Blogi

​​​​​​​Gdy pracownik traci zainteresowanie pracą

Oznaki, że pracownik wkrótce może złożyć wypowiedzenie ​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Wielu pracowników podejmuje decyzję o zmianie pracy bez uprzedniej rozmowy z menedżerem. Stąd też złożenie wypowiedzenia bywa dla firmy zaskoczeniem i powoduje niemałe zamieszanie. Aby w porę uniknąć odejścia wartościowego członka zespołu i ograniczyć potencjalny stres, każdy menedżer powinien potrafić rozpoznać kilka zachowań pracowników, które mogą sugerować zamiar opuszczenia firmy. Jak rozpoznać, że zatrudniony może poszukiwać nowego miejsca pracy?

Brak szczerej komunikacji pomiędzy pracownikiem a menedżerem może być przyczyną niemałych problemów we współpracy. Jest to szczególnie zauważalne, gdy podwładny nieoczekiwanie składa wypowiedzenie. Jeżeli podejrzewasz, że członek Twojego zespołu stopniowo traci zainteresowanie pracą, zapoznaj się z poniższymi zachowaniami.

Możliwe, że to ostatni moment na zatrzymanie go w organizacji.

1. Częstsze korzystanie z telefonu

Oznaką, która może wskazywać na to, że podwładny stracił zainteresowanie pracą, jest wzmożona reakcja na rozpraszające bodźce. Może to oznaczać zarówno częstsze korzystanie z telefonu, jak również wielokrotne odchodzenie od biurka i nieumiejętne zarządzanie czasem swojej pracy.

Używanie telefonu komórkowego może wskazywać na rozmowy z rekruterami lub przeglądanie ofert pracy. Nie należy jednak odbierać tego w sposób jednoznaczny. Warto mieć na uwadze, że w życiu pracownika może dziać się coś, co wymaga od niego np. częstszego kontaktu telefonicznego z rodziną. Pamiętaj zatem, aby systematycznie analizować tę sytuację i jeśli budzi to Twój niepokój – podczas prywatnej rozmowy zapytaj pracownika, czy wszystko jest w porządku.

2. Obniżona produktywność

Zdarza się również, że pracownik, który planuje odejść z organizacji, przestaje angażować się w pełnione obowiązki. Będzie także częściej odpuszczał w swoich staraniach i wykonywał zadania z mniejszą rzetelnością.

W takiej sytuacji warto również przyjrzeć się zachowaniom pracownika podczas spotkań zespołowych. Milczenie lub niechętne angażowanie się w przyszłe działania może potencjalnie wskazywać na to, że pracownik planuje opuścić organizację w najbliższym czasie i ma świadomość, że nie będzie już częścią danego projektu.

3. Niższa frekwencja

Pracownik, który planuje odejść z pracy, może również częściej się spóźniać i chętniej wykorzystywać pojedyncze dni urlopowe, zawiadamiając o tym menedżera z krótkim wyprzedzeniem czasowym. Warto pamiętać, że nie wszystko da się zaplanować i w niektórych przypadkach pójście na urlop może być konieczne. Jeżeli jednak zauważysz, że takie sytuacje zdarzają się coraz częściej – nie bagatelizuj ich. Mogą one bowiem stanowić przesłankę utraty zaangażowania w pracę lub uczestnictwa w procesach rekrutacyjnych.

4. Dystansowanie się

Zwróć również uwagę na relacje z zespołem. Częstsze zachowywanie dystansu, unikanie rozmów ze współpracownikami czy niechętne integrowanie się mogą bowiem wskazywać na to, że pracownik planuje odejść z organizacji. Nie należy jednak postrzegać tej sytuacji w sposób jednoznaczny. Oddalenie się od reszty zatrudnionych może w końcu wynikać również z trudnego okresu, z którym pracownik zmaga się w prywatnym życiu. W takiej sytuacji warto porozmawiać z pracownikiem. Możliwe, że mierzy się z trudnościami, z jakimi można mu pomóc lub wesprzeć go w rozwiązaniu problemu.

5. Częstsze konflikty

Zachowaniem, które może wskazywać na to, że podwładny najprawdopodobniej poszukuje innej pracy, jest niedogadywanie się z bezpośrednim przełożonym lub decydentami w firmie. Jeśli w ostatnim czasie miała miejsce sytuacja, w której pracownik nie otrzymał podwyżki, jego wniosek urlopowy nie został zaakceptowany czy został zwiększony zakres jego obowiązków, to możliwym jest, że teraz odczuwa rozgoryczenie, a w konsekwencji – częściej wchodzi w konflikty ze współpracownikami i mniej angażuje się w pracę.

Co dalej?

Jeżeli zauważasz powyższe oznaki, przede wszystkim zachowaj spokój. Nie zawsze muszą one bowiem oznaczać, że pracownik planuje odejść z firmy. Dokładnie przeanalizuj czas trwania tej sytuacji, zastanów się, co mogło mieć na nią wpływ i szczerze porozmawiaj z pracownikiem.

Jeżeli okaże się, że zmaga się z chwilową stagnacją lub ma problemy w życiu prywatnym – zaproponuj mu odpoczynek lub wsparcie psychologa. W takich sytuacja świetnie sprawdzają się pracownicze benefity związane ze zdrowiem psychicznym i dobrostanem, np. bezpłatne konsultacje z terapeutami.

Jeśli jednak podwładny wyzna, że poszukuje nowej pracy, to zweryfikuj czy istnieje coś, co mogłoby zmienić jego plany. Jeśli nie – uszanuj jego decyzję i zacznij planować rekrutację, aby uniknąć przestoju w funkcjonowaniu firmy.

Pracownik ostatecznie złożył wypowiedzenie? Przeczytaj, jak zareagować na jego odejście lub zleć nową rekrutację ekspertom Hays.

Zaangażowanie podwładnych to podstawa sprawnie funkcjonującego zespołu. Dowiedz się, jak motywować wieloletnich pracowników.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.