Jaki wpływ na rekrutacje będzie mieć Metawersum?​​​​​​​

​​​​​​​Pozyskiwanie kandydatów w wirtualnej rzeczywistości

Nowoczesne technologie rozwijają się w bezprecedensowym tempie. Jedną z nowości jest Metawersum (ang. Metaverse), które umożliwia komunikowanie się za pomocą awatarów w wirtualnym świecie. Jak się okazuje, wykorzystywanie go może być skuteczne również na rynku pracy, a konkretniej – w procesach rekrutacyjnych. Jaki wpływ na pozyskiwanie specjalistów będzie miało Metawersum?

Pracodawcy są coraz bardziej otwarci na nowoczesne technologie. Dla przykładu, Hays Technology, jako pierwsza agencja rekrutacyjna, zdecydowała się stworzyć swoją przestrzeń biurową w Metawersum. Możliwe, że w przyszłości to właśnie tam będzie realizowany przynajmniej pewien odsetek procesów rekrutacyjnych, a jak twierdzi Mark Zuckerberg, Dyrektor Generalny Meta Platforms, specjaliści będą współpracować głównie w Metawersum. Dlaczego wirtualna rzeczywistość ma aż tak duży potencjał?

Funkcjonalności Metawersum

Trend publikowania ofert o pracę w prasie czy na tablicach ogłoszeniowych minął. Obecnie, firmy wykorzystują znacznie bardziej nowoczesne kanały komunikacyjne. Skuteczniejsze okazały się m.in. media społecznościowe i portale branżowe.

Możliwe jest jednak, że stare przyzwyczajenia powrócą i pracodawcy będą promować swoje oferty na tablicach ogłoszeniowych, tyle że w wirtualnej przestrzeni. Metawersum jest zatem szansą na pozyskanie wartościowych pracowników, otwartych na nowe technologie i niekonwencjonalne rozwiązania. Być może do cyberprzestrzeni zostaną przeniesione także targi pracy, na których kandydaci będą mogli zapoznać się z profilami firm i porozmawiać z pracodawcami. Choć stworzenie takiej funkcjonalności będzie wymagało dużo czasu i zaangażowania wielu specjalistów w dziedzinie IT, to jest to potencjalnie możliwe.

Warto dodać, że Metawersum może okazać się również dobrym narzędziem do przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych. Trend zdalnych spotkań w sprawie pracy cały czas jest aktualny, a przeniesienie ich do wirtualnego biura firmy może dać jeszcze lepsze efekty i wpłynąć na pozytywne doświadczenia kandydatów. Dla przykładu, przestrzeń biurowa Hays w Metawersum obejmuje salę konferencyjną i interaktywne tablice. Umożliwia również odbycie wirtualnego spaceru po biurze, co niewątpliwie jest dodatkowym atutem dla kandydatów, którzy mogą poznać realia codziennej pracy w organizacji, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

Metawersum oferuje również ciekawe możliwości w ramach procesu wdrażania pracowników. Udostępnienie nowemu członkowi zespołu interaktywnej platformy onboardingowej czy cyfrowych materiałów szkoleniowych może ułatwić zarządzanie pierwszymi dniami pracy specjalisty. Wówczas, warto stworzyć wirtualną przestrzeń biurową w pełni odzwierciadlającą rzeczywiste miejsce pracy. Dzięki temu dołączający pracownik łatwiej i naturalniej nawiąże nowe znajomości ze współpracownikami, czego nie gwarantują m.in. wcześniej zaplanowane, narzucone wideorozmowy.

Blockchain

Warto zaznaczyć, że Metawersum nie jest jedyną nowością, która będzie miały wpływ na procesy rekrutacyjne firm. Niebawem kandydaci będą mogli przesyłać swoje CV za pomocą technologii blockchain. Wykorzystywanie tego narzędzia pozwoli również na poznanie referencji udzielanych przez poprzednich pracodawców, umieszczonych na profilu kandydata.

Ze względu na rozwijającą się sztuczną inteligencję, m.in. w obszarze blockchain, możliwa będzie również dokładniejsza selekcja profili kandydatów. Dzięki temu rekruterzy będą mogli szybciej dotrzeć do właściwych specjalistów.

W jakich branżach można spodziewać się zmian w obszarze rekrutacji?

Choć rozwój technologii nie zwalnia tempa, to nie we wszystkich obszarach powyższe scenariusze rekrutacyjne mogą się zrealizować w bliskiej przyszłości.

Metawersum jest ważną zmianą zarówno dla pracodawców, jak i kandydatów, ponieważ umożliwia przeprowadzanie wysokiej jakości rekrutacji, w których udział mogą brać kandydaci z całego świata. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie kraje są obecnie gotowe na wejście do wirtualnej rzeczywistości, co jest związane m.in. z przepisami dotyczącymi nawiązywania współpracy z osobami z innych państw. Jeżeli świat pracy będzie chciał w pełni wykorzystać potencjał Metawersum, konieczna będzie regulacja międzynarodowych umów.

Biorąc pod uwagę, że Metawersum zostało opracowane przez ekspertów branży technologicznej, to właśnie sektor IT jako pierwszy będzie wykorzystywał je na większą skalę, np. w obszarze rozrywki. Z dużej części funkcjonalności może korzystać w najbliższym czasie również branża budownictwa czy handlu detalicznego.

Wkrótce coraz większa liczba programistów będzie specjalizować się w doskonaleniu Metawersum. Na początku, najpewniej będą zaangażowani w rozwój przemysłu rozrywkowego, aby później poszerzyć swoje działania o kolejne obszary rynku pracy.

Poszukujesz specjalistów z obszaru IT? Zleć rekrutację.

Chcesz wypełnić lukę kompetencyjną w swojej firmie? Przeczytaj, jak rozwijać umiejętności technologiczne pracowników.

Autor: Olivier Pacaud, Head of Tech Perm Recruitment France & Luxembourg
00

Related Assets