Blogi

​​​​​​​Jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną, przeprowadzaną w formie panelu?

​​​​​​​Zrób dobre wrażenie na potencjalnych współpracownikach

Agnieszka Pietrasik

Rozmowa rekrutacyjna to ważne spotkanie, zarówno dla kandydata, jak i rekrutera. Stanowi okazję do lepszego poznania się obu stron i ocenienia perspektywy potencjalnej współpracy. Często zdarza się również, że odbywa się w formie panelowej, czyli w większej grupie, np. z kilkoma członkami zespołu. Dlaczego firmy decydują się na taką formę spotkania rekrutacyjnego i jak się do niego przygotować?

Rozmowa rekrutacyjna w formie spotkania panelowego to świetna okazja do poznania się kandydata i zespołu, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Jeżeli przygotowujesz się do tego etapu, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na potencjalnych współpracownikach.

1. Przed spotkaniem

Aby dobrze przygotować się do spotkania panelowego i ograniczyć stres, warto zapoznać się z profilami rozmówców. Być może rekruter przekazał o nich informacje, zapraszając Cię na rozmowę bądź masz okazję poprosić o to jeszcze przed spotkaniem.

Warto jest także przeprowadzić samodzielny research – być może Twoi rozmówcy są aktywni na biznesowych portalach społecznościowych, np. LinkedIn lub publikują własne materiały na stronie firmy. Zdobycie informacji na temat roli czy stażu pracowników w firmie pozwoli Ci poczuć się pewniej. To z kolei będzie miało wpływ na zachowanie optymistycznego podejścia do spotkania.

Nie zapominaj także o zebraniu podstawowych informacji na temat firmy. Skorzystaj ze strony organizacji bądź kanałów społecznościowych, aby zapoznać się z misją, wartościami oraz celami firmy. Pamiętaj także, aby przećwiczyć odpowiedzi na najczęstsze pytania rekrutacyjne. Dzięki dokładnemu przygotowaniu się, z pewnością zrobisz dobre, profesjonalne wrażenie.

Na dzień przed spotkaniem panelowym, pamiętaj także o odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Będzie miało to pozytywny wpływ na Twoje dobre samopoczucie podczas rozmowy.

2. W dniu spotkania

Przygotowując się do wyjścia, pamiętaj, aby dokładnie rozplanować dojazd na spotkanie i wyruszyć odpowiednio wcześniej. Spóźnienie się może niekorzystnie wpłynąć na ocenę Twojej kandydatury. Wchodząc na spotkanie, z uśmiechem przedstaw się wszystkim rozmówcom. Pamiętaj także o kontakcie wzrokowym – będzie to pierwszy krok do nawiązania relacji z potencjalnymi współpracownikami.

Odpowiadając na pytania, najlepiej jest skorzystać z neutralnej formy Pan/ Pani – chyba, że na początku spotkania rozmówcy zaproponowali przejście na „ty”. W przeciwnym razie nie skracaj nadmiernie dystansu i nie zdrabniaj imion, zwracając się do rozmówców „Pani Gosiu”, „Panie Maćku” itp. Może to zostać odebrane jako nieprofesjonalne. Ważne jest także, aby utrzymywać stały kontakt wzrokowy, pozytywne nastawienie oraz nie wykluczać żadnego rozmówcy. Choć rozmowa z większą grupą może wywoływać stres, spróbuj zachować optymistyczne nastawienie i otwartą postawę.

Pamiętaj także, aby kontrolować swój język ciała. Mowa niewerbalna często wyraża znacznie więcej niż słowa. Zwróć zatem uwagę na to, aby Twoje gesty, mimika i postawa nie wykluczały się z tym, co komunikujesz mową werbalną. To pozwoli na pokazanie autentyczności i pewności siebie.

Gdy przyjdzie czas na pytania z Twojej strony, postaraj się nawiązać interakcję z każdym rozmówcą. Skuteczne może być zatem zadanie jednego pytania każdemu pracownikowi. Jeżeli nie masz pewności, jaki temat poruszyć, możesz zapytać ich o to, kiedy i w jakich okolicznościach dołączyli do firmy oraz co najbardziej im się podoba w pracy. Dzięki temu zaprezentujesz się z profesjonalnej, lecz sympatycznej strony. Zadawanie pytań będzie wskazywało także na Twoje szczere zainteresowanie ofertą współpracy.

Ważne jest także, aby mieć świadomość, że nawet panelowa rozmowa rekrutacyjna to jedynie spotkanie kandydata z pracodawcą. Nie warto się zatem stresować, a z optymizmem spróbować swoich sił. Pamiętaj, że nawet w obliczu potencjalnej pustki w głowie, zawsze jest sposób, aby skutecznie kontynuować swoją autoprezentację. Weź kilka głębokich oddechów, poproś o powtórzenie pytania i spróbuj jeszcze raz. Twoi rozmówcy na pewno docenią fakt, że się nie poddajesz i potrafisz panować nad swoimi emocjami.

3. Po spotkaniu

Po zakończeniu spotkania pamiętaj, aby podziękować każdemu z rozmówców. Utrzymywanie jednakowych relacji ze wszystkimi pracownikami aż do końca spotkania będzie potwierdzało Twoje zaangażowanie w rekrutację i wysoką kulturę osobistą.

Gdy będziesz mieć przestrzeń do samodzielnej refleksji, ponownie przeanalizuj warunki współpracy. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to wspaniała szansa na poznanie pracodawcy. Przypomnij sobie elementy oferty, a także to, jak czułeś/czułaś się wśród Twojego potencjalnego zespołu. Zadaj sobie pytanie, czy pasujesz do firmy, a także, czy odpowiada ona Twoim oczekiwaniom.

Na koniec przeanalizuj całe spotkanie. Rozmowy rekrutacyjne, szczególnie te przeprowadzane w formie panelu, to także dobre doświadczenie rozwojowe. Zastanów się, z czym na spotkaniu poradziłeś/poradziłaś sobie dobrze, a które obszary wymagają poprawy. Autorefleksja jest bowiem świetnym narzędziem do rozwoju osobistego i zawodowego.

Dlaczego firmy decydują się na panelowe rozmowy rekrutacyjne?

Rozmowa rekrutacyjna w formie panelu to świetna okazja do zapoznania się kandydata z zespołem, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Wielu pracodawców decyduje się na takie spotkanie ze względu na chęć podjęcia jak najlepszej decyzji.

Poza poznaniem ogólnego profilu aplikującego, spotkanie panelowe pozwala ocenić tzw. chemię pomiędzy kandydatem a potencjalnymi współpracownikami oraz poznać jego usposobienie i część kompetencji miękkich, np. zdolności komunikacyjnych. Są to niezwykle ważne elementy, które mają wpływ na współpracę i dobre samopoczucie obu stron.

Warto również zaznaczyć, że większa grupa rozmówców często ma bardziej obiektywne zdanie na temat kandydata. Każdy z członków zespołu może bowiem dostrzec inne cechy specjalisty i samodzielnie wyrobić sobie własną opinię na jego temat. Zebranie i porównanie indywidualnych ocen rozmówców pozwoli z kolei ograniczyć ryzyko stronniczości, a także zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia nieświadomych uprzedzeń wobec kandydata.

Chcesz dowiedzieć się, jak jeszcze możesz wyrazić zainteresowanie ofertą współpracy? Zajrzyj tutaj.

Potrzebujesz więcej wskazówek przed spotkaniem rekrutacyjnym? Pobierz nasz poradnik dla kandydatów.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.