Blogi

​​​​​​​Przygotuj list motywacyjny, który zrobi wrażenie na rekruterze

Dokumenty aplikacyjne – ważny element w rekrutacji​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Złożenie dokumentów aplikacyjnych stanowi pierwszy, bardzo ważny etap rekrutacji. Choć podstawą jest zazwyczaj samo CV, to niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów złożenia również listu motywacyjnego. Jest to jednocześnie doskonały sposób na autoprezentację, która może zwiększyć szanse na otrzymanie zaproszenia na spotkanie z rekruterem. Co należy zawrzeć w takim dokumencie?

List motywacyjny to informacje o aplikującym zebrane w pigułce. Dzięki niemu rekruterom łatwiej jest dotrzeć do najlepiej dopasowanych do stanowiska kandydatów i poznać ich motywację. Jeżeli obecnie poszukujesz pracy, zapoznaj się ze wskazówkami, jak napisać list motywacyjny, aby zrobić na pracodawcy jak najlepsze wrażenie.

1. Nawiąż do oferty

Rozpocznij pisanie listu motywacyjnego od umieszczenia miejscowości i daty w lewym górnym rogu oraz swoich danych osobowych po przeciwnej stronie. Poniżej umieść dane osoby, do której adresujesz dokument. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, kto będzie odbiorcą listu motywacyjnego – rekruter, menedżer zespołu czy kierownik działu HR. Dzięki temu będziesz mógł/ mogła jak najlepiej spersonalizować swoją wiadomość.

Może się zdarzyć, że pracodawca prowadzi obecnie wiele projektów rekrutacyjnych. Oznacza to, że na wstępie listu motywacyjnego należy odwołać się do konkretnej oferty (np. jej numeru, jeśli taki posiada) oraz portalu, na którym zobaczyłeś/ zobaczyłaś ogłoszenie. Wskaż również stanowisko, na które aplikujesz.

2. Przekonaj rekrutera do swojego profilu

Pierwsza część listu motywacyjnego powinna zawierać najważniejsze informacje o Tobie, które przekonają odbiorcę, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Przedstaw swoje doświadczenie, kwalifikacje oraz najcenniejsze kompetencje. Odwołaj się także do największych sukcesów, pamiętając o tym, aby każdorazowo opisać rzeczywiste, sprecyzowane dane, np.: „W mojej poprzedniej pracy zwiększyłem sprzedaż o 15% w okresie 6 miesięcy.”.

Korzystne może być także opisanie kierunku studiów, które ukończyłaś/ ukończyłeś, szczególnie jeśli wymaga tego rola, na którą aplikujesz. Jeżeli dopiero zaczynasz karierę zawodową, dodaj informacje o odbytych kursach, szkoleniach czy wolontariacie.

Ważne jest jednak, aby przedstawiane informacje odpowiadały wymaganiom pracodawcy. Dzięki temu rekruter chętniej zapozna się z resztą Twojego dokumentu.

3. Opisz swoją motywację

W kolejnym akapicie przedstaw krótko swoją motywację do podjęcia pracy w organizacji. Przekonaj rekrutera, że zależy Ci na otrzymaniu oferty współpracy, odwołując się do konkretnych elementów ogłoszenia, np. dużej samodzielności w pracy, możliwości rozwoju czy atrakcyjnej ścieżki kariery. Dzięki temu zaprezentujesz swoją wiedzę na temat pracodawcy, co może zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na kolejny etap rekrutacji.

Aby zrobić jak najlepsze wrażenie na osobie, która będzie zapoznawać się z Twoimi dokumentami aplikacyjnymi, przedstaw, jaki wpływ na rozwój Twojej kariery może mieć Wasza potencjalna współpraca. Dzięki temu zaprezentujesz się jako osoba ambitna, dostrzegająca wartość rozwoju zawodowego.

4. Zadbaj o profesjonalizm

Po zwięzłym odwołaniu się do powyższych elementów, raz jeszcze przeczytaj swój list motywacyjny. Zwróć szczególną uwagę na poprawność językową, zwroty grzecznościowe i terminy, jakimi się posługujesz. Dzięki temu zaprezentujesz się jako osoba profesjonalna i zaangażowana w proces rekrutacyjny.

Pamiętaj także, aby wszelkie informacje, które przedstawiasz w dokumencie, były zgodne z prawdą. Zwróć również uwagę na to, aby nie kopiować wszystkich elementów z CV, a zawrzeć tylko te, które mogą mieć największe znaczenie dla pracodawcy, tj. wieloletnie doświadczenie w branży, najważniejsze kompetencje czy znajomość unikatowego języka. Wyślij oba dokumenty za pośrednictwem formularza na stronie internetowej lub na wskazany adres e-mail i oczekuj na kontakt od rekrutera. Powodzenia!

Stworzenie listu motywacyjnego masz już za sobą? Sprawdź, czy Twoje CV jest także odpowiednio przygotowane.

Profesjonalne dokumenty aplikacyjne mogą zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Dowiedz się, jak się do niej przygotować.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.