Blogi

​​​​​​​Czy wielkość firmy ma znaczenie dla kariery zawodowej?

Różnice w funkcjonowaniu dużych i mniejszych organizacji​​​​​​​

Katarzyna Turowska-Lange

Jedna z wątpliwości kandydatów, pojawiająca się przy okazji porównywania ofert pracy, dotyczy wielkości firmy. Wówczas często nasuwa się pytanie, czy pracodawca z małej firmy będzie w stanie zaoferować porównywalne, równie atrakcyjne wynagrodzenie i możliwości zawodowe, co międzynarodowa korporacja. Aby podjąć właściwą decyzję, warto przeanalizować różnice w sposobie funkcjonowania dużych organizacji i mikrofirm.

Kandydaci poszukujący nowej pracy często zastanawiają się, w jakiej organizacji odnajdą się lepiej i która będzie w stanie zaoferować im lepsze możliwości – kilkuosobowa mikrofirma czy korporacja? Czy rzeczywiście jest tak, że duża organizacja zawsze jest w stanie zaproponować więcej, a oferty pracy w korporacji są atrakcyjniejsze niż te składane np. przez niewielkie rodzinne firmy? Odpowiedź na to pytanie będzie łatwiejsza dzięki każdorazowej analizie obu propozycji. Czym zatem różnią się duże przedsiębiorstwa od mikrofirm?

Wynagrodzenia

Zdarza się, że kandydaci biorący udział w procesach rekrutacyjnych, w pierwszej chwili utożsamiają oferty mniejszych firm z niższymi zarobkami. Natomiast nie jest to regułą, bowiem poziom wynagrodzenia zależy od profilu stanowiska, zakresu odpowiedzialności, a przede wszystkim – od specyfiki danej organizacji. Większa firma na analogicznym stanowisku nie zawsze gwarantuje wyższe wynagrodzenie czy szerszy pakiet benefitów. Czasem jest zupełnie na odwrót, a znane międzynarodowe korporacje oferują stawkę niższą niż mikrofirmy.

Duże organizacje mogą przyciągać samą rozpoznawalnością marki na rynku czy pakietem szkoleń. Zazwyczaj panuje w nich również większa stabilność finansowa, istnieją pewne standardy i wypracowane na przestrzeni lat dobre praktyki. Z jednej strony dla wielu kandydatów zaawansowane procesy biznesowe stanowią argument przemawiający za współpracą z dużymi organizacjami. Jednak jednocześnie jest to czynnik, który może negatywnie wpływać na możliwości zarobkowania. Korporacje są bowiem strukturami o wielopoziomowym procesie decyzyjnym, muszą również konstruować swoje oferty zgodnie z ustaloną siatką wynagrodzeń. W konsekwencji często mają ograniczone pole do negocjacji stawek.

Obecnie coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy to mniejsza firma, która ma pełną dowolność w ustalaniu wynagrodzeń i wyborze modelu służbowego samochodu, składa zdecydowanie bardziej atrakcyjną ofertę z wyższymi zarobkami. Jednocześnie należy pamiętać, iż obecnie już nie tylko wysokość wynagrodzenia jest kluczowa przy wyborze pracodawcy. Jako aspekt ważny w podejmowaniu decyzji można wskazać również charakter wykonywanych zadań.

Obowiązki

Praca w korporacji charakteryzuje się wysokim poziomem specjalizacji, gdzie każdy odpowiada za swoją część projektu. W mikrofirmach najczęściej jedna osoba realizuje wiele różnorodnych zadań, co jednych może męczyć, natomiast inni w takiej sytuacji czują się najbardziej zmotywowani. Znacząca różnica pojawia się w organizacji procesów i formalnościach, których więcej zazwyczaj jest w korporacjach. W niedużych organizacjach praca rzadziej jest wysoce sformalizowana, co często idzie w parze z mniej jasną ścieżką kariery i awansu.

Warto pamiętać, że zarówno doświadczenie zdobyte w mikroprzedsiębiorstwie, jak i dużej organizacji niesie za sobą wiele korzyści. Wiele zależy od specyfiki danej firmy i indywidualnych oczekiwań.

Elastyczność

Mikroprzedsiębiorstwa charakteryzują się większą elastycznością i swobodą procesów decyzyjnych. Dyrektor mniejszej organizacji ma większą świadomość efektów pracy swoich pracowników, dzięki czemu może ich indywidualnie doceniać, również przyznając podwyżkę lub dodatkową premię. Stanowi to jedną z większych zalet pracy w mniejszych firmach. Ponadto na polskim rynku powstaje coraz więcej start-upów, które chcąc przyciągnąć jak najlepszych specjalistów, są w stanie odpowiedzieć na wysokie oczekiwania finansowe najlepszych kandydatów. Zdarza się także, iż w ramach rozliczenia właściciel może zaproponować udziały w firmie, co ma pozytywny wpływ na zaangażowanie pracowników.

Korporacje są pod tym względem mniej elastyczne, z uwagi na wcześniej wspomniane procedury i wielopoziomowe procesy decyzyjne. Obowiązujące w międzynarodowych organizacjach standardy płacowe często są jednak wyższe niż w mikroprzedsiębiorstwach, co wynika zarówno z globalnej skali działalności na różnorodnych rynkach, dążenia do pozyskania jak najlepszych specjalistów oraz stabilnej sytuacji finansowej. Procedury i schematy określające kryteria awansów czy premie za wyniki minimalizują z kolei ryzyko kierowania się nieobiektywnymi argumentami w podejmowanych decyzjach.

Kultura organizacyjna

Elementem, który również może różnić się w mniejszych firmach i dużych przedsiębiorstwach jest kultura organizacyjna. Aby dowiedzieć się, która z opcji jest potencjalnie lepsza, najlepiej jest przeanalizować swoje dotychczasowe doświadczenie z poprzednich miejsc zatrudnienia i wziąć pod uwagę kwestię osobowości. Dla osoby skrytej lub introwertycznej dobrym wyborem może być mikrofirma, w której panuje spokojna, rodzinna atmosfera, podczas gdy pracownik o większym temperamencie może czuć się lepiej w korporacji, wśród setek innych współpracowników, którzy mają w zwyczaju częstą integrację międzyzespołową.

Przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej? Pobierz nasz poradnik, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy marzeń.

Nie wiesz, jak określić swoje oczekiwania finansowe? Skorzystaj z danych Raportu płacowego 2022.


Katarzyna Turowska-Lange

Senior Manager w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.