Blogs

Optymistyczne podejście do spotkania z rekruterem ​​​​​​​

Jak zachować spokój przed rozmową rekrutacyjną? ​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Dla wielu kandydatów, najtrudniejszym etapem poszukiwania pracy jest rozmowa rekrutacyjna. Spotkanie z rekruterem często wywołuje niemały stres i obawy. Warto poznać sposoby panowania nad emocjami, gdyż wówczas odpowiednie zaprezentowanie swojej kandydatury staje się znacznie łatwiejsze. Jak zapanować nad stresem i zadbać o pozytywne nastawienie przed spotkaniem w sprawie pracy?

Rozmowa rekrutacyjna może wywoływać silne emocje, co jest naturalną reakcją. To, jak (nie)radzisz sobie z napięciem, może jednak mieć ogromny wpływ na przebieg procesu rekrutacyjnego oraz Twoje szanse na otrzymanie pracy. Skorzystaj z poniższych porad, aby dowiedzieć się, jak skutecznie opanować stres i zachować pozytywnie nastawienie.

1. Przećwicz swoje odpowiedzi

Aby zminimalizować poziom stresu, pamiętaj o dokładnym przygotowaniu się do spotkania. Przećwicz odpowiedzi na potencjalne pytania od rekrutera i zastanów się, o co chcesz go spytać. Taka praktyka nie tylko sprawi, że poczujesz się pewniej, ale także pozwoli Ci powtórzyć wszelkie kwestie, o których w wyniku zdenerwowania możesz zapomnieć podczas rozmowy.

Możesz również poprosić bliską osobę, aby przećwiczyła z Tobą udzielanie odpowiedzi i podzieliła się szczerą informacją zwrotną na temat tego, jak sobie radzisz. Dzięki temu dowiesz się, co należy poprawić, aby na spotkaniu z rekruterem wypaść jak najlepiej. To z kolei zapewni Ci większy komfort podczas rzeczywistej rozmowy i wzmocni pewność siebie.

Pamiętaj jednak, że nie wszystko da się zaplanować. Możesz znaleźć się w sytuacji, w której rekruter zada Ci pytanie, którego się nie spodziewałeś/ spodziewałaś. W takim przypadku nie panikuj, weź głęboki oddech i poproś o chwilę na zastanowienie się. Dzięki temu zaprezentujesz swojemu rozmówcy, że potrafisz zachować spokój nawet w stresującej sytuacji.

2. Przypomnij sobie wszystkie swoje osiągnięcia

Kluczowym elementem przed spotkaniem z rekruterem jest zadbanie o pozytywne nastawienie. Przeanalizuj swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz sukcesy i uwierz w swoje możliwości. Pogratuluj sobie tego, że zaproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną i pamiętaj o swojej wartości jako kompetentnego pracownika. Dzięki temu przystąpisz do rozmowy z dużą pewnością siebie i optymizmem, a także zaprezentujesz się jako osoba świadoma swoich zalet.

Niezależnie od wyniku rekrutacji, potraktuj spotkanie z rekruterem jako kolejne doświadczenie w swojej karierze zawodowej. Jeśli rekrutacja nie zakończy się dla Ciebie powodzeniem, pozwoli Ci to szybciej zaakceptować porażkę i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.

3. Zmień sposób postrzegania rekrutera

Rozmowa z rekruterem może być znacznie bardziej stresująca, jeśli nie znasz swojego rozmówcy. Warto zatem zdobyć informacje o rekruterze, np. odwiedzając jego profil na LinkedIn czy szukając wzmianki na stronie kariery firmy, do której aplikujesz.

Pamiętaj także, że Twój rozmówca w toku kariery nieraz brał udział w spotkaniach rekrutacyjnych w roli kandydata. Na pewno zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi emocjami możesz się mierzyć. Tym samym, nie postrzegaj rekrutera jak wroga czy surowego sędziego, lecz jak osobę, która chce Cię poznać i przedstawić Ci możliwości rozwoju w firmie.

Podobną zmianę nastawienia możesz zastosować także w kontekście samego spotkania rekrutacyjnego. Aby zminimalizować stres, podejdź do niego, jak do zwykłej rozmowy. Potraktuj to jako okazję do wzajemnego poznania się i zdecydowania, czy każdej ze stron odpowiada potencjalna współpraca. Takie podejście obniża odczuwaną presję i pomaga zapanować nad stresem.

4. Zadbaj o dobre samopoczucie

Spotkanie rekrutacyjne może być znacznie przyjemniejsze i mniej stresujące, jeśli dzień wcześniej zadbasz o swoje potrzeby. Zrób dla siebie coś miłego, a także pamiętaj o odpoczynku i jakościowym śnie. Dobrym pomysłem może być wykonanie rano zestawu ulubionych ćwiczeń, dzięki którym w organizmie wytworzą się endorfiny. Przed spotkaniem nie zapomnij o pożywnym posiłku.

Pamiętaj też, że zawsze możesz podzielić się z rekruterem informacją o tym, że jesteś zestresowany/ zestresowana. To powinno pomóc w całkowitym wyeliminowaniu napięcia. Powodzenia!

Potrzebujesz więcej wskazówek? Pobierz nasz poradnik i zdobądź pracę marzeń.

Nie wiesz, o co spytać rekrutera? Tu znajdziesz podpowiedź.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.