Blogi

Jak wygospodarować czas na rozmowę rekrutacyjną?

Co zrobić, gdy rekrutacja odbywa się w trakcie dnia pracy?

Agnieszka Kolenda

Czasami – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym – zdarza się tak, że dwie ważne rzeczy nachodzą na siebie czasowo. Najczęściej konieczność dokonania wyboru lub przynajmniej przełożenia jednej z nich, powoduje stres. Taką sytuacją nierzadko jest rozmowa rekrutacyjna odbywającą się w godzinach pracy. Jak sobie z tym poradzić i umiejętnie wygospodarować czas na spotkanie z rekruterem?

Otrzymałaś_ otrzymałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną? Brawo! Jednak co w przypadku, gdy we wskazanym terminie pracujesz, a nie chcesz jeszcze mówić menedżerowi o swoich planach zmiany pracy? Jak wygospodarować czas na spotkanie z rekruterem w sposób, który nie zaszkodzi ani obecnej pracy, ani ocenie Twojej kandydatury? Przeczytaj wpis, aby postąpić właściwie i profesjonalnie.

Spróbuj najpierw…

Przed próbą wygospodarowania czasu na rozmowę z rekruterem, upewnij się, że jest to rzeczywiście jedyny termin, w którym może się z Tobą spotkać. Zawsze warto dopytać rozmówcę o alternatywę i przedstawić swoją perspektywę – np. że w tych godzinach pracujesz i istnieje ryzyko, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej trafi do Ciebie zadanie wymagające Twojej natychmiastowej uwagi. Być może uda Wam się dojść do konsensusu i znaleźć traki termin, który będzie odpowiedni dla obu stron.

Wielu rekruterów jest elastycznych i rozumie zobowiązania kandydatów, więc warto spróbować wspólnie znaleźć inny dzień lub godzinę. Być może rozwiązaniem problemu będzie także zmiana formy spotkania na zdalną.

Strategiczne planowanie

Jeżeli okaże się, że zmiana terminu jest niemożliwa, spróbuj wygospodarować czas na rozmowę w inny sposób.

⮞ Jeśli pracujesz zdalnie lub hybrydowo…

Wygospodarowanie czasu na rozmowę rekrutacyjną zapewne będzie łatwiejsze, gdy pracujesz elastycznie. Wówczas możesz bowiem – po wcześniejszym ustaleniu tego z menedżerem – w dniu rozmowy rekrutacyjnej pracować z domu i zacząć lub skończyć pracę wcześniej. Ewentualnie, jeśli spotkanie będzie odbywać się online, być może uda Ci się w ramach przerwy na chwilę wylogować i dołączyć do rozmowy.

⮞ Jeśli pracujesz z biura…

Praca stacjonarna daje mniej możliwości wygospodarowania czasu na rozmowę rekrutacyjną. Natomiast nie oznacza to, że jest to niemożliwe. W tym przypadku możesz poprosić menedżera o możliwość wyjścia z pracy na godzinę lub dwie, a po powrocie odpracować ten czas lub rozłożyć go na krótsze partie w ciągu tygodnia.

Jeśli powiesz szefowi, że musisz załatwić prywatną sprawę – nie powinno to stanowić większego problemu i menedżer nie powinien dopytywać o szczegóły. W końcu każdy może czasem potrzebować wyjść w ciągu pracy – w kwestiach rodzinnych, zdrowotnych czy właśnie zawodowych.

Natomiast jeśli masz przeczucie, że może być to problematyczne i taki argument nie wystarczy – rozważ wzięcie jednodniowego urlopu wypoczynkowego lub „na żądanie”. Dzięki temu będziesz spokojniejsza_ spokojniejszy, co pozwoli Ci na pełne skoncentrowanie się na rozmowie.

WARTE ROZWAŻENIA:

Jeśli aktywnie poszukujesz pracy i otrzymałaś_ otrzymałeś już kilka zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne, możesz spróbować zaplanować wszystkie spotkania z rekruterami na jeden dzień i wziąć w tym terminie urlop. Wówczas efektywnie zarządzisz swoim czasem i załatwisz wszystkie rozmowy rekrutacyjne za jednym razem, co pozwoli Ci uniknąć stresu lub podejrzeń ze strony menedżerki_ menedżera.

Czy warto mówić przełożonej_ przełożonemu o tym, że bierzesz udział w rekrutacji?

Duża część pracowników planuje swoje rozmowy rekrutacyjne tak, aby nie wiedział o nich obecny szef. Czy słusznie? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wiele zależy od sytuacji.

Jeśli masz dobre relacje z przełożonym i rozmawialiście już o tym, że z jakiegoś powodu chcesz odejść z firmy, możesz powiedzieć o zbliżającej się rozmowie rekrutacyjnej z uwagi na komfort obu stron. Dla Ciebie będzie to ułatwienie wyjścia z pracy na spotkanie, a dla przełożonej_ przełożonego – informacja, że być może należy zintensyfikować działania rekrutacyjne na Twoje zastępstwo.

Mówiąc o rozmowie rekrutacyjnej szefowi możesz również zawczasu poprosić go o referencje, co niewątpliwie wzbogaci Twoje dokumenty aplikacyjne.

Pamiętaj jednak, że jeśli jest to początkowy etap rekrutacji i nic nie jest pewne, nie musisz mówić przełożonemu o spotkaniu. Spróbuj wówczas skorzystać z powyższych wskazówek, aby z profesjonalizmem i skutecznością wygospodarować czas na rozmowę z rekruterem. Powodzenia!

Jak stworzyć wyróżniające się CV formie video? Zapoznaj się ze wskazówkami.

O co może zapytać rekruter, aby lepiej poznać kandydata? Poznaj 4 mniej oczywiste pytania.

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.