Blogs

Co zaoferować zamiast podwyżki?​​​​​​​

Metody nagradzania pracowników, gdy firma ma ograniczony budżet​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Ważnym elementem w miejscu pracy jest nagradzanie pracowników za ich osiągnięcia. Pracodawcy zazwyczaj decydują się na przyznanie podwyżki, jednak często zdarzają się sytuacje, w których firma aktualnie nie może pozwolić sobie na zwiększenie wynagrodzenia. Wówczas warto pamiętać o pozostałych świadczeniach, które także mogą stanowić formę docenienia. Choć zastąpienie podwyżki jest trudne, to inne, pozafinansowe metody wynagradzania również mogą być skuteczne.

Otrzymanie podwyżki jest najbardziej oczywistym sposobem na docenienie sukcesów pracownika. Może nie tylko pozytywnie wpłynąć na jego satysfakcję z pracy, ale też na zwiększenie zaangażowania w pełnione obowiązki. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca musi wybrać inne formy nagradzania. Dowiedz się, z jakich metod doceniania podwładnych możesz skorzystać, jeśli firma ma obecnie ograniczony budżet.

1. Traktuj pracowników indywidualnie

W zarządzaniu zespołem ważne jest, aby dobrze znać każdego z jego członków – co najbardziej motywuje każdego pracownika i na czym szczególnie zależy poszczególnym osobom. Dzięki temu dostosowanie odpowiednich metod doceniania będzie łatwiejsze i w pełni odpowiadać ich oczekiwaniom.

Aby tego dokonać, warto przeprowadzać systematyczne rozmowy z pracownikami i obserwować, jaka forma nagrody może być dla nich najcenniejsza np. dodatkowe dni wolne, pochwała na forum publicznym, zwiększenie elastyczności pracy itp. Wówczas można skutecznie spersonalizować świadczenia tak, aby każdy z zatrudnionych był doceniany we właściwy dla niego sposób.

2. Dziękuj za współpracę

Podstawową, choć często bagatelizowaną formą doceniania pracowników, jest pochwała i podziękowanie za codzienną pracę. Szczere i serdeczne słowa mogą bowiem wiele zdziałać – znacznie zwiększyć motywację pracowników oraz ich poczucie własnej wartości.

Warto jednak pamiętać, że również w tej kwestii zatrudnieni mogą się różnić. To oznacza, że niektórzy poczują się zmotywowani, gdy usłyszą od Ciebie słowa uznania wypowiedziane wśród innych pracowników, podczas gdy inni – mogą w podobnej sytuacji się speszyć. Jeżeli zaobserwujesz, że któryś z członków zespołu chętnie przyjmuje pochwały na forum – wykorzystaj to. Możesz podzielić się jego osiągnięciem np. na profilu firmy w mediach społecznościowych. Wówczas, nawet jeśli pracownik nie otrzyma podwyżki, to wciąż będzie miał świadomość, że jego praca jest dostrzegana i doceniana.

Niezależnie od formy podziękowania, istotne jest, aby przypominać zatrudnionym o tym, jak wiele wnoszą do codziennej pracy zespołu oraz jak ich indywidualne wysiłki przekładają się na wspólny sukces. Dzięki temu pokażesz, że w pełni doceniasz ich rolę.

3. Przedstaw możliwości rozwoju

Obserwacje rynku pracy wskazują, że pracownicy mający możliwość rozwoju w firmie, chętniej pozostają u boku dotychczasowego pracodawcy na dłużej. Co za tym idzie, ważne jest, aby zadbać o rozwój kariery zatrudnionych i wspierać ich na drodze do awansu. Nawet jeśli nie nastąpi on natychmiast, to warto stworzyć indywidualny plan, którego zrealizowanie będzie wiązać się z otrzymaniem podwyżki i/lub awansu.

Porozmawiaj zatem z pracownikiem o jego oczekiwaniach wobec rozwoju w strukturach firmy, udzielaj systematycznego feedbacku na temat pracy i zachęcaj do udoskonalania kompetencji, zapewniając wsparcie na każdym etapie ścieżki kariery. Wspólnie ustalcie cele na najbliższy czas i, jeśli to możliwe, zaoferuj zatrudnionemu odpowiednie szkolenia.

Niektórzy pracownicy czują się najbardziej zmotywowani, gdy mierzą się z wymagającymi wyzwaniami, a najbardziej docenieni – gdy firma dostrzega, jak dobrze poradzili sobie z trudnym zadaniem. W takiej sytuacji zastanów się, czy nie warto wykorzystać tego faktu. Możesz zaproponować podwładnemu udział w większym projekcie tak, aby mógł poszerzyć swoje kwalifikacje i udoskonalić umiejętności. Dzięki temu poczuje, że mu ufasz, a także dbasz o rozwój jego kariery.

W przypadku zwiększania odpowiedzialności lub przekazywania nowych obowiązków należy jednak wziąć pod uwagę, że powinno to skracać drogę do awansu. Zatrudniony, który będzie pracował więcej, najpewniej będzie oczekiwał uzyskania podwyżki w niedługim czasie.

4. Zaoferuj większą elastyczność pracy

W ramach doceniania pracowników warto jest także rozważyć zagwarantowanie większej elastyczności pracy. Jeżeli zatrudniony osiąga wiele sukcesów i angażuje się w pracę – doceń to, powiększając pulę dni wolnych, dając możliwość pracy zdalnej lub w niestandardowych, lecz dopasowanych do indywidualnych preferencji godzin pracy. Dzięki temu pracownikowi nie tylko będzie łatwiej zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, ale również będzie odczuwał większą satysfakcję z pełnionej roli. Zadbanie o odpoczynek zatrudnionego może być zatem dobrą alternatywą docenienia jego pracy, jeśli nagrody finansowe nie są obecnie dostępne.

5. Dotrzymuj słowa

Wynagrodzenie niezmiennie od lat stanowi najważniejszy powód zmiany pracy. Oznacza to, że czasem nawet pozapłacowy dodatek czy wyjątkowy benefit nie będą w stanie zastąpić podwyżki. Warto jednak przedstawić pracownikowi sytuację firmy, tak aby był on świadomy aktualnych okoliczności.

W obliczu niemożności przyznania podwyżki, warto jest podjąć próbę nagrodzenia pracownika w inny sposób. Z drugiej strony, ważna jest także szczera rozmowa na temat tego, kiedy potencjalnie będzie mógł on otrzymać wyższe wynagrodzenie. Warto jednak dokładnie przeanalizować możliwości firmy, tak, aby nie składać pracownikowi obietnic, których firma nie będzie w stanie spełnić. Wówczas może mieć to negatywny wpływ na Wasze relacje.

Chcesz skuteczniej zarządzać zespołem? Poznaj 4 błędy, których powinni unikać menedżerowie.

Wzmocnij pewność siebie pracowników. Przeczytaj, co zrobić, gdy podwładnym brakuje odwagi w codziennej pracy.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.