Wyznaczanie sobie celów jest nieodłącznym elementem życia. Dotyczy to zarówno tych związanych ze sferą zawodową, jak i prywatną. Jak się okazuje, jest to również cenna umiejętność, którą można stale udoskonalać. Dzięki wypracowywaniu odpowiednich nawyków możliwym jest nauczenie się skutecznego wyznaczania i osiągania celów. Zatem, jakie kroki należy podjąć, aby utrzymać swoje zaangażowanie na...
Zwolnienie z pracy należy do jednych z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji w karierze zawodowej. Warto jednak pamiętać, że jest to okres, który wymaga dokładnego przemyślenia kolejnych działań i pozytywnego nastawienia. Nawet jeśli na początku wydaje się to niemożliwe, to z czasem, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik, sprostanie temu wyzwaniu okazuje się realne. Jak zatem zaakceptować...
W wyniku pandemii wiele firm przeniosło realizację różnorodnych procesów biznesowych do przestrzeni wirtualnej. Wyjątkiem pod tym względem nie były zadania wykonywane w ramach strategii zatrudnienia, m.in. poszukiwanie nowych pracowników. Rekrutacje prowadzone zdalnie na dobre zagościły w wielu firmach i przestały być nowością dla kandydatów. Chociaż procesy prowadzone online niosą za sobą...
Nowa normalność postawiła firmy przed koniecznością refleksji nad elementami wchodzącymi w skład pakietu świadczeń pozapłacowych. Dotychczas jednym z najbardziej cenionych przez pracowników benefitów była elastyczność związana z czasem i miejscem pracy. Taką możliwość oferowała jedynie część organizacji, natomiast w dominującej większości firm obowiązywał model tradycyjny, związany z...
Facylitacja oznacza prowadzenie pracy grupy, które nastawione jest na wykorzystanie potencjału wszystkich jej członków. Jednocześnie nie jest formą doradztwa ani coachingu, ale elementem skutecznego zarządzania projektem. Dzięki facylitatorowi możliwe jest zapewnienie efektywnej współpracy i atmosfery sprzyjającej poszukiwaniu dobrych rozwiązań. W dobie dynamicznych zmian, sztywnych terminów,...
Istotą rozmowy rekrutacyjnej jest weryfikacja, czy kandydat wpisuje się w profil osoby poszukiwanej na dane stanowisko. Bezpośrednie spotkanie to okazja do poznania jego aspiracji, kompetencji i oczekiwań. Dzięki spotkaniu rekruter może zobaczyć i ocenić to, czego nie widać w dokumentach aplikacyjnych. Pytanie jednak brzmi – w jaki sposób odpowiadać na precyzyjne pytania, aby przekonać...
„Pozostali kandydaci pewnie są ode mnie lepsi.” „To moja pierwsza zdalna rozmowa kwalifikacyjna, więc pewnie się nie uda.” Większość myśli pojawiających się przed spotkaniem w sprawie pracy ma negatywny charakter. Tymczasem od tego, z jakim nastawieniem przystąpisz do spotkania zależy Twój sukces. Dowiedz się, jak zadbać o pozytywne nastawienie przed rozmową kwalifikacyjną.
Towarzyszące pandemii ograniczenie aktywności prowadzonej poza domem oraz okresowe przeniesienie życia zawodowego i towarzyskiego do sieci, gwarantowały pracownikom dodatkową przestrzeń do zdobywania nowych umiejętności. Z pojawiających się w okresie pandemii możliwości rozwoju skorzystał niemal co drugi specjalista. Czas izolacji oraz pracy zdalnej dla części pracowników był jednak na tyle...
Spotkanie w sprawie pracy to okazja do poznania się kandydata i potencjalnego pracodawcy, ustalenia wzajemnych oczekiwań i oceny, czy potrzeby obu stron mogą być spełnione. Jak to się dzieje? Przede wszystkim za pomocą zadawania odpowiednich. Przed spotkaniem warto przygotować odpowiedzi na trzy pytania, które niezywkle często pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Skuteczna rekrutacja i pozyskanie wykwalifikowanego pracownika to obecnie jedno z wyzwań, z którymi mierzą się pracodawcy. Potencjalne problemy nie wynikają wyłącznie ze złej strategii rekrutacyjnej, lecz również z kontroferty, czyli propozycji od dotychczasowego pracodawcy, złożonej pracownikowi na wieść o jego odejściu. Jak można zmniejszyć ryzyko, że kandydat przyjmie kontrofertę?
Personal branding, czyli budowanie marki osobistej to trend, który funkcjonuje na rynku już od wielu lat. Zakłada on zarządzanie swoim wizerunkiem według opracowanego planu. Jest to proces pomocny w rozwijaniu kariery zawodowej. Szczególne korzyści może przynieść kandydatom, którzy chcą wyróżnić się na tle innych aplikujących. Jednym z najczęściej wybieranych przez nich kanałów do budowania...
Zdalne rozmowy rekrutacyjne wpisują się w codzienność firm na całym świecie. I choć przygotowanie do takiego spotkania jest bardzo podobne do przyjęcia kandydata w progach firmy, to pod uwagę warto wziąć też kilka dodatkowych elementów. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby rozmowa rekrutacyjna online przebiegła pomyślnie?
Zmiana sytuacji ekonomicznej, restrukturyzacja, spadek rentowości firmy – zdarza się, że z tych i innych powodów pracodawcy stają przed wyzwaniem rozstania z częścią pracowników. Są to okoliczności stresujące dla obu stron, zwłaszcza gdy znalezienie nowej pracy może zająć więcej czasu. Coraz więcej firm stawia na outplacement, czyli wsparcie zwalnianych pracowników w trudnym momencie kariery.
Stres jest nieodłącznym elementem rozmów rekrutacyjnych, odczuwanym przez wszystkich kandydatów. Dla rekruterów i pracodawców to podwójne wyzwanie – z jednej strony sami nie wiedzą jak wymagające będzie dla nich spotkanie, natomiast z drugiej czują, że ich rolą jest m.in. obniżenie stresu kandydata i doprowadzenie do sytuacji, w której rozmowa jest komfortowa, a atmosfera sprzyja zadawaniu pytań.
Kompetencje miękkie mają coraz większe znaczenie – dla pracodawców i pracowników. Z jednej strony wynika to z wyzwań rekrutacyjnych firm, które stawiają na uniwersalne zdolności i dodatkowe przeszkolenie pracownika. Z drugiej natomiast zatrudnieni chcą rozwijać swoje umiejętności miękkie, ponieważ – jak sami zauważają – pomagają im one w pracy. Które kompetencje miękkie są dziś najcenniejsze?
Studia to przede wszystkim czas na rozwój i zdobywanie doświadczeń. Im bliżej uzyskania dyplomu, tym poważniejsze stają się jednak myśli o karierze. Pracodawcy są otwarci na młodych – oferują szkolenia i okazje do nabycia umiejętności – to jednak o lepszy debiut na rynku pracy warto zatroszczyć się dużo wcześniej. Z jakich możliwości warto skorzystać i zwiększyć swoje szanse na zawodowy sukces?
Wieloletni pracownik to dla firmy zarówno cenny skarb, jak i ogromne wyzwanie. Z jednej strony jest to osoba, która udowodniła swój profesjonalizm i skuteczność, doskonale zna organizację, posiada silne relacje ze współpracownikami. Z drugiej jednak – pracownik, którego trudniej motywować i odpowiadać na jego często wysokie i sprecyzowane oczekiwania. Jak budować zaangażowanie wśród takich osób?
Mówiąc o różnorodności w miejscu pracy, zwykle na myśl przychodzą takie aspekty, jak wiek czy płeć pracowników. Rzadziej natomiast bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby, związane np. z osobowością. Mimo że w firmach coraz częściej poruszany jest wątek różnorodności, to zespoły nadal budowane są wokół wartości organizacji. Jak zatem pogodzić różnorodność ze wspólnymi wartościami?
Zdecydowana większość firm mówi o trudnościach w realizacji strategii zatrudnienia. Wysokie oczekiwania kandydatów dotyczą jednak nie tylko poziomu wynagrodzenia, ale czegoś więcej. Dla firm to dobry znak, ponieważ nawet przy mniejszym budżecie mogą zaoferować to „coś” i zatrzymać pracowników w swoich strukturach. Co mogą zrobić pracodawcy, aby zatrzymać u siebie utalentowanych pracowników?
Wyświetlanie 121 - 140 z 199 rezultatów.
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.