Blogi

​​​​​​​4 mniej oczywiste pytania, które możesz usłyszeć na rozmowie rekrutacyjnej

Jak na nie odpowiadać?​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Przygotowując się do rozmowy o pracę, warto przećwiczyć odpowiedzi na najczęstsze pytania rekruterów. Często jednak oprócz podstawowych kwestii, takich jak doświadczenie czy umiejętności, rozmówca porusza nieoczywiste wątki. Jak zatem odpowiadać na niestandardowe pytania rekrutacyjne, aby wypaść jak najlepiej?

Kandydaci biorący udział w procesie rekrutacyjnym mogą znacznie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty współpracy dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do rozmowy. Poniższa lista to zbiór mniej popularnych pytań, które może zadać rekruter. Przeczytaj, jak na nie odpowiadać.

1. „Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/ Panią?”

Zadając to pytanie, rekruter chce poznać nie tylko Twoje doświadczenie czy umiejętności, ale również motywację do pracy i pasje. Ważne jest, żeby nie streszczać całej swojej kariery zawodowej, lecz przedstawić rozmówcy najważniejsze fakty, poświadczające, że jesteś właściwym kandydatem.

Przygotowując odpowiedź na to pytanie, przypomnij sobie swoje największe osiągnięcia, dzięki którym znajdujesz się w obecnym miejscu swojej kariery zawodowej. Opowiedz, co motywuje Cię do pracy i w jakim środowisku czujesz się najlepiej.

Odwołaj się również do poprzedniego miejsca pracy i przedstaw, jakie kompetencje bądź wiedzę wówczas nabyłaś/ nabyłeś. Pamiętaj, aby było to zgodne z wymaganiami pracodawcy.

Cenne może być również nawiązanie do zainteresowań, kierunku studiów lub dodatkowych szkoleń, w których uczestniczyłeś/ uczestniczyłaś. Będzie to doskonałym potwierdzeniem Twoich ambicji i potencjału.

Kończąc swoją wypowiedź, krótko przedstaw, dlaczego zainteresowała Cię oferta pracodawcy i jaki wpływ może mieć ta współpraca na Twoją karierę zawodową. Odwołaj się do konkretnych elementów ogłoszenia, aby zrobić dobre wrażenie na rozmówcy.

2. „Jaki jest Pana/ Pani największy sukces zawodowy?”

Jest to niezwykle ważne pytanie, które pomaga rekruterowi poznać umiejętności kandydata oraz zrozumieć, jak definiuje sukces. Zanim odpowiesz na pytanie, zastanów się, które z Twoich osiągnięć zawodowych miało największy wpływ na karierę lub rozwój firmy, w której ówcześnie pracowałeś/ pracowałaś.

Jednocześnie warto pamiętać, że każdy pracownik odnosi inne sukcesy – w zależności od poziomu stanowiska, stażu w firmie czy kwalifikacji. Nie należy zatem bagatelizować swoich osiągnięć, a przedstawić je jako ważne przedsięwzięcie, które zakończyło się pozytywnym rezultatem.

Aby jak najlepiej opowiedzieć o swoim osiągnięciu, skorzystaj z modelu STAR. Najpierw przedstaw sytuację, nakreślając istotę problemu, z którym się zmierzyłeś/ zmierzyłaś, a następnie przejdź do wyzwań, które wówczas przed Tobą stały. Później odwołaj się do szczegółowych kroków i działań, które podjęłaś/ podjąłeś i przedstaw wnioski oraz efekty swoich działań. Dzięki temu zaprezentujesz się jako profesjonalny pracownik, który skutecznie rozwiązuje problemy i stale się rozwija.

Więcej o modelu STAR dowiesz się z tego wpisu.

3. „Jak radzi Pan/ Pani sobie z porażkami?”

Kwestia radzenia sobie z niepowodzeniami stanowi ważny element nie tylko rozmowy rekrutacyjnej, ale również późniejszej pracy kandydata. Dostrzeganie oraz akceptowanie swoich porażek jest bowiem potwierdzeniem samoświadomości i zaradności pracownika.

Aby udzielić jakościowej odpowiedzi na to pytanie, odwołaj się do trudnej sytuacji, z której udało Ci się wyjść. Przywołaj konkretny problem i przedstaw, w jaki sposób sobie z nim poradziłeś/ poradziłaś. Opowiedz o zastosowanym rozwiązaniu oraz wnioskach, które udało Cię się wyciągnąć z tego doświadczenia.

Pamiętaj, że porażki zdarzają się każdemu i warto nauczyć się je akceptować. Zapewnienie rozmówcy o tym, że posiadasz taką umiejętność, może mieć pozytywny wpływ na Twoją ocenę.

4. „Jak dba Pani/ Pan o rozwój swojej kariery?”

Pracownicy, którzy stale udoskonalają swoje kompetencje, stanowią dużą wartość dla pracodawców. Warto więc przygotować się na pytanie, które będzie dotyczyło Twojego rozwoju. Przeanalizuj ukończone kursy i szkolenia, a także swoją drogę zawodową. Zastanów się, jakie działania podejmujesz, aby odpowiadać na potrzeby rynku oraz nad którymi obszarami pracujesz, aby skutecznie podejmować się nowych wyzwań.

Możesz również opowiedzieć o tym, jak wykorzystywałeś/ wykorzystywałaś informacje zwrotne od poprzedniego przełożonego, aby efektywniej pełnić swoje obowiązki. Dzięki temu zrobisz wrażenie ambitnego profesjonalisty.

Aby jak najlepiej się zaprezentować, przedstaw również, jaki wpływ mogłaby mieć Wasza potencjalna współpraca na rozwój Twojej kariery. Odwołaj się do konkretnych możliwości, które oferuje pracodawca, aby utwierdzić swoich rozmówców w przekonaniu, że dokładnie zapoznałeś/ zapoznałaś się z ogłoszeniem firmy.

Rozmowa rekrutacyjna to cenna możliwość zapoznania się pracodawcy i kandydata. Przeczytaj, o co warto zapytać rekrutera.

Nie wiesz, jak określić swoje oczekiwania finansowe? Skorzystaj z danych Raportu płacowego Hays.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.