Blogi

6 rodzajów pytań, które warto zadać rekruterowi

Dobre przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Największy entuzjazm w poszukiwaniu pracy najczęściej towarzyszy kandydatom zaraz po podjęciu decyzji o zmianie zawodowej. Zwykle do przeglądania ofert przystępują pełni nadziei i zaangażowania. Niestety zapał szybko się wyczerpuje, jeśli na odpowiedź od wybranych pracodawców trzeba poczekać. W końcu jednak pojawiają się zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, a wraz z nimi entuzjazm, ale również stres. Kluczowe staje się wówczas utrzymanie pozytywnego nastawienia i dobre przygotowanie do rozmowy z rekruterem – nie tylko w związku z odpowiadaniem na pytania, ale również z ich zadawaniem.

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej oznacza dla wielu kandydatów przede wszystkim powrót do dokumentów aplikacyjnych, etapów swojej kariery zawodowej i zdobytych doświadczeń. Niestety rzadkością pozostaje przygotowanie pytań, które sami chcą zadać rekruterowi. Tymczasem jest to element niezwykle istotny dla powodzenia w rekrutacji. Pozwala pokazać kandydatowi jego realne zainteresowanie pracodawcą i stanowiskiem, które może objąć.

Dlaczego pytania do rekrutera są ważne?

Moment, w którym kandydat i rekruter zamieniają się rolami i ten, który dotychczas odpowiadał na pytania, zaczyna je zadawać, może zupełnie zmienić charakter spotkania. Zadane wówczas pytania decydują w dużej mierze o tym, jak kandydat zostanie zapamiętany. Jest to również etap, na którym można naprawić wcześniejsze potknięcia i zabłysnąć, ale też całkowicie zepsuć dobre wrażenie z przebiegu całej rozmowy.

Ważne jest nie tyle samo w sobie zadawanie pytań, co odwoływanie się do naprawdę istotnych w rekrutacji aspektów. Wcześniejsze ich przemyślenie pozwala kandydatowi uniknąć błahych pytań oraz poradzić sobie w sytuacji, kiedy wszystkie ważne zagadnienia zostaną wyjaśnione podczas rozmowy i na koniec zwyczajnie nie będzie o co dopytać. Przygotowanie do tej części spotkania ma więc ogromne znacznie i warto o nim pamiętać.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu pytań do rekrutera powinno być zapoznanie się z dostępnymi informacjami na temat pracodawcy i prowadzonej przez niego działalności. Na ich podstawie można bowiem poznać firmę, jej miejsce na rynku i najbliższą konkurencję. Podczas spotkania można będzie zweryfikować zebrane informacje oraz ewentualne niejasności. Zasadne będą też pytania o wartości, cele i strategię firmy na najbliższe lata.

Innym pomysłem na przygotowania jest zainteresowanie się osobami powiązanymi z firmą, które najczęściej występują w mediach. Nawiązanie podczas rekrutacji do informacji zawartych w wypowiedziach prasowych pomaga zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

Przygotowanie pytań można również powiązać ze stanowiskiem, którego dotyczy rekrutacja. Pytania mogą dotyczyć zarówno miejsca w strukturze, jak i planów firmy wobec rozwoju pracownika, który je zajmie. Dobrym pomysłem jest m.in. pytanie o przewidzianą ścieżkę kariery, perspektywy awansu oraz sposoby mierzenia efektywności pracy na stanowisku.

Pytania do rekrutera

O ile wiele kwestii może zainteresować nas podczas rozmowy, o tyle dobrą praktyką jest również wcześniejsze przygotowanie kilku pytań „na wszelki wypadek”. Do wyboru są zarówno pytania związane z firmą, zespołem, stanowiskiem, jak i dalszym przebiegiem rekrutacji.

1. Historia stanowiska

Zapytaj o genezę wakatu, na który prowadzona jest rekrutacja. Czy jest to nowe stanowisko, czy poprzednia osoba odeszła bądź awansowała? Dzięki temu zyskasz szerszy kontekst roli, a także perspektywę rozwoju w strukturze firmy.

2. Unikalne zalety pracy w firmie

Zapytaj, co wyróżnia ofertę pracodawcy na rynku. Dlaczego warto dla niego pracować? Jeśli rekruter jest jednocześnie pracownikiem firmy, możesz zapytać o aspekty pracy, które osobiście ceni najbardziej.

3. Kompetencje

Zapytaj rekrutera, jakie kompetencje powinien mieć jego zdaniem pracownik na stanowisku, którego dotyczy rozmowa. Pozwoli to na jeszcze lepsze zorientowanie się, kogo właściwie poszukuje firma, na jakie wartości zwraca uwagę oraz jakie kompetencje są najcenniejsze.

4. Codzienna praca

Zapytaj o to, jak wygląda typowy dzień lub tydzień pracy na stanowisku. Dowiedz się, czy praca wymaga podróży służbowych albo wiąże się z innymi, nieoczywistymi zobowiązaniami, które mogą wyniknąć podczas pełnienia obowiązków.

5. Zespół

Poproś o więcej informacji na temat zespołu, do którego możesz dołączyć, i jego miejsca w strukturze firmy. Ile osób należy do zespołu? Jakie funkcje pełnią jego członkowie? Jaka atmosfera w nim panuje i kto nim zarządza? Te informacje pozwolą ocenić możliwość szybkiej integracji ze współpracownikami i przygotować się na ewentualne spotkanie z zespołem.

6. Kolejne etapy rekrutacji

Na sam koniec można dopytać o planowane dalsze kroki w procesie rekrutacyjnym. Dowiedz się, ile etapów jest przewidzianych, ile może zająć podjęcie decyzji i kiedy możesz liczyć na informację zwrotną. Warto przy tym podkreślić, że masz nadzieję na kontakt niezależnie od rezultatów procesu rekrutacyjnego.

Zadawanie odpowiednich pytań pozwala kandydatowi nie tylko na sprawdzenie czy firma jest miejscem pracy, którego w rzeczywistości szuka, ale również szansą na zaprezentowanie swojego zainteresowania możliwością współpracy. Odpowiedzi rekrutera nakreślają zwykle obraz pracy w organizacji i pozwalają kandydatowi zweryfikować na ile odpowiadają one na jego oczekiwaniom. Kluczem do sukcesu pozostaje jednak solidne przygotowanie – zarówno do odpowiadania na pytania, jak i ich zadawania.

 

Przygotowujesz się do podjęcia decyzji o zmianie pracy? Sprawdź nasze aktualne oferty.

Rozmowa rekrutacyjna masz już za sobą? Zadaj sobie kilka pytań, które pomogą Ci ocenić czy jest to praca dla Ciebie.

Autorka: Maja Wojciechowska, Senior Recruitment Partner w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.