaktów i nieco bardziej bezpośrednim docieraniu do pracodawców. Przeczytaj wpis, aby przygotować się na prawdziwe poszukiwania najlepszych ofert pracy.

Poszukiwanie pracy to proces oparty nie tylko na aplikowaniu na oferty na portalach z ogłoszeniami. To w dużej mierze również poczta pantoflowa, wchodzenie w interakcje z profilami społecznościowymi firm, bezpośredni kontakt z rekruterami agencji oraz siła networkingu. Wprowadź zmianę do swojej kariery i odkryj możliwości, których nie widać gołym okiem.

Dlaczego warto zagłębić się w „ukryty” rynek ofert pracy?

Obecnie nie brakuje przykładów sytuacji, w których na jedną ofertę pracy aplikują setki kandydatów. To powoduje, że konkurencja o uwagę rekrutera jest wysoka, a część zgłoszeń może zostać pominięta, jeśli będą przesłane w późniejszym terminie. Tymczasem poszukiwanie nowych możliwości zawodowych w nieco bardziej niestandardowy i wnikliwy sposób może sprawić, że nie będziesz musiała_ musiał konkurować z innymi aplikującymi. Pozwoli Ci to zatem zaoszczędzić czas, utrzymać motywację, ale i wzmocnić relacje z osobami z rynku. Wypróbuj poniższe sposoby na ułatwienie sobie poszukiwania pracy.

1. Zacznij od konkretnych organizacji

Pomyśl o swoich „love brandach”, czyli firmach, z którymi sympatyzujesz, darzysz podziwem, które wywołują pozytywne emocje. Weź pod uwagę profil ich działalności, cel, wartości oraz kulturę organizacyjną i wybierz kilka, z którymi skontaktujesz się w pierwszej kolejności. Jeśli dana firma nie ogłosiła aktualnych wakatów na stronie kariery lub swoich mediach społecznościowych – możliwe, że jest to większa szansa dla Ciebie na wyprzedzenie innych kandydatów, którzy czekają na opublikowanie oficjalnych ofert pracy.

W takiej sytuacji spróbuj pozyskać bezpośredni kontakt do osoby odpowiedzialnej za dział HR – np. szukając jej na LinkedIn lub w zakładkach „O nas”, „Zespół” itp. na stronie internetowej firmy. Następnie wyślij jej spersonalizowaną wiadomość, dołączając profesjonalne CV i list motywacyjny, w którym opiszesz, dlaczego chcesz pracować w danej organizacji i co możesz do niej wnieść. Unikaj podawania nazwy stanowiska, które mogłabyś_ mógłbyś objąć, a skup się na swoim indywidualnym zestawie umiejętności oraz potencjale. Przedstaw swoją wiedzę na temat firmy, dopasowując posiadane kompetencje i kwalifikacje do konkretnych obszarów jej działalności.

Dowiedz się, jak przygotować skuteczny list motywacyjny.

Jeśli okaże się, że organizacja nie ma obecnie potrzeby zatrudnienia nowej osoby, poproś o zachowanie dokumentów aplikacyjnych i danych osobowych na przyszłość, a także regularnie śledź aktualności firmy. Jeśli zostawisz po sobie dobre wrażenie, przy najbliższej rekrutacji firma z pewnością będzie pamiętać o Twojej kandydaturze.

2. Wykorzystaj LinkedIn

Sieć kontaktów na LinkedInie – w tym osoby poznane na konferencjach czy wydarzeniach branżowych, ale też znajomi, np. ze studiów – mogą być świetnym źródłem ciekawych ofert pracy. Zwróć uwagę na ich ostatnie publikacje i oznaczenia przy zdjęciach profilowych – być może część z nich ma dodaną nakładkę sygnalizującą prowadzenie rekrutacji. Jeśli tak, koniecznie odśwież Waszą relację i dopytaj o aktualne wakaty!

Możesz również sama_ sam ustawić nakładkę wskazującą na otwartość na oferty pracy lub opublikować post z tym związany. System poleceń na LinkedIn i tzw. poczta pantoflowa mają ogromną moc – jeśli zadbasz o to, aby Twoja publikacja dotarła do jak największej liczby osób i zyskasz wiele rekomendacji, w szybkim tempie możesz otrzymać naprawdę atrakcyjne, dotąd ukryte propozycje zawodowe.

Jednak aby takie działanie było skuteczne, upewnij się, że informacje przedstawione na Twoim koncie są aktualne, a w poście zawarłaś_ zawarłeś atrakcyjne informacje na temat swoich umiejętności i doświadczenia. O tym, jak stworzyć interesujący profil na LinkedIn, który przyciągnie uwagę osób związanych z rekrutacją, przeczytasz tutaj.

3. Nawiąż relację biznesową z konsultantem agencji rekrutacyjnej

Przedstawicielki i przedstawiciele agencji rekrutacyjnych dysponują różnorodnymi ofertami pracy i mają doskonałą umiejętność dopasowywania kandydatów do właściwych organizacji. Dzięki ich relacjom z wieloma pracodawcami, często szybciej dowiadują się o wakatach i planowanych rekrutacjach, jeszcze zanim ta informacja trafi rynek. Co za tym idzie, warto odezwać się do nich na LinkedIn, telefonicznie lub mailowo.

Chcesz zwiększyć szanse na idealne dopasowanie do oferty pracy? Załóż konto na naszej stronie i wgraj swoje CV.

4. Bierz udział w wydarzeniach

Konferencje branżowe i targi pracy to kopalnia wiedzy na temat rynku, firm i możliwości, które oferują. Dzięki networkingowi i bezpośrednim spotkaniom z rekruterami oraz przedstawicielami biznesu możesz poznać aktualne potrzeby pracodawców i pośrednio „sprzedać” swoją kandydaturę. Aby uczestniczyć w najkorzystniejszych dla swojej kariery wydarzeniach, obserwuj profile swoich ulubionych firm w mediach społecznościowych, dołącz do grup branżowych i rozbudowuj swoją sieć kontaktów biznesowych.

5. Poszukaj wewnątrz swojej firmy

Jeśli chcesz zmienić stanowisko, ale niekoniecznie miejsce pracy – poszukaj nowych możliwości zawodowych również w swojej obecnej firmie! Wielu pracodawców – zanim opublikuje ogłoszenie – zaczyna rekrutację jeszcze wewnątrz organizacji. Informacje na ten temat często udostępniane są mailowo lub na intranecie.

Źródłem wiedzy o aktualnych wewnętrznych rekrutacjach mogą być także członkowie zespołu HR lub menedżerowie konkretnych działów. W tym przypadku dobrze ma się również system rekomendacji oparty na poczcie pantoflowej. Co za tym idzie, dobrze jest mieć dobre relacje ze współpracownikami z innych zespołów.

Na koniec pamiętaj o…

Poszukiwanie pracy na „ukrytym” rynku jest niewątpliwie bardziej wymagające i może wiązać się z niepowodzeniem. W końcu starasz się o wakat, który nie zawsze jest pewny. Nie warto się jednak poddawać, a czerpać z każdej sytuacji lekcję – zarówno zawodową, dla swojej kariery, jak i interpersonalną, w ramach swojego rozwoju osobistego i wychodzenia ze strefy komfortu. Powodzenia!

Odkryj więcej wskazówek dla kandydatów. Pobierz nasz poradnik i dowiedz się, jak z sukcesem przejść wszystkie etapy rekrutacji.

Czy wiesz, jak określić swoje oczekiwania finansowe? Skorzystaj z Raportu płacowego, aby poznać aktualne trendy w wynagrodzeniach.

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.