Blogi

Lista najpopularniejszych języków programowania w Metawersum​​​​​​​

​​​​​​​Możliwości zawodowe dla programistów w wirtualnym świecie

Najnowsze raporty rynkowe pokazują, że w minionym roku wydano prawie 2 miliardy dolarów na budowę wirtualnej rzeczywistości. Jednocześnie do niedawna prognozowano, że do 2030 roku sam rynek Metawersum będzie wart ponad 670 miliardów dolarów. Ze względu na fakt, iż świat cyfrowy służy nam obecnie zarówno do rozrywki, jak i do pracy, organizacje potrzebują profesjonalistów, niezbędnych do jego rozbudowywania. Szczególnie poszukiwani będą programiści. Jakie języki programowania powinni znać?

Jedną z wiodących, szybko rozwijających się firm na rynku jest Meta. Niedawno potwierdziła, że jej pracownicy będą programować wyłącznie w językach C++, Python, Rust i własnym, należącym do Mety – Hacku. Nad czym będą pracować programiści Metawersum? Jakie języki będą musieli znać? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, aby dowiedzieć się, jakie umiejętności są obecnie najbardziej pożądane.

Praca programisty w Metawersum

Metawersum daje programistom wiele możliwości rozwoju. Mogą pracować zarówno w obszarze wirtualnej rzeczywistości (VR), jak i technologii blockchain. Niewątpliwe jest, że różne stanowiska będą wymagać znajomości odmiennych języków programowania. Niektóre z nich są jednak powszechne w procesie rozwoju Metawersum. Poza technicznymi umiejętnościami, na wagę złota będą także kompetencje miękkie.

Najpopularniejsze języki programowania w Metawersum

Możliwości zawodowe, jakie daje programistom Metawersum, są bardzo różnorodne. Każda rola wymaga innych umiejętności i znajomości konkretnych języków programowania. Które z nich mogą być najbardziej przydatne?

• Języki z rodziny C

Język C# jest szeroko wykorzystywany do tworzenia aplikacji opartych o technologię blockchain. Ma to kluczowe znaczenie dla Metawersum, w którym odbywają się m.in. transakcje NFT. Z kolei biegłością w programowaniu w języku C++ powinni wykazywać się specjaliści chcący rozwijać się w sektorze rozrywkowym Metawersum. Jest to obszar, w którym obecnie szczególnie poszukiwani są eksperci z doświadczeniem w renderowaniu 3D i kodowaniu silników gier komputerowych.

• Java

Bez wątpienia będzie to język często wykorzystywany przez programistów pracujących w obszarze VR lub rzeczywistości rozszerzonej. Wynika to z faktu, iż istnieje wiele podobieństw pomiędzy tworzeniem i rozwojem gier video, a Metawersum.

• Python

Python jest jednym z języków programowania, które zazwyczaj wykorzystuje się w obszarze uczenia maszynowego (Machine Learning). Jak łączy się to z Metawersum? Chcąc w pełni wykorzystać jego potencjał, ważne są spersonalizowane doświadczenia użytkowników. Dużą częścią tego procesu jest właśnie ML.

• Rust

W związku z tym, iż Rust jest językiem programowania powiązanym z Metą, jego znajomość będzie równie cenna. Podobnie jak C#, będzie przydatny w pracy programisty z obszaru blockchain, ze szczególnym naciskiem na sferę cyberbezpieczeństwa. Zapewnienie, że właściwe dane są dostępne (lub nie) w Metawersum, jest kluczowe dla firm i użytkowników udostępniających tam wszelkie informacje.

Inne kluczowe kompetencje do pracy w Metawersum

Poza znajomością jednego z powyższych języków programowania, niezbędne do pracy w Metawersum będą także inne techniczne umiejętności. Dużą zaletą będzie m.in. rozumienie technologii blockchain i tego, jak właściwie programować w tym zakresie.

Możliwość funkcjonowania Metawersum na zasadach spersonalizowanych doświadczeń i indywidualnych preferencji jest niewątpliwie atrakcyjną perspektywą. Stąd też w cenie jest również doświadczenie w pracy nad sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

Celem zapewnienia jak najlepszych wrażeń użytkowników, istotne będą także umiejętności tworzenia animacji oraz renderowania grafik. Jest to szczególnie ważne dla specjalistów z obszaru rozrywki i e-commerce, choć może przydać się na każdym stanowisku.

Nie należy również zapominać o kompetencjach miękkich. W branży na wagę złota będą zdolności komunikacyjne, kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

Autor: Travis O'Rourke, prezes Hays Canada

Interesuje Cię praca w branży IT? Pobierz Raport płacowy 2023 i dowiedz się, na jaką stawkę możesz liczyć.

Zadbaj o swoją markę osobistą w sieci. Przeczytaj o personal brandingu kandydata.

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.