Blogi

ACCA i CIMA

Którą certyfikację wybrać?

Ewa Pietrys

Obecnie w rekrutacjach na stanowiska finansowe można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na kandydatów posiadających profesjonalne certyfikaty międzynarodowe. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się przystąpić do zdobywania tych kwalifikacji, rozpoczynając proces certyfikacyjny często jeszcze podczas studiów. Co wpływa na powodzenie takich certyfikacji? Przede wszystkim stanowią one honorowane na całym świecie potwierdzenie ugruntowanej wiedzy pracownika. Ponadto programy certyfikacyjne rozwijają kwalifikacje, cieszą się uznaniem pracodawców i podnoszą atrakcyjność kandydata na rynku pracy. Jednak którą z certyfikacji wybrać?

Czym jest ACCA?

ACCA, czyli Association of Chartered Certified Accountants, stanowi jeden z najbardziej popularnych i elitarnych międzynarodowych certyfikatów powiązanych z finansami i księgowością. Umożliwia zdobycie i ustrukturyzowanie wiedzy na temat szerokiego zakresu zagadnień z obszaru audytu, podatków, księgowości, rachunkowości, prawa i planowania strategicznego. Certyfikacja ACCA jest przeznaczona dla osób, które jako potencjalni pracownicy chcą zdobyć przewagę na rynku, a tym samym uzyskać wyższe zarobki w obszarze doradczym – zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. 

Obecnie w Polsce jest 2000 członków organizacji ACCA. Jak zdobyć tę kwalifikację? Certyfikacja opiera się na trzech fundamentach: wiedzy (14 egzaminów), doświadczeniu (3-letnie doświadczenie w finansach) i etyce (test online). Na niektórych uczelniach wyższych, przykładowo na kierunku finanse i rachunkowość, dzięki akredytacji ACCA istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z części wymaganych egzaminów. Na studiach pierwszego stopnia można uzyskać do siedmiu zwolnień, natomiast na studiach drugiego stopnia nawet do dziewięciu. W przypadku, gdy studenci chcą kontynuować zdawanie egzaminów we własnym zakresie, a podczas studiów nie zrealizowali przedmiotów certyfikowanych, otrzymują cztery zwolnienia. Warto pamiętać, że podczas studiów egzaminy certyfikowane przez organizację odbywają się w języku polskim, natomiast w innych przypadkach jest to już język angielski.

Tempo, w jakim można uzyskać certyfikat ACCA jest kwestią indywidualną – średnio jest to 3-5 lat. Pytania egzaminowe skonstruowane są w sposób kompleksowy, który umożliwia sprawdzenie wiedzę oraz umiejętności kandydata, a także poznanie sposobu, w jaki konstruuje wnioski. W wyznaczonych ośrodkach egzaminacyjnych, dwa razy do roku można przystąpić do zdawania poszczególnych przedmiotów z programu certyfikacji ACCA.

Czym jest CIMA?

CIMA, czyli Chartered Institute of Management Accountants, dedykowany jest profesjonalistom z dziedziny rachunkowości zarządczej. Podobnie jak ACCA, certyfikacja CIMA na całym świecie jest uznawana przez pracodawców i postrzegana jako bardzo prestiżowa kwalifikacja. Główny nacisk w programie CIMA kładziony jest na kompetencje z obszaru finansów przedsiębiorstwa. Dzięki kwalifikacjom potwierdzonym przez CIMA, pracownik posiada gruntowną wiedzę i kompetencje z zakresu finansów, niezbędne do kreowania sukcesu przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, że wysoko wykwalifikowany ekspert w dziedzinie rachunkowości zarządczej, działając w sposób intratny i efektywny może realnie wpływać na decyzje strategiczne firmy.

Interesujące jest to, że rozpoczęcie zdobywania certyfikacji CIMA może podjąć każda osoba, bez względu na to, czy dopiero stawia pierwsze kroki w biznesie i finansach, czy może już się pochwalić pewnym dorobkiem zawodowym, zbudowanym w tym obszarze. Fundamentalnym warunkiem upoważniającym do przystąpienia do zdobywania kwalifikacji jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego i matematyki. W ramach CIMA można dokonać wyboru między kwalifikacjami: Certificate in Business Accounting (dedykowana osobom rozpoczynającym karierę w obszarze finansów) oraz CIMA Professional Qualification (przeznaczona dla osób z doświadczeniem finansowym, składająca się z 3 dyplomów).

Tak jak w przypadku ACCA, tutaj również dzięki ukończonym studiom można uzyskać akredytację i rozpocząć od CIMA Professional Qualification (Operational Level). Na każdym z 3 poziomów CIMA Professional Qualification zdaje się 4 egzaminy.

ACCA czy CIMA – co wybrać?

W świecie finansów od dawna funkcjonuje podział na dwie grupy: osoby, które chcą zarządzać finansami przedsiębiorstw oraz profesjonaliści zainteresowani rozwojem w obszarze rachunkowości. Dla pierwszej grupy rozsądniejszym wyborem wydają się być kwalifikacje CIMA, natomiast dla drugiej – certyfikat ACCA. Kolejnego podziału, świadczącego o popularności i wyborze danej certyfikacji, można dokonać w oparciu o obszar geograficzny. Z racji tego, że certyfikacja CIMA była bardziej rozpoznawalna w Stanach Zjednoczonych, a ACCA w Wielkiej Brytanii, zainteresowanie wyborem konkretnego programu było uzależnione m.in. od tego, w jakiej firmie pracujemy.

Obecnie można przyjąć, że obie kwalifikacje są równie ważne i wartościowe dla wszystkich pracodawców, bez względu na kraj pochodzenia kapitału organizacji. Jednocześnie pracownicy, którzy posiadają certyfikat ACCA lub CIMA są w równym stopniu atrakcyjni na rynku pracy. Niektóre globalne firmy dofinansowują uzyskiwanie międzynarodowych kwalifikacji zawodowych, a nawet w pełni je finansują, ponieważ dbają i inwestują w rozwój swoich pracowników. Obserwacje rynku pracy w obszarze finansów pokazują, że kandydatom opłaca się zainwestować kilka lat pracy, trudu i wyrzeczeń na poczet zdobycia rozpoznawalnych certyfikacji, ponieważ umożliwiają one przede wszystkim rozwój kariery, awans i zyskanie rangi doradcy biznesowego w przedsiębiorstwach.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść uzyskiwania kwalifikacji ACCA lub CIMA, jest fakt, że bycie członkiem stowarzyszenia otwiera wiele dodatkowych możliwości, takich jak oferty pracy z całego świata i rozwój na szczeblu globalnym. Warto mieć na uwadze, że międzynarodowy certyfikat w sposób obiektywny potwierdza posiadane kompetencjePodczas rekrutacji na stanowiska finansowe, pojawia się wiele aplikacji kandydatów, którzy posiadają bardzo podobne CV i którzy mogą świetnie wypaść na rozmowie, ale niewiele z nich będzie mieć potwierdzenie posiadanych kwalifikacji, jakim jest certyfikat ACCA czy CIMA. Pamiętajmy, że egzaminy ACCA i CIMA w Polsce niczym się nie różnią od tych, które odbywają się w innych krajach. Osoba, która z sukcesem zakończy tą ścieżkę kwalifikacyjną, posiada dowód osiągnięcia światowego poziomu wymagań.

Zarówno CIMA, jak i ACCA stanowią nieocenione potwierdzenie posiadanej wiedzy, popartej praktycznymi umiejętnościami i kwalifikacjami zawodowymi. Umożliwiają zostanie zaufanym partnerem do rozmów z szeroko rozumianym biznesem. Te międzynarodowe kwalifikacje sprawiają, że osoby posiadające certyfikat stają się najbardziej pożądanymi finansistami na rynku. Droga do uzyskania certyfikacji nie należy do łatwych, niemniej jednak jest to krok warty wysiłku. Przede wszystkim ważne jest, aby nie poddawać się w trudniejszych momentach i nie rezygnować z procesu certyfikacyjnego. Nawet część ukończonych egzaminów jest elementem, którym można się pochwalić, natomiast nie zastąpi to pełnego członkostwa.


Ewa Pietrys

Senior Consultant w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.