Blogi

​​​​​​​Kluczowe pytania, które pomogą Ci lepiej poznać potencjalnego pracodawcę

​​​​​​​6 kwestii, które warto poruszyć na rozmowie rekrutacyjnej

Agnieszka Kolenda

W dobie rynku kandydata profesjonaliści z cennymi kompetencjami mają dużą dowolność wyboru pracodawcy. Co za tym idzie, często porównują kilka ofert pracy i z większą odwagą negocjują warunki zatrudnienia. Możliwe, że dotyczy to również Ciebie. Aby wybrać jak najlepszą propozycję zawodową, warto dobrze zapoznać się z profilem firmy, zadając odpowiednie pytania na spotkaniach z rekruterami. Jakie kwestie warto poruszyć na rozmowie o pracę?

Obecnie, w wielu branżach popyt na umiejętności specjalistów znacznie przewyższa faktyczną podaż. Oznacza to, że pracodawcy niejednokrotnie konkurują o najlepszych profesjonalistów. Z kolei kandydaci, aby zweryfikować, czy propozycje firm są dla nich atrakcyjne, dokładnie analizują profile pracodawców i zadają wnikliwe pytania rekruterom. Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, aby dowiedzieć się, jak przeprowadzić taką ocenę podczas rozmowy w sprawie pracy.

Ocena firmy

Rozmowa rekrutacyjna jest doskonałą okazją do poznania potencjalnego pracodawcy. Pozwala zbadać priorytety firmy oraz rozeznać się w kulturze organizacyjnej, oczekiwaniach wobec pracowników i oferowanych możliwościach zawodowych.

Warto dodać, że spotkanie z przedstawicielem organizacji jest szczególnie istotne, gdy aplikujesz na role pełnione w modelu hybrydowym lub w pełni zdalnym. Wówczas możliwe jest zbadanie, czy potencjalny pracodawca będzie w stanie zaoferować Ci odpowiednie wsparcie oraz narzędzia i najnowsze technologie, niezbędne w codziennej pracy poza biurem.

Kluczowe pytania

Jeżeli przygotowujesz się do rozmowy o pracę i chcesz dowiedzieć się, czy dana organizacja będzie dla Ciebie odpowiednim miejscem, zadaj poniższe pytania rekruterowi. Dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć właściwą decyzję zawodową.

1. Jaka jest misja organizacji?

Pytanie o cel firmy jest bardzo ważne w podejmowaniu decyzji, bowiem pozwala na poznanie wartości organizacji. Jeśli są one spójne z tymi, którymi kierujesz się na co dzień, być może praca w danej firmie da Ci poczucie spełnienia oraz satysfakcji zawodowej. Niewątpliwie wpłynie to również na Twoją motywację. Ważne jest także, aby dowiedzieć się, w jaki sposób będziesz realizować założenia firmy i jej cel w swojej nowej roli.

2. Jakie są obecne priorytety firmy? Czy zmieniły się na przestrzeni lat?

Zadając to pytanie, możesz dowiedzieć się, czy firma ma silną pozycję na rynku oraz jak się rozwija. Być może będziesz również w stanie ocenić, czy odpowiednio dostosowała swoje działania do nowej ery pracy lub na jakim etapie tego procesu się znajduje. Poruszając tę kwestię, zdobędziesz także rozeznanie w tym, jaką rolę będziesz odgrywać w zaplanowanych działaniach organizacji.

3. W jaki sposób firma wspiera pracowników w rozwoju?

Możliwość nauki i ciągłego rozwoju zawodowego są niezmiennie ważnym aspektem dla profesjonalistów. Jeżeli jest to także Twój cel, zapytaj rekrutera o to, w jaki sposób firma udoskonala kompetencje pracowników, jakie szkolenia oferuje oraz czego możesz nauczyć się w nowej roli.

Jednocześnie ważne jest, aby oferowane możliwości rozwojowe były dostosowane do aktualnych potrzeb rynku. Jeśli więc porównujesz kilka podobnych ofert pracy, zwróć uwagę na to, czym różni się pakiet szkoleń w firmach, do których aplikujesz.

4. Jak zarządzane są zespoły hybrydowe?

Zarządzanie zespołami, które praktykują hybrydowy model pracy, wymaga od menedżerów większego zaangażowania i dokładniejszego usystematyzowania procesów. Jeżeli zatem planujesz dołączyć do firmy, w której będziesz pracować zdalnie lub hybrydowo – warto poruszyć tę kwestię. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić skuteczność komunikacji oraz współpracy w zespole.

5. W jaki sposób firma promuje swoją kulturę organizacyjną wśród zespołów hybrydowych/ zdalnych?

Kultura organizacyjna jest istotnym elementem każdej firmy, jednak nie zawsze w pełni odpowiada ona wszystkim pracownikom. Z tego powodu, warto jest ją dobrze poznać jeszcze przed rozpoczęciem pracy i dowiedzieć się, jak funkcjonuje w przypadku zespołów, które praktykują niestacjonarne modele pracy.

6. Jakiego wsparcia mogę oczekiwać, pracując zdalnie?

Jest to niezwykle ważna kwestia, dzięki której będziesz mógł/ mogła poznać, jak m.in. funkcjonuje proces on-boardingu w firmie. Aby sprawnie dołączyć do zespołu i skutecznie pełnić swoje obowiązki w przyszłości, zapytaj rekrutera o to, jaki sposób komunikacji preferuje firma, jakie narzędzia oraz rozwiązania technologiczne będą Ci udostępnione oraz co będzie Ci niezbędne w pierwszych dniach pracy.

Warto również zapytać o to, w jaki sposób utrzymywane są relacje na linii pracownik-przełożony. Dzięki temu zyskasz rozeznanie w tym, czy funkcjonujące praktyki są dla Ciebie atrakcyjne i wystarczające w codziennej pracy.

Chcesz lepiej poznać profil firmy przed spotkaniem z rekruterem? Przeczytaj, skąd pozyskać najważniejsze informacje o organizacji.

Twoja rozmowa rekrutacyjna będzie przeprowadzana w formie spotkania panelowego? Dowiedz się, jak się do niego przygotować.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.