Blogi

​​​​​​​Czy wyższe zarobki powinny być jedynym powodem do zmiany pracy?

Aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy aplikowaniu do nowej organizacji​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Wybór odpowiedniej oferty pracy stanowi niemałe wyzwanie, szczególnie gdy rynek pracy obfituje w ciekawe możliwości rozwoju zawodowego. Często zdarza się, że pracownicy decydują się na zmianę pracy wyłącznie ze względu na perspektywę uzyskania wyższych zarobków w innej firmie. Jest jednak wiele innych czynników, które są równie istotne i udowadniają, że nie tylko pieniądze są ważne. Czy warto zatem podjąć się innej pracy, gdy jedynym powodem jest chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia?

Choć perspektywa wyższych zarobków jest przekonywująca, pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę również inne elementy oferty. Być może któryś z nich, po dokładniejszej analizie, okaże się bardziej zachęcający lub przeciwnie – zupełnie nieatrakcyjny, co pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję. Zastanów się zatem nad poniższymi kwestiami.

Czy przyjęcie tej oferty wpłynie na rozwój Twojej kariery?

Porównaj możliwości rozwoju, które oferuje Ci obecny pracodawca z tymi, które zyskasz przyjmując nową ofertę. Weź pod uwagę, na jakim etapie kariery jesteś i zastanów się, jak wpłynie na nią zmiana miejsca zatrudnienia. Zdobądź informacje na temat proponowanych szkoleń, konferencji branżowych czy dofinansowania do nauki języka obcego.

Przemyśl tę kwestię również pod kątem poszerzania sieci kontaktów i poczucia satysfakcji. Być może istnieje element, z którego będzie trzeba zrezygnować i wówczas wyższe wynagrodzenie okaże się niewystarczającą rekompensatą innych strat. Przeanalizuj zatem swój plan kariery tak, aby mieć pewność, że podjęcie się nowej pracy nie będzie szło w parze z koniecznością zignorowania swoich potrzeb. Dzięki temu będziesz w zgodzie ze sobą i racjonalnie zainwestujesz w rozwój swojej kariery.

Czy utożsamiasz się z wartościami i misją firmy?

Czynnikiem, który może związać pracownika z daną organizacją na dłużej, są spójne cele i wartości. Zwiększają zaangażowanie i konsekwencję w działaniu, a także budują poczucie przynależności. Przeanalizuj zatem misję organizacji i poczytaj o tym, co liczy się dla niej najbardziej. Być może zadania, które potencjalnie będziesz wykonywać w nowej roli, przyczynią się do dalszego umacniania wartości firmy lub realizacji jej wizji.

Zastanów się więc, jakie emocje budzi w Tobie ten aspekt oferty i czy jest to dla Ciebie atrakcyjne. Może również okazać się, że praca w tej organizacji poszerzy Twoje horyzonty lub uwrażliwi Cię na ważne, społeczne kwestie. Przemyśl zatem, na ile misja firmy jest Ci bliska i czy utożsamiasz się z wartościami, którymi się kieruje. Jeśli nie – zastanów się, czy praca dla organizacji działającej wbrew wyznawanym przez Ciebie zasadom jest w stanie zaoferować poczucie satysfakcji. Możliwe, że dobre zarobki nie wystarczą i w niedalekiej przyszłości ponownie będziesz szukać pracy. Dzięki analizie misji firmy będzie Ci łatwiej zadecydować, czy dołączenie do nowego zespołu jest właściwym krokiem.

Czy nowa organizacja zagwarantuje Ci poczucie szczęścia i spełnienia?

Kwestia zadowolenia i spełnienia w pracy jest tą, która ma kluczowe znaczenie w perspektywie stałego zatrudnienia. Ma ona bowiem duży wpływ na zaangażowanie i konsekwencję w wykonywaniu zadań. Warto więc wziąć pod uwagę emocje, które wywołuje w Tobie myśl o zmianie organizacji. Jeżeli jest to ekscytacja związana wyłącznie z wysokością przyszłych zarobków, to podjęcie takiej decyzji może być zgubne. Przewidzenie swojej satysfakcji z nowej pracy jest trudne, aczkolwiek pomocną może być wówczas intuicja, której warto zaufać. W końcu w wielu przypadkach pierwsze wrażenie najczęściej okazuje się trafne.

Weź zatem pod uwagę wszystkie odczucia, które towarzyszyły Ci podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Być może udało Ci się wyłapać coś, co miałoby decydujące znaczenie w kontekście dalszej współpracy. Zastanów się, jak przebiegło spotkanie i jaki stosunek miał wobec Ciebie rekruter lub rekrutujący menedżer. Porównaj także swoje oczekiwania sprzed rozmowy z informacjami, które zostały Ci przekazane. Czy po zakończeniu spotkania towarzyszył Ci równie silny entuzjazm i zaciekawienie? Przeanalizowanie tych elementów pozwoli Ci spojrzeć na sprawę z różnych perspektyw, a tym samym – podjąć jak najlepszą decyzję.

Pamiętaj też, że emocje, które będą Ci towarzyszyły podczas pracy mogą mieć wpływ na Twoje wyniki i ogólne samopoczucie. Zatem jeśli kwestia wyższego wynagrodzenia jest jedyną, którą oceniasz jako atrakcyjną, warto zastanowić się czy przyjęcie danej oferty rzeczywiście będzie dobrym krokiem.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.