RSS

Podchodząc ambitnie do rozwoju kariery zawodowej, warto zadbać o swój wizerunek jako wykwalifikowanego i godnego zaufania profesjonalisty. Może to pomóc już w trakcie procesu rekrutacji – bez względu na to, czy rozmowę prowadzi nasz potencjalny pracodawca czy firma rekrutacyjna.

00

Ogłoszenie o pracę to pierwszy element zakomunikowania potrzeby rekrutacyjnej rynkowi pracy i potencjalnym kandydatom. Od niego zależy szybkość i sprawność prowadzonych działań, a nawet powodzenie procesu. Ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób firma przedstawi swoje oczekiwania.

00

Od kilku lat na rynku pracy słyszymy o rynku kandydata. Pracodawcy często odwołują się do sloganu, że „brakuje dobrych pracowników” i podkreślają trudności rekrutacyjne, z jakimi muszą się mierzyć. Czy słusznie? Bardzo często wyzwania wynikają z podejścia firm do kandydatów.

00

Temat jawności płac w rekrutacji poruszany jest coraz częściej. Jednak w Polsce ogłoszenia zawierające widełki płacowe stanowią rzadkość, a informacje o wynagrodzeniu traktowane są jako poufne. Czy pracodawcy powinni mieć obowiązek informowania w ogłoszeniach o wysokości wynagrodzenia?

00

Praca elastyczna to temat chętnie poruszany przez praktyków HR. Z jednej strony firmy częściej oferują pracę zdalną. Z drugiej możliwość pracy z domu staje się jednym z głównych oczekiwań pracowników i kandydatów. Czy praca elastyczna jest korzystna zarówno dla firm, jak i zatrudnionych?

00

W sytuacji, gdy trudy i koszty rekrutacji zachęcają firmy do poszukiwania pracowników, którzy zwiążą się z nią na długie lata, niezbędnym staje się skonstruowanie przejrzystego i zrozumiałego EVP – unikalnej propozycji firmy skierowanej do pracowników i kandydatów. Dlaczego warto?

00

Choć staramy się być niezawodnymi pracownikami, to zdarzają się okresy mniejszej dyspozycyjności, np. spowodowane przewlekłą chorobą czy koniecznością opieki nad członkiem rodziny. Czy należy poinformować potencjalnego pracodawcę o trudnościach życia osobistego już podczas rekrutacji?

00

Nowe inwestycje albo chęć wprowadzenia zaawansowanych zmian w organizacji wymagają zwiększenia zatrudnienia na szczeblu menedżerskim. W takiej sytuacji pracodawcy nierzadko podejmują współpracę z Interim Managerem. Czy ekspert na określony czas wystarczy do realizacji strategii i planów firmy?

00

Karierę w finansach warto zaplanować już na etapie studiów. Do wyboru są trzy główne obszary, w których przyszły finansista może zdobywać doświadczenia zawodowe: księgowość, controlling oraz consulting. Co daje praca w consultingu i czy warto ją rozważyć jako pierwszy krok w karierze?

00

Luka kompetencyjna to zjawisko, z którym zmaga się coraz więcej pracodawców. Dla wielu organizacji rozwiązaniem jest praca tymczasowa – zatrudnienie kandydatów o pożądanych umiejętnościach na określony czas, aby zareagować na pojawiające się zapotrzebowanie, bez długofalowych zobowiązań.

00

Na podstawie informacji uzyskanych podczas rekrutacji wybrany zostaje najlepszy kandydat. Warto jednak pamiętać, że aplikujący też dokonuje oceny organizacji, aby zdecydować czy oferta spełnia oczekiwania. Każdy ceni sobie otwartą komunikację, więc szczerość powinna być obustronna.

00

Obecnie rynek pracy stwarza liczne możliwości rozwoju dla informatyków. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na zmianę ścieżki zawodowej i poszukiwanie nowych wyzwań w IT. Czy bez ukończonych studiów w zakresie nowych technologii można z sukcesem zbudować karierę w IT?

00

Podejście procesowe to następujące po sobie, usystematyzowane działania w zakresie planowania i realizacji. Dotyczy to zarządzania całymi sekwencjami – procesami, w realizacji których uczestniczy wiele osób. Jednak zarządzanie procesowe można zastosować również w rekrutacji.

00

Organizacje cenią sobie elastyczność i możliwość zmniejszenia kosztów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem. Wielu pracodawców zamiast tworzyć etat, decyduje się na współpracę z pracownikiem tymczasowym. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie przynosi oszczędności.

00

Wszelkie narzędzia motywacyjne powstają w odpowiedzi na potrzeby pracowników, a ich wybór uzależniony jest od specyfiki firmy. Wspólnym mianownikiem jest jednak chęć zapewnienia rozwoju, bezpieczeństwa oraz satysfakcji. Co ciekawe, motywująca może być również ocena i proces ewaluacji.

00

Istotą rozmowy kwalifikacyjnej jest sprawdzenie, jak kandydat się prezentuje, jakie ma oczekiwania oraz jakimi kompetencjami miękkimi dysponuje. Jak odpowiadać na precyzyjne pytania rekrutera, aby przekonać go do swojej kandydatury? Pomocne może być zastosowanie modelu STAR.

00

Na pytanie o to, co działo się między zatrudnieniem u jednego pracodawcy, a podjęciem współpracy z inną firmą, rekruterzy coraz częściej słyszą od kandydatów określenie „gap year”. Dotyczy ono przerwy między etapami drogi zawodowej. Co gap year oznacza dla kariery?

00

Pracodawcy często pracują z firmami rekrutacyjnymi, gdy samodzielne znalezienie pracownika jest trudne albo jeśli rekrutacja musi być poufna. Jakość współpracy z agencją ma znaczenie dla sukcesu całego przedsięwzięcia, warto więc zadbać o partnerską relację. O czym należy pamiętać?

00

Zdecydowana większość pracowników otrzymuje świadczenia pozapłacowe. Jednak najbardziej pożądane benefity często nie są tymi, które oferują pracodawcy. W jakim stopniu benefity spełniają funkcję dodatkowych korzyści, a w jakim stały się standardowym elementem pakietu wynagrodzenia?

00

Koncepcja work-life balance zyskuje na popularności. Znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest niezwykle istotne dla rosnącej rzeszy profesjonalistów. Wiele osób, obok pracy zawodowej, ogromną część czasu wolnego poświęca czasochłonnym pasjom. Jak to pogodzić?

00

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.