Blogi

Dlaczego warto robić sobie przerwy w pracy i korzystać z dni urlopowych?

Zalety regularnego odpoczynku

Dzisiejszy świat bywa bardzo wymagający i nierzadko narzuca szybkie tempo życia. Funkcjonujemy „w biegu”, a znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym często jest problematyczne. Potwierdzają to liczne badania Hays pokazujące, że polscy profesjonaliści nie zawsze wykorzystują przysługujące im dni urlopowe, pracują w nadgodzinach i korzystają z urządzeń służbowych również po wyjściu z pracy. Tymczasem ma to głównie negatywne skutki i odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym. Jeśli czujesz, że ten opis jest o Tobie, pora na zmiany! Przeczytaj, dlaczego odpoczynek od pracy jest tak kluczowy.

Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, odpoczynek od obowiązków służbowych – zarówno w formie krótkich przerw, jak i wykorzystywania przysługującego urlopu, jest bardzo ważny. Przynosi wiele korzyści nie tylko dla ciała, ale i ducha.

Dlaczego warto regularnie odpoczywać od pracy?

Korzyści regularnego odpoczynku od pracy są nieocenione. Niezależnie od jego długości, głównym celem jest naładowanie baterii i odprężenie się. Na przykład, odchodzenie od stanowiska pracy w ramach krótkich, cyklicznych przerw na „rozprostowanie kości”, pozwoli na chwilę odciąć się od bieżących obowiązków, zmniejszyć poziom odczuwanego napięcia i oczyścić umysł. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na poziom satysfakcji, koncentrację oraz wydajność. Szczególnie w przypadku pracy siedzącej, wykorzystywanie przerwy, to także ukłon w stronę kondycji i prawidłowej postawy ciała.

Dodatkowe zalety płynące z przerw w pracy to:

  • Okazja do wzmocnienia relacji ze współpracownikami, np. podczas wspólnego lunchu
  • Czas dla siebie i możliwość załatwienia prywatnych spraw, nawet takich jak teleporada
  • Uniknięcie rutyny – w końcu każda przerwa może być inna

Pomimo licznych korzyści wynikających z regularnych przerw w trakcie dnia pracy, nie należy traktować ich jako wystarczające na drodze do utrzymywania wydajności i satysfakcji. Bardzo ważne będzie także wykorzystywanie przysługujących dni wolnych – najlepiej rezerwując ich część na jeden, dłuższy urlop. Pozwoli on bowiem jeszcze skuteczniej się zregenerować, spojrzeć na pewne kwestie z nowej perspektywy i pozyskać inspiracje. Kluczową zaletą jest także zmniejszenie prawdopodobieństwa wypalenia zawodowego.

Dodatkowe zalety płynące z wykorzystywania dni urlopowych to:

  • Okazja do pielęgnowania relacji z bliskimi
  • Czas na rozwijanie swoich pasji i spełnianie marzeń
  • Poszerzanie swoich horyzontów, poznawanie nowych rzeczy
  • A gdy jesteś menedżerką_ menedżerem… ⭢ Twój urlop to szansa dla zespołu na zwiększenie samodzielności, zaradności i efektywności

Pamiętaj, że pracując non stop na pełnych obrotach nie jesteś w stanie ciągle utrzymywać wysokiego poziomu wydajności, koncentracji, a przede wszystkim dobrego samopoczucia. Siłą rzeczy, trudniej może być Ci odczuwać satysfakcję i odnosić sukcesy w pracy.

5 pomysłów, jak wykorzystać przerwę w pracy

Nadal uważasz, że przerwa w pracy to marnowanie czasu? Myślisz, że w ciągu 15 czy 20 minut nie jest się w stanie zrobić niczego wartościowego lub miłego dla siebie? Zapewniamy, że tak nie jest! Zapoznaj się z poniższymi 5 propozycjami wykorzystania przerwy w pracy.

1. Wyjdź na krótki spacer

Znajdź swoje tempo, oczyść umysł i pooddychaj świeżym powietrzem. Posłuchasz inspirującego podcastu czy zaprosisz do dołączenia swojego kolegę lub koleżankę z zespołu?

2. Zrób sobie ulubiony napój

Słaba kawa w pośpiechu to żadna przyjemność. Wykorzystaj wolny czas na przygotowanie ulubionego napoju, traktując to jak rytuał. Świeżo wyciskany sok, kawa z bitą śmietaną, czy herbata z imbirem – co wybierzesz?

3. Postaw na jogę lub ćwiczenia oddechowe

Ustabilizuj swój oddech i odetnij się od wszelkich bodźców z przyjemnymi ćwiczeniami – w wolnej sali czy strefie relaksu w biurze, lub w domu – w zależności od tego, jak pracujesz. Czego dziś potrzebuje Twój umysł i ciało?

4. Posłuchaj ulubionej muzyki lub przeczytaj artykuł

Odetnij się od służbowych obowiązków i powróć do pięknych wspomnień z ulubioną muzyką lub przeczytaj ciekawy artykuł. Co interesującego dzieje się dziś w mieście?

5. Oddaj się swoim zainteresowaniom

Nawet 15 minut wystarczy na ukończenie lekcji w aplikacji do nauki ulubionego języka obcego, odprężający journaling, przeczytanie kilku stron książki czy poszukanie nowych inspiracji na platformie modowej. Co Ty na to?

Czujesz się przeciążona_ przeciążony obecną pracą? Zapoznaj się z naszymi ofertami i odzyskaj work-life balance.

W trakcie pracy wolisz przejrzeć to, co dzieje się w social mediach? Tutaj na pewno się odprężysz i uśmiechniesz.

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.