Blogi

Poznaj swoje ukryte talenty​​​​​​​

​​​​​​​Skuteczna analiza umiejętności i predyspozycji

Aleksandra Tyszkiewicz

Znajomość swoich umiejętności jest bardzo ważna i przydaje się w rozwijaniu kariery zawodowej. Nie wszyscy mają jednak świadomość posiadanych kompetencji lub nie wiedzą, jak w pełni odkryć swoje talenty i predyspozycje. Często dotyczy to młodych specjalistów lub absolwentów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Aby skutecznie budować karierę zawodową, warto wiedzieć, jak poznawać swoje umiejętności.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z posiadanych kompetencji. Tymczasem, jest to kluczowe, ponieważ wzmacnia samoświadomość i pewność siebie. Pozwala też świadomie kierować swoją karierą zawodową. Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, aby dowiedzieć się, jak odkrywać swoje umiejętności.

1. Samodzielna analiza

Aby zyskać pełny ogląd posiadanych umiejętności i zdolności, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i poprzednie doświadczenia. Zastanów się, co sprawia Ci radość, z jakimi zadaniami radzisz sobie najlepiej i za co cenią Cię inni – przełożony, nauczyciele, bliscy itd.

Analizując swoje doświadczenie zawodowe, weź pod uwagę największe sukcesy i porażki oraz zestaw je z informacją zwrotną otrzymaną od szefa. Być może uda Ci się zdefiniować umiejętności lub zdolności, które nie były wcześniej przez Ciebie odkryte. Zastanów się, z którymi zadaniami radzisz sobie najlepiej, oceń to, jak organizujesz swoją pracę oraz pomyśl, jaki styl pracy preferujesz. Przykładasz większą wagę do szczegółów czy patrzysz na cały projekt w szerszej perspektywie? Dzięki szczerej odpowiedzi na to pytanie, będziesz mógł/ mogła określić swoje potencjalne kompetencje, np. innowacyjność i wnikliwość lub umiejętność pracy w sposób zadaniowy i według wytycznych.

Pamiętaj, że możesz odkryć swoje umiejętności nawet w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie pracowałeś/ pracowałaś zawodowo. Często bowiem to właśnie inne sytuacje życiowe potwierdzają posiadanie danych kompetencji. Dla przykładu, jeżeli uczestniczyłeś/ uczestniczyłaś w działaniach wolontariackich, być może cechujesz się dużą samodzielnością, empatią i zaangażowaniem. Z kolei chęć uczestnictwa w warsztatach rozwojowych czy projektach społecznych, może świadczyć o łatwości uczenia się, dobrej samoorganizacji lub cennych kompetencjach komunikacyjnych.

Warto również odkrywać swoje umiejętności analizując sukcesy i wybory podejmowane na polu edukacji. Dla przykładu, być może zdecydowałeś/ zdecydowałaś się na dany kierunek studiów ze względu na zainteresowanie konkretnym obszarem lub naturalną zdolność do zgłębiania tematów z danej dziedziny. Są to ważne informacje, z których można wyciągnąć wnioski, a następnie zdefiniować swoje umiejętności.

2. Konsultacja z ekspertem

Dobrym sposobem na poznanie swoich umiejętności może być również spotkanie z doradcą zawodowym lub rozmowa z przełożonym/ mentorem firmy. Są to osoby z dużym doświadczeniem, które szybko potrafią określić cechy i kompetencje, które posiadasz.

Jeżeli jesteś aktywny/ aktywna zawodowo, poproś o wsparcie przełożonego lub mentora w firmie. Wspólnie zastanówcie się nad cechami, dzięki którym osiągasz sukces w pracy i obszarami, które warto rozwijać. Dzięki opinii szefa łatwiej będzie Ci w pełni poznać swoje zdolności. Pamiętaj, aby zachować otwartą postawę – informacje, których udzieli Ci przełożony, mogą być naprawdę wartościowe w procesie analizowania posiadanych umiejętności.

Z kolei jeśli obecnie poszukujesz pracy i nie masz możliwości otrzymania wskazówek od szefa, skorzystaj z pomocy doradców zawodowych, np. na uczelni. Opowiedz o swoich zainteresowaniach, usposobieniu i cechach charakteru. Są to informacje, które mogą pomóc we wspólnym odkrywaniu Twoich umiejętności.

3. Kwestionariusze i testy

Osoby, które chcą jeszcze lepiej poznać swoje umiejętności, korzystają również z testów kompetencyjnych. W Internecie istnieje wiele materiałów, które mogą pomóc Ci w określeniu swoich zdolności. Ważne jest, aby na pytania odpowiadać uczciwie – dzięki temu możesz poznać potencjalny zakres swoich umiejętności.

Pamiętaj jednak, że kwestionariusze nie zawsze mogą rzetelnie odzwierciedlać Twoje rzeczywiste zdolności. Jest to jedynie obraz cech i umiejętności, które możesz posiadać, na podstawie odpowiedzi, których udzieliłeś/ udzieliłaś. Jest to jednak dobra wskazówka i kolejna informacja, którą możesz wykorzystać w poznawaniu siebie. Często, aby w pełni odkryć swoje kompetencje, warto jest angażować się w nowe działania oraz analizować swoje zachowania i osiągnięcia.

Czym różnią się kompetencje twarde od miękkich? Poznaj specyfikę umiejętności.

Potrzebujesz więcej podobnych porad? Zajrzyj tutaj i dowiedz się, jak dokonać skutecznej autorefleksji.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.