Blogi

Powody, dla których zwolnienia w dużych firmach technologicznych nie powinny Cię stresować

Ważna perspektywa dla kandydatów poszukujących pracy

Pod koniec 2022 roku kilka globalnych gigantów technologicznych zredukowało liczbę zatrudnionych, a historie o masowych zwolnieniach obiegły media. Wywołały one niemałe poruszenie, szczególnie ze względu na dotychczasowe duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu nowych technologii i IT. Czy oznacza to, że sytuacja na rynku jest niestabilna, a kandydaci powinni wstrzymać się z poszukiwaniem nowej pracy?

Masowe zwolnienia w międzynarodowych firmach technologicznych były dużym zaskoczeniem dla wielu osób. Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, aby dowiedzieć się, jak rzeczywiście wygląda sytuacja na rynku.

Aktualne realia w branży technologicznej

Zwolnienia pracowników z sektora technologicznego były bez wątpienia nieoczekiwane. Nie powinno to jednak zniechęcać kandydatów do poszukiwania nowej pracy w branży. Wakatów w sektorze IT nadal jest więcej niż przed koronawirusem, a zapotrzebowanie na role techniczne wciąż jest większe niż trzy lata temu w wyniku napędzanej pandemią transformacji cyfrowej.

Przyjrzyjmy się zatem, co to oznacza dla specjalistów pracujących na podobnych stanowiskach oraz kandydatów chcących rozpocząć swoją karierę w branży technologicznej.

Zapoznaj się z najnowszymi ofertami pracy w sektorze technologicznym.

Kluczowe obserwacje

• Zwolnienia w niektórych globalnych firmach technologicznych nie odzwierciedlają ogólnej sytuacji na całym rynku pracy

• Trendy globalne nie zawsze są tożsame ze zjawiskami obserwowanymi w poszczególnych regionach czy państwach

• Specjaliści, którzy mają doświadczenie pracy w dużych organizacjach, są i nadal będą poszukiwani

• Istnieje szereg możliwości dla osób, które opuściły opisywane organizacje

• Kluczem do sukcesu jest upewnienie się, że umiejętności, które posiadasz, są nadal aktualne

Zwolnienia w branży nie są powszechne, ale mogą mieć miejsce w większych firmach

Choć informacje o globalnej recesji wywołały obawy o zwolnienia w sektorze technologicznym, to w rzeczywistości pierwszy raz, na dobre zaczęto o nich mówić po przejęciu Twittera przez Elona Muska. Przedsiębiorca zadecydował bowiem o zwolnieniu prawie 75% dotychczasowych pracowników.

Decyzja ta przykuła uwagę wielu osób i sprawiła, że wszelkie ogłaszane w późniejszym czasie zwolnienia w innych firmach z branży zyskały dodatkowy rozgłos w mediach. Niestety rzeczywistość pokazuje, że znaczne redukcje zatrudnienia są bardziej prawdopodobne w przypadku gigantów technologicznych współpracujących z dużą liczbą specjalistów.

Warto pamiętać, że w przypadku ról w branży technologicznej, popyt od dawna przewyższa podaż. Jest to coś, co jako Hays obserwujemy od lat, na całym świecie. Potrzeba posiadania profesjonalnego zaplecza cyfrowego została spotęgowana przez pandemię, kiedy to kluczowe stały się zdalny dostęp do wszelkich narzędzi i pracy oraz komunikacja online. W związku z tym, od 2020 roku obserwujemy bezprecedensowo wysokie zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami technicznymi. Pomimo głośnych, omawianych w mediach zwolnień, miejsc pracy dla specjalistów IT jest na świecie znacznie więcej niż jeszcze trzy lata temu.

Co przyniesie przyszłość?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że na rynku zawsze znajdą się możliwości zawodowe dla osób, które pracowały w rozpoznawalnych firmach technologicznych. Doświadczenie pracy w takim środowisku jest bardzo cenne dla każdej organizacji, co dotyczy szczególnie specjalistów zajmujących się stricte technologiami, dla których nie brakuje ofert. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, nie masz powodów do obaw. Upewnij się, że w Twoim CV znajdują się najważniejsze kompetencje i opis doświadczenia zawodowego. Zadbaj również o to, aby przedstawić swoje kluczowe osiągnięcia na ostatnim stanowisku.

Biorąc udział w rozmowach kwalifikacyjnych, przygotuj się do udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, w jakich okolicznościach rozstałeś/ rozstałaś się z poprzednią firmą. Twój rozmówca z dużym prawdopodobieństwem będzie świadomy trendów na globalnym rynku i nie uzna faktu zwolnienia Cię z pracy za słabą stronę Twojej kandydatury. Mimo to ważne jest, abyś zaprezentował/a wartościowe umiejętności, które docenił również poprzedni pracodawca, oraz podjęte działania rozwojowe.

Co w przypadku osób, które nie pracowały bezpośrednio w zespołach IT firm technologicznych i mają większe obawy o stabilność zatrudnienia w innych firmach? Czy kandydaci rozważający rozpoczęcie karierę w branży technologicznej słusznie się niepokoją? Bazując na naszym międzynarodowym doświadczeniu i obserwacjach, przygotowałem zestawienie najbardziej pożądanych ról technicznych w 2023 roku (przeczytaj artykuł w j. angielskim). Jeżeli szukasz pracy w sektorze, ważne jest uaktualnianie swoich umiejętności i bycie na bieżąco z trendami. Chęć uczenia się jest ogromnym atutem z perspektywy pracodawców, a zatem upewnij się, że możesz realnie udowodnić swoją proaktywność.

Zachęcam również do wysłuchania naszego podcastu „How Did You Get That Job?", którego gośćmi są eksperci odnoszący sukcesy w branży technologicznej. Uczestnicy programu pochodzą z różnych środowisk (nie zawsze związanych z technologiami) i dzielą się doświadczeniem, wiedzą oraz cennymi spostrzeżeniami. Słuchacze mogą zatem dowiedzieć się, jak gość odcinka dotarł do miejsca, w którym jest teraz i jak warto rozwijać swoją karierę.

W podcaście dowiesz się również, jakie umiejętności są najbardziej pożądane przez pracodawców i jakim podejściem warto się wykazać, aby skutecznie budować swoją karierę w sektorze technologii. Niezależnie od tego, czy brakuje Ci jeszcze doświadczenia w branży, czy właśnie opuściłeś/ opuściłaś stanowisko techniczne w znanej firmie, znajdziesz tu wskazówki dla siebie.

Dalsze kroki

Bez względu na posiadane przez Ciebie doświadczenie, raz jeszcze, dokładnie przeanalizuj powyższe informacje. Pomimo wielu sukcesów, giganci technologiczni są podatni na presję inwestorów i mogą decydować się na zwolnienia, aby dopasować się do ich oczekiwań. Jest to kwestia, którą również warto rozważyć przy poszukiwaniu nowej pracy.

Chcesz zrobić kolejny krok w swojej karierze zawodowej? Przejrzyj najnowsze oferty pracy.

Praca w IT w modelu B2B czy na etacie? Porównaj stawki oferowane specjalistom z branży – pobierz Raporty płacowe IT Contracting i IT Perm 2023.

Autor: James Milligan, Global Head of Technology Solutions w Hays

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.