Blogi

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu z potencjalnym pracodawcą?

Przygotuj się do rozmowy o finansach

Ewa Pietrys

Brak satysfakcji z wynagrodzenia jest jednym z powodów determinujących decyzję o zmianie pracy. Z badań Hays Poland wynika, że dla 73% pracowników niesatysfakcjonujące zarobki są argumentem skłaniającym do szukania nowej pracy. Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej warto więc rozważyć kwestie związane z wynagrodzeniem i przemyśleć sposób negocjowania z przyszłym pracodawcą, a także ważne aspekty i argumenty przemawiające na naszą korzyść.


Jak określić oczekiwania finansowe?

Nie istnieje jeden, uniwersalny i zawsze skuteczny scenariusz, według którego należy negocjować wynagrodzenie. Można jednak wymienić kilka elementów, o których warto pamiętać. Przede wszystkim należy wyzbyć się obaw związanych z rozmową o pieniądzach i solidnie przemyśleć swoje oczekiwania finansowe oraz poziom wynagrodzenia, który byłby satysfakcjonujący. Warto wziąć przy tym pod uwagę swoje doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i osiągnięcia, a także potrzeby i aspiracje. Oczekiwania finansowe powinny zostać podparte wartościowymi argumentami, zdobytą wiedzą i przykładami.

Kolejnym krokiem powinno być zderzenie swoich oczekiwań z wiedzą na temat wynagrodzeń oferowanych na rynku. Dobrą praktyką jest wyszukanie informacji na temat wynagrodzeń oferowanych na stanowisku, o które się ubiegamy. Wiele danych dostępnych jest w ogólnodostępnych raportach płacowych i zestawieniach na temat rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że nazwa stanowiska to nie wszystko – znaczenie ma zakres obowiązków, branża, ale również lokalizacja firmy. Jeżeli dotarcie do stawek oferowanych na danym stanowisku jest niemożliwe, warto oprzeć się na informacjach dotyczących najbardziej zbliżonych ról.

Rezultatem podjętych działań powinno być ustalenie przedziału finansowego, w którym powinno zostać zawarte przyszłe wynagrodzenie. Większość ogłoszeń rekrutacyjnych w Polsce wciąż nie zawiera informacji o widełkach płacowych, a prowadzone procesy są często poufne. Wcześniejsze zorientowanie się w stawkach oferowanych na rynku jest więc niezbędne do wypracowania rozwiązania, które będzie akceptowalne dla obu stron.

Rozmowa o wynagrodzeniu

Podczas rozmowy rekrutacyjnej kwestia wynagrodzenia jest poruszana stosunkowo szybko. Pytanie o oczekiwania finansowe nie powinno zaskoczyć już podczas pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą lub rekruterem. Jednocześnie osoba prowadząca rekrutację nie zawsze może przekazać kandydatowi informację o przewidzianych widełkach płacowych na stanowisku . Najczęściej jednak w sytuacji kiedy stawka kandydata przekracza budżet, rekruter informuje o tym fakcie i wspólnie z kandydatem weryfikuje możliwości negocjacji po obu stronach. W związku z tym szczególnie ważne jest wcześniejsze przygotowanie do rozmowy i rozważenie różnych scenariuszy rozmowy o wynagrodzeniu. 

Warto przygotować strategię, która określi nasze działania w sytuacji, gdy nie uda się wynegocjować wymarzonego pułapu wynagrodzenia. Może jest coś, co zrekompensuje niższe zarobki? Odpowiedź na pytanie, co jest dla nas najbardziej istotne i opłacalne z pewnością pomoże w negocjacjach. Przyszły pracodawca może przecież zaproponować dodatkowe korzyści pozapłacowe w postaci benefitów, możliwości udziału w ciekawych projektach lub atrakcyjniejszego zakresu obowiązków.

Oprócz najbardziej popularnych świadczeń, firma może zaoferować finansowanie kursów językowych, studiów lub certyfikacji. Nieco niższe od oczekiwań wynagrodzenie może również zrekompensować rozszerzony pakiet medyczny, możliwość pracy zdalnej, określona premia roczna albo dofinansowanie wakacji. W takiej sytuacji podczas rozmowy warto pokazać swoją otwartość, elastyczność i dopytać o ofertę pozapłacową.

Spokój i otwarta komunikacja

Podczas negocjacji wynagrodzenia bardzo ważny jest sposób przekazywania informacji. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przećwiczenie rozmowy, np. ze znajomym i wysłuchanie informacji zwrotnej. Pozytywne podejście i solidne przygotowanie są nie do przecenienia. Podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą warto przyjąć pewną siebie postawę, nie zapominając jednak o pozytywnym nastawieniu, otwartości na argumenty drugiej strony oraz uśmiechu.

Rozmowa rekrutacyjna nierozerwalnie wiąże się ze stresem – jest to zrozumiałe dla wszystkich stron. Warto pamiętać, że poruszanie kwestii finansowych jest wrażliwym obszarem zarówno dla kandydata, jak i osób siedzących po drugiej stronie biurka. Dlatego warto wysłuchać tego, co ma do powiedzenia potencjalny pracodawca, zrozumieć jego argumentację i spokojnie odpowiedzieć na pytania. 

Złoty środek na przeprowadzenie rozmowy na temat wynagrodzenia z potencjalnym pracodawcą nie istnieje. Negocjacje nie zawsze mogą potoczyć się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Można jednak dołożyć wszelkich starań, aby przygotować rynkowe i realne oczekiwania, przewidzieć pytania i w odpowiedni sposób przygotować się do rozmowy o finansach.


Ewa Pietrys

Senior Consultant w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.