Blogs

5 elementów, o których warto pamiętać, planując zmianę kariery​​​​​​​

Podejmij kilka kroków, aby ograniczyć ryzyko​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

W mediach społecznościowych o profilu zawodowym nie brakuje przykładów osób, które zdecydowały się na diametralną zmianę swojej kariery zawodowej – przebranżowienie się, przeprowadzkę do innego miasta lub kraju w celu rozpoczęcia nowej pracy czy też otwarcie własnego biznesu. Rozważasz podjęcie jednego z powyższych kroków? Przeczytaj artykuł, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko takiej zmiany.

Wielka zmiana w karierze to duże wydarzenie dla każdego pracownika. Często może jednak wiązać się z ryzykiem, np. obniżeniem wynagrodzenia czy dłuższym okresem bez pracy. Jeżeli zdecydowałeś/ zdecydowałaś się na odważny krok w celu rozwoju zawodowego, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu. Przeczytaj, jak zaplanować zmianę kariery, aby uniknąć potencjalnych niepowodzeń.

1. Przeanalizuj swoją sytuację

Planując zmianę kariery, przeanalizuj swoją obecną sytuację – zarówno zawodową, jak i prywatną. Zastanów się nad swoimi umiejętnościami, możliwościami, a także potrzebami. Pomyśl, które rozwiązanie może być dla Ciebie najlepsze, korzystając z poniższych pytań pomocniczych:

• Co chcesz zmienić w swojej karierze zawodowej?

• Jaki wpływ będzie miała zmiana na Twoje życie prywatne i karierę?

• Czy Twoja obecna sytuacja finansowa umożliwia Ci wprowadzenie tak dużej zmiany w życiu zawodowym?

• Jakie są potencjalne plusy i minusy planowanej zmiany?

Dzięki dokładnej refleksji podjęcie właściwej, odpowiedzialnej decyzji może okazać się znacznie łatwiejsze. Pozwoli także uniknąć potencjalnych błędów.

Więcej o tym, jak budować karierę z większą świadomością, dowiesz się z tego wpisu.

2. Oceń racjonalność swojej decyzji

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, weź również pod uwagę, jak bardzo skomplikowana jest ta zmiana. Zastanów się, czego będzie od Ciebie wymagała, czy w jej wyniku będziesz musiał/ musiała z czegoś zrezygnować i czy na pewno będzie to rozsądnym krokiem.

Na tym etapie warto przeanalizować swoją motywację i obszary życia, których dotknie zmiana kariery. Nie ma bowiem wątpliwości, że rozpoczęcie pracy w nowej firmie będzie łatwiejsze, niż otwarcie swojego biznesu w innym mieście lub kraju. Przeanalizuj swoje możliwości i doświadczenie zawodowe. Czy na tym etapie zmiana kariery będzie dobrą decyzją?

3. Zbadaj potencjalne ryzyko

Zastanów się nad przeszkodami, które mogą pojawić się na Twojej drodze w wyniku zmiany kariery. Stwórz również listę potencjalnych strat. Przeanalizuj je zarówno pod kątem sfery zawodowej, jak i prywatnej. Pamiętaj jednak, aby nie kierować się przesadnym pesymizmem – zmiany są stałym elementem życia i nie warto się ich bać. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie się do tego procesu.

Po zidentyfikowaniu ewentualnego ryzyka, zastanów się, jak możesz zapobiec urzeczywistnieniu się swoich obaw. Postaraj się również zbadać, czy masz jakikolwiek wpływ na niekorzystne czynniki. Dzięki temu, z większą łatwością podejmiesz kolejne kroki w rozwoju kariery.

4. Stwórz plan „B”

Pamiętaj, że po drodze – w toku nauki nowego zawodu, po przeprowadzce do nowego miasta, podczas załatwiania formalności niezbędnych do rozpoczęcia działalności swojej firmy – może się okazać, że nie wszystko idzie po Twojej myśli. Aby zapobiec temu stresującemu doświadczeniu, warto wcześniej zastanowić się nad działaniami naprawczymi, które mogą poprawić Twoją sytuację.

Aby znaleźć jak najlepsze „wyjście awaryjne”, spróbuj obiektywnie odpowiedzieć na poniższe pytania:

• Co zrobisz, jeśli nie osiągniesz zamierzonego celu? Które rozwiązania mogą być skuteczną alternatywą?

• Które osoby mogą udzielić Ci wsparcia w obliczu porażki?

• Czy będziesz mógł/ mogła wrócić do poprzedniej branży lub starego miejsca zamieszkania?

Choć często nie da się przewidzieć konsekwencji podejmowanych decyzji, warto pamiętać, aby każdorazowo wyciągać wnioski ze swoich porażek. Dzięki temu z większą pewnością siebie i spokojem rozwiążesz problem, a w przyszłości podejmiesz właściwsze kroki.

5. Zaufaj swojej intuicji

Po przeanalizowaniu powyższych elementów, daj sobie czas na ponowne przemyślenie swojej decyzji. Spokojnie zastanów się nad swoimi planami oraz potrzebami. Czy wprowadzenie tak dużej zmiany do kariery zawodowej da Ci satysfakcję? Czasem warto posłuchać swojej intuicji – dzięki temu wprowadzisz zmiany, na których naprawdę Ci zależy. Wówczas, rozwijanie kariery będzie znacznie przyjemniejsze.

Pamiętaj również, że rezygnując ze zmiany, możesz żałować swojej decyzji. Podejmowanie się nowych wyzwań jest bardzo ważne – dzięki temu możesz w pełni odkryć swój potencjał, a nawet dowiedzieć się o ukrytych umiejętnościach. Powodzenia!

Poszukujesz nowej pracy? Przeczytaj, jak zachować pewność siebie w procesie rekrutacyjnym.

Sprawdź oferty pracy, które przygotowaliśmy dla Ciebie. Aplikuj na ogłoszenia.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.