Blogi

Wymierne rezultaty pracy – jak je przedstawić w CV?

Konkretne przykłady w CV, które potwierdzą Twoje osiągnięcia

Alicja Malok

Jedną z najważniejszych cech dobrego CV jest przedstawianie informacji w sposób konkretny i jednoznaczny. Doprecyzowanie swoich osiągnięć wynikających z dotychczasowych obowiązków służbowych lub posiadanych kompetencji pozwala bowiem osobie prowadzącej rekrutację lepiej poznać profil kandydata. To z kolei stanowi duże ułatwienie w podejmowaniu ostatecznej decyzji o przyjęciu bądź odrzuceniu aplikacji. Jak zatem wymiernie zaprezentować swoje sukcesy w CV?

Zachęcające i profesjonalne CV wcale nie bazuje na ilości przedstawionych informacji, a na ich jakości. Liczne frazesy czy sztampowe sformułowania zwykle niewiele mówią o umiejętnościach i możliwościach kandydata, co może mieć negatywny wpływ na ogólny odbiór przesłanej aplikacji. Przygotowując CV, postaw na konkretne przykłady.

Osiągnięcia w CV – tylko mierzalne i skonkretyzowane

Nie ulega wątpliwości, że zarówno każdy kandydat, jak i rekruter czy pracodawca może inaczej definiować sukcesy zawodowe. Dlatego też tak ważne jest zaprezentowanie przykładów, które dokładniej określą Twoje zdolności, możliwości oraz potencjał.

W wielu przypadkach wymiernym osiągnięciem lub rezultatem pracy będą liczby – i wcale nie trzeba pełnić funkcji związanej ze sprzedażą, aby je zebrać. Możesz podać wartościowe, konkretne osiągnięcia także wtedy, gdy zarządzasz zespołem i projektami, współpracujesz z klientami, cechujesz się dużą produktywnością i podejmujesz aktywności na rzecz rozwoju osobistego.

Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu i poznaj blisko 30 przykładów na skonkretyzowanie rezultatów swojej pracy w CV. Wybrane informacje wpisz do sekcji związanej z doświadczeniem zawodowym jako podpunkt do obowiązków służbowych na dotychczasowych stanowiskach.

1. Zarządzanie zespołem

Stanowisko menedżerskie wymaga posiadania wielu ważnych umiejętności – komunikacyjnych, przywódczych, podejmowania decyzji, elastyczności. Aby je podkreślić i przedstawić wymierne efekty swojej pracy w roli kierowniczej, możesz podać:

  • Liczbę osób, którymi zarządzasz
  • Liczbę lokalizacji (filii), za które jesteś odpowiedzialna_ odpowiedzialny
  • Wskaźnik rotacji pracowników w zespole
  • Liczbę podwładnych, którzy uzyskali awans

2. Zarządzanie projektem lub współpracą z klientem (account management)

Role związane z zarządzaniem projektem lub profilem klienta bywają bardzo różnorodne. Bez podania szczegółów osiągnięć, osoba zapoznająca się z Twoim CV, nie będzie w stanie wiele z tego wywnioskować. Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, wpisz do dokumentu:

  • Liczbę projektów lub profili klientów, którymi zarządzasz
  • Liczbę projektów zakończonych sukcesem
  • Odsetek projektów zrealizowanych zgodnie z harmonogramem lub wcześniej, przed terminem
  • Odsetek utrzymanych współprac z klientami
  • Liczbę nowych projektów lub współprac z klientami podjętych na przestrzeni miesięcy/ lat
  • Liczbę budżetów, za które odpowiadasz
  • Wartość negocjowanych umów z klientami wyrażona w PLN
  • Wskaźnik zadowolenia klientów, z którymi współpracujesz

3. Produktywność i skuteczność działania

Obecnie jedną z bolączek rynku pracy jest zwiększanie i podtrzymywanie wysokiej produktywności pracowników. Jeżeli uważasz, że na co dzień wykazujesz się dużą wydajnością i efektywnością, uargumentuj to konkretnymi, wymiernymi przykładami. Wyróżnij się spośród innych kandydatów i przyciągnij uwagę rekrutera, wpisując do CV:

  • Liczbę zadań (obowiązków służbowych), którymi zajmujesz się na co dzień lub na przestrzeni tygodnia
  • Liczbę rozmów – z klientami, inwestorami, interesariuszami, które zazwyczaj podejmujesz na przestrzeni tygodnia/ miesiąca
  • Wskaźnik odpowiedzi na zapytania
  • Liczbę problemów klientów lub zgłaszanych „ticketów”, które zazwyczaj rozwiązujesz w ciągu tygodnia/ miesiąca
  • Różnicę w czasie rozwiązywania problemów lub zamykania projektów po wdrożeniu Twoich usprawnień
  • Liczbę spotkań, które prowadziłaś_ prowadziłeś
  • Kwotę pieniędzy zaoszczędzonych w wyniku prowadzonych przez Ciebie negocjacji
  • Wskaźnik wzrostu udziału firmy w rynku
  • Odsetek osiągniętych celów lub procent realizacji targetu

4. Rozwój osobisty

Otwartość na rozwój i naukę to postawa, której poszukują pracodawcy. Podejście ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania wiedzy, czyli tzw. lifelong learning nie tylko pozwala budować eksperckość i zachować wysoką efektywność w pracy, ale również pozytywnie wpływa na satysfakcję z życia. Jeżeli podejmujesz aktywności na rzecz rozwoju osobistego, skonkretyzuj je, podając:

  • Liczbę oraz rodzaj odbytych kursów
  • Liczbę oraz rodzaj uzyskanych kwalifikacji lub certyfikacji
  • Liczbę oraz rodzaj umiejętności zdobytych na przestrzeni lat
  • Liczbę nagród lub wyróżnień
  • Liczbę pracowników, których szkoliłaś_ szkoliłeś lub prowadziłaś_ prowadziłeś w procesie mentoringu
  • Liczbę Twoich awansów

Jak monitorować efekty swojej pracy?

Wymierne rezultaty oraz mierzalne osiągnięcia to bardzo ważny element CV. Niewątpliwie wyróżni Cię na tle innych kandydatów i zaimponuje rekruterowi. Zanim jednak umieścisz wyniki oraz liczby w dokumentach aplikacyjnych, musisz je odpowiednio zebrać. Istnieje kilka sposobów na monitorowanie postępów w pracy.

Jednym z nich jest odwoływanie się do popularnych wskaźników, np. KPI, które dotyczą efektywności. Takie mierniki wykorzystywane są w wielu organizacjach i dostęp do nich ma zarówno pracownik, jak i jego szef. Jest to duże ułatwienie w śledzeniu postępów i wdrażania działań naprawczych.

Aby nie zapomnieć o konkretnych wynikach i sukcesach, możesz również prowadzić dziennik. Regularnie zapisuj swoje osiągnięcia i kluczowe liczby, aby śledzić to, jak ulepszasz swoją pracę. Tak uporządkowane i konkretne informacje będą przydatne nie tylko w kontekście przygotowywania CV, ale i Twojego rozwoju.

Dużą pomocą w zbieraniu informacji dotyczących efektów Twojej pracy będą także narzędzia technologiczne. Obecnie istnieje wiele intuicyjnych, bezpłatnych aplikacji pozwalających zwiększyć produktywność, a także monitorujących lub pomagających planować dzień pracy i listę zadań do wykonania. Na pewno znajdziesz taką, która pomoże zmierzyć wskaźniki, na których zależy Ci najbardziej.

Chcesz osiągnąć sukces w rekrutacji? Przejdź przez cały proces zmiany pracy z kompleksowym poradnikiem Hays.

Czy wiesz, czego spodziewać się na rynku w najbliższych miesiącach? Zapoznaj się z przeglądem najnowszych trendów.


Alicja Malok

Senior Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.