Blogi

​​​​​​​Specjalista na określony czas

​​​​​​​Jak rekrutować do pracy projektowej?

Bartosz Dąbkowski

Organizacje coraz częściej decydują się na zatrudnianie specjalistów na z góry określony czas. W ciągu ostatnich lat liczba pracowników tymczasowych oraz osób wykonujących obowiązki w oparciu o outsourcing procesów czy kontrakty B2B znacznie wzrosła. O wykwalifikowanego pracownika czasowego nie jest łatwo, gdyż firmy niejednokrotnie muszą rywalizować o ich zainteresowanie. Jakie działania powinny podjąć organizacje, aby skutecznie pozyskiwać pracowników na określony czas?

Dynamicznie rozwijający się rynek przekłada się na nowe trendy w zatrudnieniu. Jednym z nich jest popularyzacja pozaetatowych form współpracy. Mają one obopólne korzyści i oferują ciekawe możliwości. Dla firm jest to m.in. szansa na elastyczne zarządzanie kosztami pracy, podczas gdy dla specjalistów – udział w interesujących projektach i zdobywanie różnorodnego doświadczenia.

Przeczytaj wyniki badania poświęconego nowoczesnym formom zatrudnienia.

Organizacje, które decydują się na tę formę współpracy, muszą jednak wiedzieć, jak skutecznie pozyskać najlepszych współpracowników. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy?

1. Szczegółowo zaprezentuj rolę

Sposób przedstawienia zakresu obowiązków może zaważyć na decyzji kandydata. Zadbaj zatem o to, aby opis stanowiska był jasny i szczegółowy. Warto również odwołać się do korzyści płynących ze współpracy z firmą w określonej roli. Pracownicy czasowi cenią sobie ciekawe i rozwijające projekty, stąd też w komunikacji należy podkreślić, że organizacja je gwarantuje.

Zdefiniuj konkretne obowiązki oraz wyjaśnij, dlaczego to doświadczenie będzie wartościowym dodatkiem do portfolio kandydata. Jest to bowiem aspekt kluczowy dla osób pracujących projektowo.

Pamiętaj również, aby ustalić rozsądne ramy czasowe współpracy. Kandydaci mogą nie być zainteresowani projektem, który wydaje się źle rozplanowany oraz wymagający od nich ciągłego pośpiechu i działania pod presją.

2. Zagwarantuj elastyczność

Poza możliwością rozwoju i poczuciem satysfakcji, dla pracowników czasowych równie ważna jest kwestia elastyczności. W toku rekrutacji ustalcie więc model pracy, który będzie odpowiedni dla obu stron i nie wpłynie negatywnie na realizację przypisanych zadań. Szczera rozmowa o potrzebach kandydata jest doskonałą praktyką, dzięki której możliwe jest wypracowanie optymalnych kompromisów. Dzięki temu firma może zyskać przewagę nad konkurencyjnymi organizacjami i pozyskać najlepszego pracownika.

Pamiętaj jednak, że elastyczność niesie za sobą konieczność zadbania o inne aspekty. W przypadku pracy zdalnej jest to m.in. zagwarantowanie dostępu do niezbędnych narzędzi czy udostępnienie właściwych programów. Upewnij się zatem, że deklaracje składane kandydatowi znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, a nowy pracownik będzie posiadał wszystko, co niezbędne do pracy.

3. Zaoferuj możliwość pracy w przyszłości

Mimo że wiele pracowników świadomie rezygnuje z pracy etatowej i decyduje się na pracę projektową, to część traktuje nowoczesne formy zatrudnienia jako rozwiązanie tymczasowe. Zdarza się, że część z nich rezygnuje z elastyczności i zmienia swoje przyzwyczajenia, dążąc do większej stabilizacji w życiu zawodowym.

W takim przypadku warto przemyśleć kwestię potencjalnej kontynuacji współpracy w przyszłości, która będzie opierała się na innym rodzaju umowy. Dla niektórych kandydatów perspektywa stałego zatrudnienia w firmie, po wygaśnięciu umowy tymczasowej, może być bardzo atrakcyjna. Jeśli jest to rozwiązanie korzystne i realnie rozważane przez organizację, to warto wykazać się elastycznością i zakomunikować ten fakt kandydatowi.

4. Planuj rekrutację z wyprzedzeniem, ale rozsądnie

Nowoczesne formy zatrudnienia są aktualnie bardzo popularne zarówno wśród firm, jak i specjalistów. Warto więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom kandydatów i zaplanować sprzyjający im proces rekrutacyjny. Skonkretyzuj zatem w jakiej formie odbędzie się rozmowa rekrutacyjna oraz z ilu etapów będzie się składać.

Najlepsi pracownicy czasowi i kontraktorzy są zatrudniani szybko ze względu na wysokie zapotrzebowanie na ich kompetencje. Zadbaj więc o sprawny proces decyzyjny, pamiętając jednocześnie o zdrowym rozsądku i rzetelnej analizie profilu kandydata. Dzięki temu zwiększysz szansę na to, że najlepszy specjalista zdecyduje się dołączyć do organizacji zanim otrzyma ofertę od konkurencji.

5. Zadbaj o poczucie przynależności

Chcąc wzbudzić sympatię i zaufanie u potencjalnego pracownika czasowego spraw, aby poczuł się częścią zespołu jeszcze przed dołączeniem do firmy. Dobra atmosfera, komfort psychiczny i poczucie przynależności jest niezwykle ważne, również w pracy czasowej. W sposób znaczny wpływa na efektywność i motywację.

Najpierw należy zakomunikować fakt dołączenia nowego współpracownika w zespole – wskazać powody podjęcia decyzji o rekrutacji, określić jak długo nowa osoba będzie w firmie oraz w jaki sposób będzie ona wspierać pracę poszczególnych członków zespołu. Dzięki temu usprawnisz pierwszy etap współpracy, gdy wszyscy będą musieli się poznać.

Gdy pracownik czasowy dołączy już do organizacji, przedstaw go pozostałym pracownikom i stopniowo wdrażaj w struktury firmy. Wspieraj go szczególnie w pierwszych dniach pracy, również poprzez wspólną analizę postępów jego działań. Dzięki temu wykażesz swoje zainteresowanie i zbudujesz fundament dobrych, partnerskich relacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy tymczasowej? Przeczytaj, jakie korzyści należy komunikować kandydatom.

Zastanawiasz się, jak skrócić czas rekrutacji pracowników czasowych? Tu znajdziesz odpowiedź.


Bartosz Dąbkowski

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.